tv3.lv

Pērn Augstākajā tiesā nedaudz mazinājies tiesnešu darba ražīgums

Augstākā tiesa pērn izskatījusi vairāk lietu, nekā saņemts, tādējādi izdevies mazināt iepriekšējos gados uzkrāto lietu skaitu. Vienlaikus daļai tiesnešu attālinātā darba dēļ krities darba ražīgums un sūdzību izskatīšanas termiņu paildzinājusi kadru mainība, vēsta TV3 Ziņas.

Augstākajā tiesā ir trīs departamenti – civillietu, administratīvo, kā arī krimināllietu. Pēdējiem pērn izdevies izskatīt vismazāk lietu, taču tam esot skaidrojums.

Anita Poļakova
Augstākās tiesas Krimināllietu departamenta vadītāja

“No tām atlikuma lietām, 118 lietas ir saņemtas novembrī un decembrī, tas nozīmē, ka 50% lietu mēs saņēmām pēdējo divu mēnešu laikā.”

Pieaudzis arī tiesas izskatīšanas laiks, taču departaments esot apzināti mainījis izskatīšanas taktiku – sūdzību būtību pēta dziļāk, lai tās būtu vieglāk risināt nākotnē. Piemēram, pērn padziļināti izpētīta situācija par ceļu satiksmes negadījumos nodarīto nemateriālo zaudējumu atlīdzināšanu.

“Pēc tā gala lēmuma, kas bija pieņemts pagājušā gada sākumā, faktiski beidzās zemāko tiesu instanču jautājumi par šo normu piemērošanu. Un arī sūdzību ir mazāk,” atzīst viņa.

Tiesas priekšsēdētājs neslēpj, – pandēmija un attālinātais darbs tiesnešu ražīgumu mazinājis, taču kopējie rādītāji vienalga ir ar plusa zīmi.

Aigars Strupišs
Augstākās tiesas priekšsēdētājs

“Joprojām mums saglabājas pozitīvs lietu izskatīšana koeficients, tas nozīmē, ka mēs izskatām vairāk lietas nekā mums ienāk. Respektīvi, mēs samazinām iepriekšējo gadu neizskatīto lietu uzkrājumu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Salīdzinot ar 2020. gadu, pērn kopējais izskatīto lietu skaits samazinājies un tiesneši stāsta – sūdzības kļūstot sarežģītākas un advokāti izdomājot arvien jaunus pārsūdzības veidus. Lai turpinātu uzlabot tiesas darbu, sūdzības turpmāk plānots dalīt grupās, apvienojot tās, kas pēc būtības ir līdzīgas.

“Šis risinājums var būtiski palielināt kasācijas tiesas instances efektivitāti, piemēram, vienā no grupām mums ir pāri par 20 lietām. Proti, izskatot vienu lietu, tas atvieglos izskatīšanu visās instanču tiesās,” skaidro Augstākās tiesas Civillietu departamenta vadītājs Normunds Salenieks.

Šogad iecerēts izstrādāt arī vadlīnijas, lai pēc iespējas saīsinātu spriedumu garumu. Izaicinājumi gaidāmi arī administratīvo lietu departamentā, kur patlaban ir garākais lietas izskatīšanas laiks – aptuveni 10mit mēneši. Šeit gan atbildīgie skaidro – darbu aizvadītajā gadā ietekmējusi arī kadru mainība, proti, liela daļa darbinieču devušās bērna kopšanas atvaļinājumā, kā rezultātā nācies meklēt aizstājējus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm