tv3.lv

Par jauno Rīgas domes ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu rīdziniekiem būs jāmaksā bargu naudu

Rīgas dome šodien pieņēma pilsētas ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu līdz 2030. gadam. Pašvaldība nākamo gadu laikā veiks vērienīgas investīcijas energoneatkarības veicināšanai un mudinās iedzīvotājus pārsēsties no privātajiem auto uz divriteņiem, vēsta TV3 Ziņas.

Rīgas domē virmo dažādas idejas, kā padarīt galvaspilsētu zaļāku. Visticamāk, arvien vairāk iedzīvotājiem nāksies pārvietoties ar divriteņiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Plānu var sadalīt divās daļās: enerģētika un klimata politika. Viens no plāna mērķiem ir attīstīt Rīgu kā ilgtspējīgu metropoli, ierobežojot privātā transportlīdzekļa iebraukšanu centrā, veicinot iedzīvotāju vēlmi izmantot sabiedrisko transportu un velotransportu.

Mārtiņš Staķis
Rīgas domes priekšsēdētājs, “PP”

“Nepatīkamākie varētu būt saistīti ar satiksmes ierobežojumiem, zinām, ir pilsētas, kurās, piemēram, auto numuri, kas beidzas ar nepāra skaitli, var braukt vienās, pāra skaitļi otrās dienās, ir tādas pilsētas, kas pieņēmušas lēmumus, ka ar konkrētiem motoru tipiem nevar iebraukt pilsētā, šeit debates vēl nav sākušās. Pieņemam, ka satiksmes jautājumi būs vieni no grūtākajiem, kur panākt vienošanos.”

Plāna ietvaros Rīgā iecerēta energopārvaldības sistēmas ieviešana, tās nepārtraukta uzlabošana un sertifikācija, 100% atjaunojamās enerģijas nodrošināšana pašvaldības ēkās, pašvaldību ēku atjaunošana, ielu apgaismojuma modernizācija, pašvaldības transportlīdzekļu izmantošanas efektivitātes paaugstināšana un citi.

Plānā paredzēti 112 pasākumi, kuru īstenošanai līdz 2030. gadam varētu būt nepieciešami vismaz 2,7 miljardi eiro, no kuriem daļu iecerēts iegūt no ES struktūrfondiem.

Jānis Ikaunieks
Rīgas enerģētikas aģentūras direktors

“Lai arī plānā ir aprēķinātas ievērojamas investīcijas, tās sniedz būtisku pozitīvu ietekmi uz iedzīvotāju, pašvaldības un valsts budžetu. Bija 18 darba grupas, 280 dažādu jomu speciālisti, organizēta sabiedriskā apspriešana, kurā saņemti 162 ieteikumi, kas publicēti enerģētikas aģentūras mājaslapā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rīdziniekiem šī plāna pieņemšana nozīmē tīrāku gaisu, mazākus rēķinus par apkuri ilgtermiņā. Īstermiņā jārēķinās ar cenu pieaugumu, turklāt pamatīgu. Lai mazinātu atkarību no Krievijas energoresursiem šogad divās Rīgas termostacijās Daugavas kreisajā krastā, kuras apkurina ar gāzi, visticamāk, pāries uz šķeldu. Labajā krastā aizvien TEC apkurinās ar gāzi, un resursu cenu dinamika liek noprast, ka rudenī maksāsim krietni dārgāk.

Klimatneitralitātes komisijas vadītāja uzsver, ka energoefektivitātes un klimata jautājumi pašvaldībā ilgstoši bija pamesti novārtā, taču tā ir reizē slikta, gan laba ziņa.

Selīna Vancāne
RD Klimatneitralitātes komisijas vadītāja

“To, ka nav bijis šis plāns, ambīciju redzam tagad, gan bēdīgo ēku energoefektivitātes stāvokli, gan to, ka Rīgā vispār nav bijusi energopārvaldība. Ir arī labā ziņa – tas, ka plāns bija kavēts, deva iespēju daudz efektīvāk izstrādāt plānu, kas ņēma vērā jauno ilgtspējas attīstības stratēģiju, un laiks nevarēja būt labāks. Arī ārējie faktori ir tādi ,ka tas jādara tagad un arvien straujākā tempā.”

Kopējais plāna mērķis ir samazināt oglekļa dioksīdu emisijas Rīgā par 30%, salīdzinot ar 2019.gadu, lai nodrošinātu virzību uz klimatneitralitāti ne vēlāk kā 2050 .gadā.

Žurnālists
Medijos jau 15 gadus, interesē kā Latvijas notikumi, tā starptautiskā dienas kārtība. Veidojis daudz stāstu par migrācijas problēmām. Uzskata, ka viena no lielākajām Latvijas problēmām ir korupcija, tādēļ jūt gandarījumu, ja izdodas izgaismot noziegumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm