“Pavļut, nav labi!” – mediķi pulcējas pie Ministru kabineta

27. septembrī 13:06

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) rīkotajā protesta akcijā pie Ministru kabineta otrdien piedalījās vairāk nekā 300 medicīnas nozarē strādājošo un ggalvenā prasība – jau iepriekš solītā vidējās darba samaksas palielināšana visām amata grupām, vēsta TV3 Ziņas.

Protesta akcijas dalībnieki pārstāvēja dažādas ārstniecības profesijas – viņu vidū bija ārsti, māsas, māsu palīgi, atbalsta personas, sanitāri un citi profesiju pārstāvji.

Protestētāji bija visai klusi un turēja plakātus, piemēram, “Līdz vēlēšanām solījumi, pēc vēlēšanām – amnēzija!”, “Pavļut, nav labi!”, “Labi deputāta kungs, 1/3 aizšuju… pārējo vēlāk! Daļu instrumentu izmantojam… pārējo tad vēlāk! Daļēji jau narkozi iedevām… pārējo tad vēlāk!”.

Lai paspilgtinātu protesta akciju mediķu arodbiedrība pie valdības ēkas bija izvietotajusi ar palagiem apklātas nestuves un baltus krustus pie tām. Sanākušo vidū ārsti, medmāsas, māsu palīgi, atbalsta personas, sanitāri, šoferi un citi slimnīcu darbinieki.  Galvenais protesta iemesls – valdība nav pildījusi solījumu par 10 procentu palielināt vidējo darba samaksu visām amata grupām.

Valdis Keris
LVSADA priekšsēdētājs

“Valdība augstprātīgi mūsu prasību ignorēja kaut arī tās izpildei bija vajdzīgi aptuveni 30 miljoni eiro. taču nupat atrada vēl papildus pus miljardu energo krīzes risināšanai. Veselības aprūpes krīzes risināšanai naudas joprojām nav! Nu kā tad tā?”

Mediķi piketēt braukuši arī no reģionālajām slimnīcām.

Inga Dolmatova
Tukuma slimnīcas arodbiedrības priekšsēdētāja

“Esam atbraukuši cerībā, ka valdība sapratīs – medicīna ir komandas darbs! Ka nevar piešķirot līdzekļus, kādai daļai nepiešķirt tomēr tos. Secinot pēc pēdējā algu pielikuma – mazāk nodrošinātajiem netika palielināta alga, piemēram, māsu palīgi palika vispār bez algu pielikuma!”

Neatliekamās palīdzības mediķi pēc likuma streikot nedrīkst, tāpēc šodien kolēģus atbalstīt viņi ieradušies savā brīvdienā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gundega Ikote
NMPD ārsta palīdze no Saldus

“Kad Covid-19 piemaksas tika noņemtas, algas strauji samazinājās, vidējais aritmētiskais bija izrēķināts ar piemaksām. Nu var jau saskaitīt arī trīs darba vietas kopā un izrēķināt vidējo, ja vēlas, tā ir katra cilvēka kompetence.. Algas ir tāds kādas ir un šie procenti nav pielikti pēdējos gadus, to jau visi zina.”

“Mēs zāles uz nodāļām vedam, pacientus uz izmeklējumiem no vienas nodaļas uz otru, principā mēs neskaitāmies pie mediķiem, bet nu mēs esam saitīti ar viņiem cieši kopā ikdienā. Mums ir principā minimālā alga, ja? Ar piemaksām varbūt nedaudz virs minimālās, bet nu tas ir nepietiekoši šajos laikos,es domāju to jebkurš cilvēks saprot,” pauda Stradiņa slimnīcas transporta un loģistikas daļas darbinieks Andis Upenieks.

Pie piketētājiem iznāca arī Veselības ministrs, norādot – lai arī  arodbiedrības prasības nav izdevies izpildīt, nauda nozarē kopumā ir iepludināta. “364 miljoni eiro četru gadu laikā –  tā ir lielākā summa, kādu jebkad jebkura budžeta finansēta profesija ir saņēmusi šajā valstī,” sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Ministra teiktajā mediķi klausījās nelabprāt, Pavļuta teiktais sanākušajiem tikai “uzsita” asinis.

“Mēs cīnīsimies par jūsu algām arī turpmāk, esam pieprasījuši nākamā gada budžetā 55 miljonus eiro jūsu algām, tas ļautu palielināt jūsu atalgojumu… Ej prom! Kāpēc jūs ignorējat arodbiedrību? No Ministru kabineta uz sanitāru!” izskanēja Pavļuta un mediķu dialogā.

Pikets notiek paralēli brīdinājuma streikam, kas nozīmē, ka šodien un rīt vairāk nekā trīs simti medicīnas nozares darbinieku arī nestrādā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Man ir žēl, ka mani pacienti šodien ir bez fizioterapeita, bet es ļoti ceru, ka šis pasākums šodien būs vismaz kā akmentiņš ceļā uz to, ka slimnīcā nepaliks tikai dakteri klauni,” sacīja Bērnu slimnīcas fizioterapeite Justīne Šīrone.

Lai gan streikā piedalās tikai neliela daļa nozarē strādājošo, tas sagādā problēmas arī virknei pacientu. Rīgas lielākajās slimnīcās pārceltas vairāki desmiti operāciju. Streiks gan nekādi neietekmēs slimnīcu sniegto neatliekamo palīdzību. Tā iedzīvotājiem joprojām ir pieejama pilnā apmērā.

20. septembrī LVSADA padome pieņēma lēmumu rīkot divu dienu veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju pie valdības nama. Organizācijas skatījumā, tā meklējusi kompromisu un kopš 2021.gada rudens izlīgšanas sarunās ar Veselības ministriju (VM) vairākkārt mīkstinājusi sākotnējās streika prasības. Patlaban esot palikusi tikai viena prasība – LVSADA uzstāj, ka saskaņā ar MK iepriekš lemto ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem būtu jāsaņem vismaz 1862 eiro, ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem – vismaz 1117 eiro, bet ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām – vismaz 745 eiro.

Atbilstoši minētajai prasībai valsts garantētajai vidējai darba samaksai 2022.gada otrajā pusē būtu jāsasniedz 2048 eiro pirms nodokļu samaksas ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem, 1229 eiro ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem un 820 eiro ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām.

LVSADA atgādina, ka saskaņā ar 2017. gadā apstiprināto MK rīkojumu 2023. gadā valsts garantētajai mēneša vidējai darba samaksai bija jāsasniedz 2327 eiro ārstiem, 1396 eiro – māsām, vecmātēm, ārstu palīgiem un 931 eiro – māsu palīgiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kopumā mediķu prasības šogad izmaksātu ap 30 miljoniem eiro.

LVSADA norāda, ka valdība ir apstiprinājusi ne tikai sasniedzamo vidējās darba samaksas apmēru mediķiem, bet arī identificējusi riskus, kas iestāsies, ja darba samaksa mediķiem netiks palielināta vajadzīgajā apmērā. Organizācijas vērtējumā -, ja atalgojums ārstniecības personām netiek palielināts plānotajā apjomā, veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, galvenokārt neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšana, kritiski pasliktināsies ne tikai slimnīcās reģionos, bet arī klīniskās universitātes slimnīcās Rīgā.

LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris un Streika komitejas priekšsēdētāja Līga Bāriņa uzsver, ka valdības un Saeimas nostāja būtībā pauž necieņu pret MK 2017.gadā apstiprinātajām darba samaksas garantijām veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Viņuprāt, valdība ar Saeimas ziņu nolēmusi vājināt valsts garantēto veselības aprūpi, taču no arodbiedrības viedokļa tas ir nepieņemami, bet no pacienta viedokļa – bīstami dzīvībai.

Tikmēr valdība 20. septembrī apstiprināja informatīvo ziņojumu “Par jaunas ārstniecības personu darba samaksas kārtības izstrādāšanu”, kas nosaka virzību uz iepriekš izstrādāto mediķu jauno atalgojuma modeli. Lai turpinātu sarunas par mediķu darba samaksas jautājumiem, VM aicināja uz tikšanos nozares organizācijas, tomēr LVSADA uz tikšanos neieradās.

VM uzsver, ka pēdējos gados valsts budžeta finansējuma apmērs veselības jomas pasākumu finansēšanai ir būtiski pieaudzis, 2022. gadā sasniedzot 1,54 miljardus eiro. Ārstniecības personu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai kopumā no 2017. līdz 2022. gadam ir novirzīti 467,21 miljoni eiro.

Lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, viens no būtiskākajiem izaicinājumiem ir nodrošināt kvalificētu ārstniecības personu esamību valsts finansēto pakalpojumu sniegšanai, atzīst VM. Tās ieskatā, motivējot darbam valsts sektorā, turpinās ārstniecības personu darba samaksas palielināšana, kam veselības nozares budžetā 2022.gadā piešķirti papildu 35 miljoni eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

No 2022. gada 1. janvāra vidējā darba samaksa tarifā ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem palielināta no 1862 eiro līdz 1963 eiro, savukārt ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu alga – no 1117 eiro līdz 1183 eiro.

Tāpat 2022.gadā ārstu, tai skaitā rezidentu, un funkcionālo speciālistu zemākā mēnešalga pieauga par 4,4% – no 1489 līdz 1555 eiro par slodzi, savukārt māsu un sertificētu ārstu palīgu zemākā mēnešalga palielinājās par 4,74% – no 985 līdz 1032 eiro, skaidro VM.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm