tv3.lv

Pieaug konkurence pensiju plānu pārvaldītāju starpā

Tā pārvaldītājs cer piesaistīt gados jaunus cilvēkus, kuri pašlaik par uzkrājumiem vecumdienām negrib domāt.

Pirms mēneša pensiju pārvaldīšanas jomā sevi pieteica vairāk nekā 30 Latvijas uzņēmēju dibinātā kompānija “Indexo”, akcentējot, ka viņu piedāvātajam pensiju plānam ir daudz zemākas izmaksas, kā rezultātā 2. pensiju līmeņa dalībnieki var ietaupīt vairākus tūkstošus eiro.

Nu, prezentējot savu jauno pensiju plānu, ar vilinošiem solījumiem nākusi klajā arī Ieguldījumu pārvaldes akciju sabiedrība “INVL Asset Management”, kas pensiju plānos piesaistīto naudu sola investēt arī Latvijas ekonomikā.

Andrejs Martinovs
“INVL Index Direct” vadītājs

Tas ir lētākais plāns, kas investē tikai pasaules akciju un obligāciju tirgus indeksos, mēs aicinām mūsu klientus kļūt par mūsu akcionāriem, un katram, kas piesakās, dodam vienu akciju.

Valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļus šobrīd Latvijā pārvalda 9 kompānijas, kas piedāvā kopumā 23 ieguldījumu plānus. Visu šo procesu uzrauga Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), savukārt pensijām uzkrātā nauda tiek glabāta komercbankās.

Laima Auza
FKTK Komunikācijas daļas vadītāja

Pēdējā gada laikā tirgū ienāk “index” ieguldījumu plāni, kas saasina konkurenci. FKTK vērtējumā konkurence ir laba lieta, jo iedzīvotājiem ir lielākas iespējas izvēlēties, kurā plānā ieguldīt savus pensiju līdzekļus, un konkurence veicina zemākas komisijas maksas.

Lielākā cīņa šobrīd ir par pensiju 2. līmeņa uzkrājumiem, jo tie kopumā sasnieguši vairāk nekā 3 miljardus eiro. Salīdzinājumam – trešajā līmenī, kur cilvēki iemaksas nākotnes pensijai veic brīvprātīgi, uzkrājums ir vien 300 miljoni.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pagaidām populārāki ir mazāk riskanti fondi, kas sola mazāku peļņu, bet ir stabilāki. Pārvaldnieku skatījumā, izdevīgus ieguldījumus tā dēvētajos indeksu fondos, kas sola lielāku peļņu, bet ir arī riskantāki, pašlaik traucē likumdošana.

Kristīne Lomanovska
SEB ilgtermiņa uzkrājumu jomas eksperte

Tikai no nākamā gada varēs piedāvāt pensiju fondus, kuros akcijās un riskantajos vērtspapīros būs maksimums 75%. Tas ir viens no priekšnosacījumiem, lai droši piedāvātu klientiem šādus pakalpojumus. Pie mazāka akciju īpatsvara tā daļa, kas jāiegulda indeksu fondos, nav peļņu nesoša, vismaz šobrīd tur ir diezgan lieli zaudējumi.

Vienlaikus jauna aptauja liecina, ka 20 līdz 35 gadu vecuma grupā teju puse iedzīvotāju uzkrājumus vecumdienām neveic. Turklāt 70% lielākas pensijas vārdā no ikmēneša ienākumu daļas atteikties nebūtu gatavi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm