Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pašvaldību vadītāji: Apvienoto novadu budžetos nav naudas attīstībai

Kopš novadu reformas pagājis vairāk nekā pusgads un pašvaldības sāk pieņemt jaunos budžetus, kas nav vienkārši – iepriekš novadi bija dažādi un arī tēriņi mēdza atšķirties, tāpēc tagad jāsaprot, kas kuram tiks no apvienotā maka. Izrādās, ka budžeti ir apvienoti, bet izdevumu daudz kur kļuvis vairāk, tāpēc naudas attīstībai apvienoto novadu budžetos nav.

15. janvārī 8:00

Lai papētītu “dzīvi” pēc reformas, TV3 Ziņas pēc nejaušības principa izvēlējās četrus novadus – Kuldīgas, Balvu, Madonas un Bauskas. Katrā no šīm teritorijām tagad ietilpst trīs līdz četras, kādreiz neatkarīgas vietvaras. Taujāti, vai apvienotie novadu budžeti tagad ļauj tērēt līdzekļus lielākiem proiektiem, vairāk naudas atvēlēt novadu attīstībai, visi priekšsēdētāji, viegli smīnot, šo apgalvojumu noraida.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Inga Bērziņa
Kuldīgas novada priekšsēdētāja (“Kuldīgas novadam”)

“Saliekot pieprasījumus, ko mēs saņēmām no visām mūsu iestādēm, mums pieprasījumi par pieciem miljoniem pārsniedza mūsu iespējas. Ir inflācija, ir pieaugušas elektroenerģijas izmaksas, izmaksas apkurei.”

“Ja 21.gadā bija lielākais budžets valsts vēsturē, tad 2021.gadā bija lielākais grieziens pašvaldību vēsturē kopš 2009.gada – reāls budžeta samazinājums. Tajā pašā laikā minimālās algas kāpums, GMI pabalsta palielināšana. Madonas novada gadījumā 2021.gadā bija -1 miljons ieņēmumi un +1 miljons izdevumi uz šīm divām pozīcijām. Faktiski veidojās divu miljonu bedre,” atzīst Madonas novada priekšsēdētājs Agris Lungevičs (LRA/LZS).

Naudu no budžetiem atņem arī nepieciešamība izlīdzināt situāciju starp novadās apvienotajām vietvarām. Piemēram, ja vienā no pašvaldībām līdz šim ir bijušas skolēnu brīvpusdienas – lielākoties to tagad ievieš arī pievienotajos novados. Budžetam tas ir papildu slogs, taču iedzīvotāji no tā tikai iegūst.

Aivars Okmanis
Bauskas novada priekšsēdētājs (“Nacionālā apvienība”)

“Piemēram, pirmsskolas bērnu ēdināšanas jautājums, kas nebija visos novados. Vidusskolēnu ēdināšana, kas nebija visos novados, tāpat sociālās palīdzības pabalsti. Arī apbedīšanas pabalsts nebija visos novados.”

“Mēs šo sistēmu veidojām tādu, ka, ja arī bija kāds pabalsts, mēs tomēr pieturamies pie tā labākā priekš klienta, priekš iedzīvotāja. Nevis samazinājām, bet pacēlām tur, kur varējām,” saka Balvu novada priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs (“Latgales partija”).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Visiem situācija gan neuzlabojas, piemēram, Garkalnē seniori līdz šim katru gadu transporta izdevumiem saņēma 240 eiro. Tagad, lai to varētu attiecināt arī uz Ropažiem, Stopiņiem un Vangažiem, šis pabalsts būs 60 eiro apmērā. Lai gan garkalnieši zaudē, pārējo teritoriju iedzīvotāji iegūst, jo pirms tam šāda atbalsta nebija vispār.

Kopumā domēs stāsta – attīstība būs iespējama tikai no Eiropas Savienības (ES) fondiem un valsts aizdevumiem.

“2009.gada reformas veiksme bija ES fondi un lieli struktūrprojekti, ko pašvaldības varēja piesaistīt. Madonas novads to izdarīs – ja būs šādi fondi, projekti, mums ir speciālists, kas kvalitatīvi visu sagatavos un mēs varēsim ieguldīt naudu, bet, ja šīs naudas nebūs, tad no četriem budžetiem apvienotajiem, samazinātajiem, pašvaldības neattīstīsies,” skaidro Madonas novada priekšsēdētājs.

“Tā attīstība notiek caur ES sturktūrfondiem. Protams, arī aizņēmumi, mēs ļoti daudz strādājam ar aizņēmumiem valsts kasē,” skaidro Kuldīgas novada priekšsēdētāja.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma