tv3.lv

Piedāvā samazināt Latvijā noteikto normālo darba laiku

2019. gada 20. februārī 22:56

Vai samazināt Latvijā noteikto normālo darba laiku un nedēļā 40 darba stundu vietā strādāt 32 – šo iedzīvotāju iniciatīvu atbalstījuši vairāk nekā 11 000 pilsoņu, tāpēc trešdien par to sprieda Saeimas komisija.

Latvijā Darba likums nosaka, ka normālais dienas darbalaiks nedrīkst pārsniegt astoņas stundas, bet nedēļas darbalaiks – 40 stundas. Sekojot Skandināvijas un citu valstu piemēram, kur normālais darba laiks noteikts 32 stundu apmērā, arī iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” tika ierosināta iedzīvotāju parakstu vākšana. Iniciatīvas autori pauda arī aicinājumu nesamazināt iepriekš noteiktās brīvās dienas un samazināto darba laiku pirms svētku dienām. Pāris gadu laikā šo ideju atbalstīja vairāk nekā 11 000 pilsoņu.

Tikmēr eksperti ir vienisprātis – pagaidām Latvijā šo ideju nevar īstenot, jo mazākas darba stundas negatīvi ietekmētu tautsaimniecības attīstību un iekšzemes kopproduktu.

Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle:

Mazākus ieņēmumus uzņēmējiem un mazākas iespējas maksāt cilvēka cienīgas algas par godīgu darbu, jo tādējādi, ja tiek saražots mazāk un ir mazāk ieņēmumu valsts budžetā, tad ir arī mazākas iespējas palielināt pensijas un citas budžeta finansētās jomas.

Labklājības ministrijas Valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece:

Ja vēl šis atalgojums samazinās, tad, iespējams, ir jārunā par minimālās algas samazinājumu. Šis samazinātais atalgojums atspoguļosies uz nomaksātajiem nodokļiem un, tai skaitā, uz valsts sociālās apdrošināšanas speciālo budžetu, un mēs pensionāriem nevarēsim kā valsts pateikt – mēs jums nemaksāsim par pilnu mēnesi, jo mums nesanāk.

Labklājības ministrija arī uzsver, ka pāreja no 8 uz 6,4 darba stundām sekmētu nelegālās nodarbinātības uzplaukumu, jo – lai nodrošinātu esošo ražīgumu, darbiniekiem būs jebkurā gadījumā jāstrādā virsstundas un visdrīzāk notiks vienošanās par aplokšņu algām. Tikmēr Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība ir pretējās domās – darba stundas varētu samazināt, taču – ne visās nozarēs.

“Darba laika samazināšana nenozīmē, ka būtu jāsamazina arī darba samaksa, un visveiksmīgākais veids, kā šo risināt kompleksi, – ir koplīgumi gan uzņēmumā, gan nozarē balstoties uz Skandināvijas piemēru, uz Austrijas… un tajās nozarēs, kur tas ir iespējams,” noteic savienības priekšsēdētāja vietniece Irēna Liepiņa.

Lai sabiedrības ierosinājums tiktu analizēts vēl detalizētāk, atbildīgā komisija to nolēma nodot izskatīšanai sociālo partneru veidotajā Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm