Saturs turpinās pēc reklāmas

Pārmaiņas mācību saturā un pieejā paredz mācību procesā akcentu likt uz izpratni par apkārt notiekošo

Šā gada 1. septembrī līdz ar jauno mācību gadu darbu atsāks skolas, ieviešot gadiem daudzināto jauno mācību saturu, kas būs lielākās izglītības izmaiņas Latvijā pēdējo gadu laikā, vēsta TV3 Ziņas.

2020. gada 27. augustā 20:40

Pie jaunā mācību satura tiek strādāts jau aptuveni četrus gadus. Pērn to ieviesa pirmsskolās, bet jau nākamnedēļ sāksies jaunā izglītības standarta ieviešana vispārējā izglītībā – pēc dažām dienām tūkstošiem skolēnu pirmajā, ceturtajā, septītajā un 10. klasē mācības uzsāks pēc jaunā izglītības standarta. Tam jau ilgi gatavojusies ir arī Juglas vidusskola.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Juglas vidusskolā pedagogiem vasara bijusi darbīgāka nekā citgad. Apmeklēti semināri, vebināri un dažādos citos veidos notikusi gatavošanās jaunā satura ieviešanai, jo izmaiņu tiešām daudz – sākot no mācību procesa un beidzot ar stundu saraksta izmaiņām.

“Lielākais izaicinājums ir samērot to, kas ir labs bijis, un to, kas jauns nāk klāt. Un tas būs atkarīgs no katra paša skolotāja radošās pieejas. (..) Es domāju, ka tā [jaunā pieeja] ir labāka tādēļ, ka iedod tās kopsakarības, iedod papildu un dziļāku jēgu tam, ko skolēns dara,” norāda Juglas vidusskolas sociālo zinību skolotājs Ļevs Rusilo.

Jaunais saturs paredz, ka mācību procesā akcents tiek likts uz to, ka mācības nav tikai faktu uzņemšana. Par to svarīgāka ir izpratne par notiekošo apkārt. Skolēnam pašam būs jāmēģina nonākt pie rezultāta, jāmeklē loģiskās saiknes starp dažādiem mācību priekšmetiem. Svarīgāk par iegūto atzīmi būs skolēna spēja iedziļināties tēmā.

Savukārt skolotājs būs šā procesa virzītājs, kurš nevis saka priekšā, bet atbilstoši skolēna spējām palīdz nonākt pie vēlamā rezultāta.

“Es nevis pasaku, cik uzdevumu ir pareizi un cik ir nepareizi, bet piedāvāju konkrētu rīcību, konkrētu uzdevumu, ar kuru iemācīsies vairāk. Mēs redzam, ka skolēnam nav pietiekams vārdu krājums, es iedodu reālu uzdevumu, paņem šo darbu, paņem sinonīmu vārdnīcu, pārrakstīsi, izmantojot vārdnīcu,” ar piemēru jaunajam izglītības standartam iepazīstināja “Skola 2030” mācību satura izstrādes vadītājs Pāvels Pestovs.

Izmaiņas gaidāmas arī pamatskolas stundu sarakstos. Piemēram, otro svešvalodu bērni sāks mācīties jau no 4. klases. Paredzēti arī jauni mācību priekšmeti: teātra māksla, datorika, dizains un tehnoloģijas. Lielāka brīvība būs dota arī izglītības iestādēm. Skolas varēs vairāk individuāli mainīt stundu skaitu, katru gadu veidot jaunus stundu plānus.

“Līdz ar to šī iespēja pielāgot mācību procesu nevis programmas vajadzībai, nevis skolotāja vai ministrijas vēlmēm, bet gan tieši skolēna vajadzībām, ir tā lielā iespēja, kas ir skolām dota, un, ļoti ceram, ka skolas to arī mērķtiecīgi un atbildīgi izmantos,” pauda Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks.

Plašas izmaiņas sagaida arī vidusskolas. Tur skolēniem būs iespēja izvēlēties dažādus mācību priekšmetu grozus, lai padziļināti apgūtu tieši to, kas labāk padodas vai patīk.

Jaunā mācību satura ieviešana visās klašu grupās noslēgsies līdz ar 2022. gada 1. septembri. Tad 9. un 12. klašu skolēni pirmo reizi pēc jaunā standarta kārtos arī centralizētos eksāmenus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas