Pērn Latvijā palielinājies šaujamieroču un to īpašnieku skaits

Pagājušajā gadā palielinājies reģistrēto šaujamieroču un to īpašnieku skaits. Kopumā valstī ir reģistrēti vairāk nekā 68 tūkstoši ieroču. Ar ko policija skaidro iedzīvotāju vēlmi bruņoties?

2017. gada 18. februārī 20:26

Pērn pieaudzis gan ieroču īpašnieku kopējais skaits – par 640 cilvēkiem, gan arī reģistrēto šaujamieroču kopskaits, kas palielinājies par teju 1500.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šis ir lielākais ieroču skaita pieaugums pēdējo 17 gadu laikā kopš 2000. gada. Kopumā valstī reģistrēti 68 254 ieroči. Policija gan mierina – iedzīvotāji šaujamieročus nepērk, lai bruņotos pašaizsardzības nolūkos. Pieaugums ir uz medību ieroču rēķina. Medībām reģistrēti 56 tūkstoši 348 ieroči. Savukārt kaujas ieroči, kas no visu šaujamieroču kopskaita sastāda vien 17 % jeb 11 ar pus tūkstoši, pēdējos gadus tieši iet mazumā. Arī pērn to skaits samazinājies par 47. Policijā norāda, ka cilvēki, visticamāk sajutušies droši, turklāt ierocis rada tikai liekas problēmas – tā ir atbildība, drošības normas, kas jāievēro.

“Cilvēki saprot, ka ikdienā tas apdraudējums nav tiks liels, kā tas bija 90 gados, tad viņš no ieroča atbrīvojas, pārdod, neredz nepieciešamību, kāpēc tas jādara. Arī šī apsardzes biznesa attīstība…signalizācijas dzīvesvietās, trauksmes pogas, arī fiziskās apsardzes pakalpojumi, kurus kompānijas piedāvā…noteikti cilvēki vairāk izvēla šādu pašaizsardzību nekā pārvietojoties nepārtraukti ar pistoli,” norāda Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs.

Policijā uzskata, ka medībām paredzēto šaujamieroču skaita pieaugums varētu būt skaidrojams ar labklājības līmeņa celšanos valstī. Jo medības vairāk ir izklaide, turklāt ne lēts prieks. Paši mednieki nenoliedz, ka ar vienu šaujamo ir daudz par maz. Katram aktīvam medniekam esot divi trīs ieroči, medniekam ar pavisam lielu stāžu pat pieci vai seši.

“Es skaidrotu, ka vairāk mednieki ir pievērsušies arī šaušanas sportam, kas arī ir sava specifika un prasa specifiskākus ieročus. Nākošais – medību veidi ir daudz un atšķirīgi, tāpēc šie ieroči vairāki ir nepieciešami, lai mēs pilnvērtīgi varētu medīt un es domāju, ka protams, sava loma ir arī politiskai situācijai, aicinājums līdzdarboties zemessardzē, un acīmredzot, arī tur kaut kas ir nostrādājis,” saka Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks.

Medību veikalā, vērojot klientu pieplūdumu un pieprasījumu pēc medību karabīnēm un bisēm, secina, ka šobrīd tā esot spiesta lieta mainīt ieroci, lai savu hobiju turpinātu. Un ne tāpēc, ka likumdošanā ir veiktas izmaiņas un šobrīd ir atļauja medīt ar klusinātāju. Tāpēc ierocis nav jāmaina, jo klusinātāju, vien ar retiem izņēmumiem, varot uzlikt praktiski uz visiem ieročiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“No tā brīža, kad Latvijā varēja sākt iegādāties normālus medību ieročus, ir pagājuši 20 gadi. Un kā katrai mantai ir kaut kāds nolietojuma laiks. tas būtu kaut kur tie 20 gadi. Un šobrīd var izjust, ka cilvēki lieka malā savus vecos ieročus un iepērk jaunus,” teic medību veikala vadītājs Arnis Bērziņš.

Medību ieroču cenas ir dažādas. Par demokrātiskām tiek sauktas 400 līdz 500 eiro robežās. Taču pēc šīm nosacīti lētākajām nemaz nav tik liels pieprasījums. “Ejošākie” ir vidus klases ieroči, kas maksā pusotru tūksti un uz augšu. Bet tas ir tikai pliks ierocis. Ar visu komplektāciju vidēji jāšķiras no 5000 eiro.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm