tv3.lv

Pavļuts: Britu Covid‑19 paveids Latvijā pārsniedzis 5% robežu, un tas liek domāt par rīcībām tā ierobežošanai

Lielbritānijas Covid-19 mutācijas īpatsvars Latvijā ir pārsniedzis kritisko piecu procentu robežu, tāpēc patlaban pienākusi situācija, kad nerīkoties nedrīkst, šodien valdības sēdē akcentēja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

2021. gada 2. martā 11:40

Viņš akcentēja, ka lipīgāka Covid-19 paveida izplatīšanās liek domāt par turpmākajām rīcībām infekcijas ierobežošanai. “Epidemiologi uzskata, ka ir jārīkojas apsteidzoši, lai nepazaudētu saslimstības pieauguma mirkli,” teica Pavļuts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis Jurijs Perevoščikovs sēdē sacīja, ka, lai adresētu prognozēto trešo Covid-19 izplatības vilni Latvijā, būtu jāpastiprina nosacījums iespēju robežās strādāt attālināti.

Epidemiologu ieteikumi, ar kuriem sēdē iepazīstināja Perevoščikovs, attiecībā pret ierobežojumiem paredz, ka būtu jāpastiprina nosacījumu strādāt attālināti un visiem biroju darbiniekiem maksimāli būtu jāstrādā attālināti, savukārt klātienē darbotos tikai būtiskākie ražošanas uzņēmumi.

Vienlaikus ražošanas uzņēmumos un organizācijās maksimāli būtu jāierobežo cilvēku skaits, kas vienlaikus uzturas vienās telpās – organizējot darbu plūsmās, maiņās un uzturot kolektīva “burbuļus”.

Tāpat, epidemiologu ieskatā, būtu jāveic strādājošo kolektīvu, kur nevar nodrošināt savstarpēju distancēšanos, darbinieku plānveida testēšana.

Citu starpā epidemiologu ieteikumi paredz pasākumu, kas samazina savstarpējo kontaktēšanos un pārvietošanos ārpus darbalaika, ieviešanu kopā ar noteikto ierobežojumu efektīvu kontroli. Tāpat, viņuprāt, būtu jāsniedz tikai vitāli nepieciešamie pakalpojumi, kā arī jāievieš plaši komunikācijas atbalsta pasākumi darba devējiem un iedzīvotājiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Diskusijas beigās valdība panāca vienošanos, ka Valsts kancelejas vadītāja Jāņa Citskovska vadītajai Operatīvās vadības grupai līdz 9. martā paredzētajai valdības sēdei jāsagatavo divus potenciālos turpmākās rīcības scenārijus. Viens no rīcības variantiem paredzētu pastiprināt ierobežojumus, bet otrs – atvieglot ierobežojumus, augstai saslimstībai ar Covid-19 saglabājoties. Abos potenciālajos situācijas attīstības scenārijos jāmodelē potenciālās sekas.

Premjers aicināja pilnīgi visas ministrijas sadarboties pie iepriekš minēto rīcības virzienu sagatavošanas neatkarīgi no viedokļu atšķirībām par turpmākiem ierobežojumiem.

No valdības sēdes izriet, ka Ministru kabinets 4. martā uzklausīs ziņojumu par vispārējo sabiedrības noskaņojumu. Pēc tieši nedēļas, 9. martā, valdība vērtēs iespējamos lēmumus, kā turpmāk rīkoties.

Jau ziņots, ka aprīļa sākumā prognozētais stacionāros esošo Covid-19 pacientu skaits, ja Covid-19 gadījumu skaita dinamikas tendence būs analoga Igaunijas situācijai, varētu būt aptuveni 1704, liecina SPKC otrdienas valdības sēdē sniegtā prognoze.

Kā sēdē skaidroja SPKC pārstāvis Jurijs Perevoščikovs, centrs modelējis dažādus situācijas attīstības scenārijus. Viens no tiem, kam par pamatu ņemta Igaunijas situācija, kur patlaban notiek saslimstības pieaugums, paredz, ka līdz aprīļa sākumam stacionēto pacientu skaits pie vidējā scenārija būtu 1704, pie minimālā – 1500, bet pie maksimālā – 1909.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt modelējot stacionēto skaitu un par pamatu ņemot Lielbritānijas situāciju pērn decembrī, kad pēc ierobežojumu mīkstināšanas notika straujš saslimstības pieaugums, SPKC prognozē, ka aprīļa sākumā pie vidēja attīstības scenārija stacionāros varētu ārstēties kopumā 2017 pacienti. Pie zemāka izplatības scenārija stacionēto skaits aprīļa beigās varētu būt 1775, bet pie maksimālā izplatības scenārija – 2259.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm