Uz robežas iestrēgušie migranti nofilmē savu izdzīvošanu – 12 dienas mežā; no lietus slēpjas ietinušies atkritumu maisos

“Ir auksts, esam lietū salijuši, jūtamies sliktāk par suņiem. Jau 12 dienas esam mežā,” ar šādu izmisumu pie TV3 Ziņām vērsās viens no migrantiem, kas iestrēdzis uz Latvijas-Baltkrievijas robežas. Ja pat viņi vēlētos doties uz Minskas lidostu, baltkrievu robežsargi ar ieročiem rokās nelaiž tālāk par robežas pirmajiem metriem. Iestrēgušajiem vienīgo palīdzību sniedz Latvijas labdarības organizācijas.

2021. gada 21. augustā 20:20

Baltkrievijas pierobežā sestdien, 21.augustā, lija vairākas stundas, un migrantu TV3 ziņām atsūtītajos video redzams, ka viņi no izmirkšanas slēpjas zem plēvju nojumēm vai ietinas atkritumu maisos. Tos arī izmanto, lai apsegtos gulēšanas laikā. Tā kā ne visiem pietiek guļammaisi, nakšņo uz zemes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc 12 dienām mežā no šīs 41 cilvēku grupas 11 irākiešiem, tostarp pieciem bērniem vecumā līdz trīs gadiem, hipotermijas jeb nosalšanas riska dēļ ļāva ienākt Latvijā. Aizvesti uz Daugavpils aizturēto ārzemnieku centru. Pēc tam Latvija varētu organizēt viņu un arī pārējo iestrēgušo migrantu vešanu atpakaļ uz Irāku no lidostas “Rīga”.

Lasi vēl: Uz Baltkrievijas-Latvijas iestrēgušie irākieši no zariem un plēvēm izveido nojumes nakšņošanai

Dimitrijs Trofimovs, iekšlietu ministrijas valsts sekretārs

“Šie cilvēki izsaka vēlmi atgriezties Irākā. Baltkrievu puse neņem viņus atpakaļ. Redzam, ka tiek veikts tieši pretējais – mēģinājums viņus iestumt Latvijas teritorijā.”

Proti, ja pat migranti saka – vēlas uz Minskas lidostu, baltkrievu robežsargi viņus tālāk nelaiž. Jābilst, ka Baltkrievija viņiem piešķīra tūrisma vīzas. Pirmdien Latvijā ierodas ANO Bēgļu aģentūras delegācija un klātienē brauks skatīt situāciju uz robežas. Iekšlietu ministre saka – tas nenozīmē, ka Latviju kritizēs. Ticamāk, Baltkrieviju.

Marija Golubeva, iekšlietu ministre, “Attīstībai/PAR!”

“Mūsuprāt, būtu jāiesaistās ANO augstajam komisāram bēgļu jautājumos, jo pēc būtības šie cilvēki atrodas Baltkrievijas teritorijā. Viņus turp atveda Baltkrievijas varas iestāžu pārstāvji. Domāju, ka ANO būtu jāiesaistās, lai Baltkrievijas puse organizētu tādus apstākļus, lai šie cilvēki būtu drošībā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Migrantu neielaišana  ir rezultējusies ar robežšķērotāju skaita būtisku kritumu. Lai arī ANO bēgļu aģentūra izteikusi bažas, ka Latvija liedz migrantiem Baltkrievijas pierobežā aizpildīt pieteikumu patvēruma meklētāja statusam, tomēr šo Latvijas pozīciju cīņā pret Baltkrievijas īstenoto hibrīkaru izprot un atbalsta Eiropas Savienībā. Šonedēļ notika dalībvalstu iekšlietu ministru sanāksme un Rīgā ieradās Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli.

Marija Golubeva, iekšlietu ministre, “Attīstībai/PAR!”

“Kopumā atbalsts no Eiropas kolēģiem bija liels. Bija kopēja izpratne, ka šī nav parasta situācija, ka cilvēki bēgtu no kara. Šī ir situācija, kad viens nedemokrātisks režīms vēršas pret Eiropu, izmantojot šos cilvēkus saviem ģeopolitiskajiem mērķiem. Eiropas iekšlietu ministri, protams, nosoda šo Baltkrievijas rīcību, un uzskata, ka ir nepieciešams kopējiem spēkiem pasargāt Eiropas ārējo robežu.”

“Jādomā par tādu Eiropu, kas rūpējas par savu drošību un ir drosmīga. Liels satraukums valda par drošību, īpaši uz robežām, bet tās ir ne tikai Jūsu, bet visas Eiropas Savienības bažas,” uzsvēra Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli.

Tikmēr uz robežas iestrēgušajiem praktisko palīdzību sniedz biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem”, kas trīs dienās savākusi 4500 eiro. Par to tiek gatavotas un vestas siltā ēdiena porcijas, termosi ar karstiem dzērieniem, sagādāts sauss un tīrs apģērbs, apavi. Grupā, ar kuru kontaktus uztur Latvijas labdarības biedrības, turpina uzturēties seši bērni.

Migranti atrodas Baltkrievijas robežlīnijas pusē Latvijas robežsardze neļauj mūsu labdarības organizācijām apmeklēt šo vietu. Sagatavotās palīdzas pakas robežsardze aiznes līdz robežlīnijai. Paši migranti ziņo – kopumā ir trīs iestrēgušās grupas – apmēram simts cilvēku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm