Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Pētnieks: Maskavas un Latvijas pareizticīgo baznīcu saišu saraušana nav gaidāma
Par spīti tam, ka Maskavas patriarhs Kirils paudis atbalstu karam Ukrainā, Latvijas Pareizticīgo baznīcas atdalīšanās no Krievijas, visticamāk, nav gaidāma. Tā prognozē luterāņu mācītājs un teologs Rinalds Gulbis.
“Mums nav nekādas vēlēšanās karot, vai darīt kaut ko, kas radītu ciešanas citiem. Bet mēs tā esam audzināti, ka mīlam savu tēvzemi un būsim gatavi to aizstāvēt tā, kā tikai krievi prot aizstāvēt savu valsti,” norāda Krievijas Pareizticīgo baznīcas patriarhs Kirils.
Šis ir fragments no Maskavas patriarha Kirila uzrunas Krievijas bruņoto spēku galvenajā katedrālē. Šajā un citos dievkalpojumos viņš regulāri dod svētību militāristiem un attaisno Krievijas sākto karu Ukrainā paužot, ka krievi tikai glābjot savu brāļu tautu ukraiņus.
Latvijas Pareizticīgo baznīca ir tiešā Maskavas pakļautībā. Vienlaikus, īsi pēc kara sākuma vietējās pareizticīgo kopienas metropolīts Aleksandrs Krievijas agresijai pauda nosodījumu, tiešā vārdā kara iniciatorus gan nenosaucot: “Karš, tas ir bezjēdzīgākais un drausmīgākais grēks. Nedrīkst tagad kurināt kaut kādu naidu starp mūsu Latvijas iedzīvotājiem. Mēs, Latvijas krievvalodīgie, krievi, neesam atbildīgi par to, ko dara citu valstu valdības.”
Reliģijpētnieks Rinalds Gulbis metropolīta izteikumus sauc par diplomātiskiem un skaidro, ka nonākt būtiskās pretrunās ar virsganu Maskavā vietējā kopiena nevar, jo pareizticīgo baznīcā ir ļoti spēcīga varas vertikāle, kas nostiprinājusies jau cara Pētera 1 laikā: “Šobrīd tie kontroles mehānismi ir kļuvuši tādi drastiskāki no Maskavas patriarhāta puses un vēršanās pret nepaklausīgākiem baznīcas hirerahiem, garīdzniekiem, metropolītiem, pēdējos gados ir bijusi acīmredzama.”
Iemesls, kādēļ Krievijas baznīcas galva tik ļoti iesaistās Putina režīma aizstāvēšanā ir gaužām vienkāršs – kaimiņvalstī baznīca un politiskā vara ir cieši sabiedrotie.
“Vara un baznīca iet roku rokā. Un patiesību sakot, Krievija Putina valdīšanas laikā ir ļoti pievērsusi uzmanību varas un baznīcas savstarpējām attiecībām. Patvaldība, pareizticīgā baznīca, tās ir tās lietas, kas raksturo arī to morāli ētisko sistēmu varas hierarhijā. Pareizticīgā baznīca ir varas vertikāle un arī Putins ir ieviesis varas vertikāli,” norāds Gulbis.
Viņš gan skaidro – metropolīts Aleksandrs nebūt nav patriarha Kirila mīļākais padotais. Pēdējās desmitgadēs abu attiecības kļuvušas ļoti atturīgas: “Metropolīts Aleksandrs tomēr ir prolatvisks un lojāls Latvijas valstij un to ir apliecinājis, un viņš ir centies šo baznīcu veidot pēc vienotas struktūras un, lai tā būtu atbalstoša Latvijas valstij.
Par to, kāds noskaņojums ir Latvijas pareizticīgo draudzēs, TV3 centās noskaidrot, uzrunājot arī vietējos garīdzniekus. Taču visi kā viens šo jautājumu komentēt atteicās, iesakot sazināties ar baznīcas virsvadību.
“Pareizticīgā baznīca, atšķirībā no citām reliģiskajām konfesijām, viņi cenšas nākt klajā ar vienotu viedokli. Līdz ar to, ja garīdzniekam nav skaidrs, ko viņam kādā situācijā atbildēt plašākai publikai un, ja viņš nav saskaņojis šo te viedokli ar baznīcas virsvaldi, viņš droši vien neatbildēs uz jautājumiem, jā,” norāda Gulbis.
TV3 mēģināja sazināties arī ar Latvijas pareizticīgo baznīcas metropolītu Aleksandru, taču visu nedēļu baznīcas pārstāvji uz zvaniem un īsziņām neatbildēja. Kad beidzot tomēr sazvanīties izdevās, baznīcas pārstāvji no komentāriem par šo jautājumu atteicās. Kādēļ tā – sīkāk viņi nepaskaidroja, vien noteica – varbūt komentēsim kaut kad vēlāk.
Ukrainas pareizticīgie bija pirmie, kas sarāva saites ar Maskavu un pēdējos gados to izdarījusi arī daļa Igaunijas pareizticīgo. Kopš kara sākuma šādu lēmumu pieņēmušas arī dažas Amsterdamas baznīcas draudzes. Tas nozīmē, ka arī Latvija tīri teorētiski to izdarīt varētu, taču Gulbis prognozē, ka tas, visticamāk, nenotiks, jo pieradums un izdevīgums esot pārāk liels: “Es domāju, ka fundamentālas un tādas tektoniskas pārmaiņas mūsu baznīcā tuvākajā laikā nav sagaidāmas. Iespējams, vienīgi šīs savstarpējās metropolīta Aleksandra patriarha Kirila attiecības, kas varētu nest pārmaiņas arī Latvijas pareizticīgā baznīcā, bet tas es domāju, ka nenotiks tuvākajā laikā.”
“Tur, kur ir sātans, tur ir meli. Nerunāsim par tiem, kuri sāka šo karu – viņus sodīs Dievs,” uzskata Kirils.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!