Pasaulslavenā Gidona Krēmera vijole kļuvusi par muzeja eksponātu

Rakstniecības un mūzikas muzejs saņēmis kādu īpašu papildinājumu savai kolekcijai. Tā ir vijole, kura rotāta ar daudzu pasaulē atzītu Emīla Dārziņa mūzikas skolas absolventu parakstiem, tostarp pasaulslavenā vijolnieka Gidona Krēmera autogrāfu. Pats virtuozais vijolnieks Krēmers vērtīgo eksponātu muzejam arī nodeva.

Rakstniecības un mūzikas muzejs saņēmis nozīmīgu papildinājumu savai kolekcijai. Pasaulslavenais vijolnieks Gidons Krēmers muzejam dāvina unikālu vijoli.

Rakstniecības un mūzikas muzeja papildinājums ir neliela izmēra bērnu vijole. To muzejam savām rokām nodeva pasaulslavenais vijolnieks Gidons Krēmers. Šo instrumentu pirms pusgadsimta, toreiz vēl topošie vijolnieki, tostarp arī Gidons Krēmers, dāvināja savam skolotājam apaļajā jubilejā.

Gidons Krēmers
vijolnieks, kamerorķestra “Kremerata Baltica” dibinātājs

“Kremeratas arhīvā es arī pirmo reizi redzēju šo vijoli pēc tā mirkļa, kad mēs viņu uzdāvinājām savam skolotājam. Voldemāram Stūrestepam, pie kura mēs visi mācījāmies, kad viņam bija 60 gadi. Es nevaru teikt, ka tā ir mana vijole, bet es atceros, ka visi šie paraksti pieder vijolniekiem, kuri bija Emīla Dārziņa skolā.”

Muzeja eksperte Inese Žune pēc instrumenta apskates uzreiz secina – tā ir padomju ražota vijole, kura tolaik maksājusi astoņus rubļus. Taču ne jau instrumentam pašam ir muzeja vērtība, bet gan 15 parakstiem, kas ir uz vijoles.

Inese Žune
Rakstniecības un mūzikas muzeja eksperte

“Toreiz viņi vēl tikai bija Dārziņa skolas absolventi, bet tagad daudzi no viņiem ir pasaules slaveni. Piemēram, Filips Hiršhorns ir šeit parakstījies, Dace Bērzāja, kas bija visu mūžu pēc tam Dārziņa skolā pedagoģe. Uz sāniem ir rakstīts: Veltījums skolotājam no absolventiem mūsu skolotājam Stūrestepam. Un tie bija viņa 60 dzīves un 40 dzīves gadi.”

Ik gadu Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumu papildina dāžadi vērtīgi jaunieguvumi, kas pieder mūsdienu radošajām personībām, ļaujot strauji papildināt muzeja krātuvi. Turklāt īsi pirms muzeja simtās darbības jubilejas, tā krājums nupat sasniedzis iespaidīgu apmēru – vienu miljonu vienību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iveta Ruskule
Rakstniecības un mūzikas muzeja direktore

“Gada beigās saņēmām ļoti daudz šos krājumu jaunieguvumus un tie visi tiek reģistrēti, rūpīgi dokumentēti. Bet tas, ka mēs esam pārkāpuši miljono vienību slieksni, tas ir skaidrs. Uz kuru vienību būs tieši miljonais numurs, to mēs nevaram pateikt, bet mēs vēlējāmies ar šo notikumu atzīmēt, pieņemot šo instrumentu, jo tas ir simboliski. Krēmers ir mūsu miljons.”

Neesot arī izslēgts, ka tieši leģendārā vijole kļūs par miljono muzeju eksponātu.

Orientējas izglītības jautājumos un labprāt dodas atspoguļot notiekošo reģionos, jo ir pārliecināts, ka stāstīt par dzīvi ārpus Rīgas ir būtiski.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm