tv3.lv

Par atgriešanos valsts medicīnā maksās tūkstošiem eiro lielu bonusu

2021. gada 20. janvārī 20:04

Lai kaut daļēji risinātu medicīnas personāla trūkumu slimnīcās un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD), Veselības ministrija izdalīs naudas kompensācijas. Avots – Eiropas Sociālais fonds un valsts līdzfinansējums.

Naudas dāvinājumu kā pateicību, atgriežoties profesijā un atnākot strādāt uz valsts sektoru, varēs saņemt medmāsas, māsu palīgi un ārsta palīgi. Programma attieksies arī uz ģimenes ārstiem.

Katra medicīnas māsa un ārstu palīgs, kas pieteiksies darbam valsts slimnīcās Rīgā, un katrs ārstu palīgs, kas vēlēsies strādāt NMPD Rīgā, saņems tūkstošos eiro mērāmu bonusu – piecas mēnešalgas, pluss vēl par mediķa katru ģimenes locekli samaksās vienu zemāko mēnešalgu. Turklāt papildu vēl būs 3600 eiro uzturēšanās izmaksām.

Veselības ministrijas cilvēkresursu attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Kļaviņa norāda: “Līdz pat 10 un vairāk tūkstošiem. Atkarībā no specialitātes. Ģimenes ārstiem būs, protams, vairāk, jo viņiem ir lielāks atalgojums. Māsām mazāk, bet tie viennozīmīgi ir vairāki tūkstoši. Kopā plānojam piesaistīt 270 ārstniecības personas. Darba līgums jānoslēdz uz pieciem gadiem, kas ir Eiropas fonda nosacījumi.”

Mērķis ir piesaistīt medicīnas māsas, māsu palīgus, ārsta palīgus pēc kvalifikācijas iegūšanas un lai profesijā valsts sektorā atgriežas tie, kuri strādājuši citās jomās, piemēram, skaistumkopšanā, podoloģijā.

“Vairāk nekā 2000 ārstu nestrādā veselības nozarē, kaut arī viņiem ir tiesības praktizēt. Māsām šis skaits ir gandrīz 4000, kas nestrādā nozarē. Ārstu palīgiem – tuvu pie 1000. Līdz ar to mēs redzam, ka tas resurss ir,” skaidro Kļaviņa.

Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas aprūpes direktore Inese Budzila saka: “Pavisam banāli teikšu – strādā lielveikalā “Rimi”. Atalgojuma dēļ strādā “Rimi”. Daļa kolēģu, kas bija devušies uz Vāciju, Angliju, strādājuši citās valstīs un pēc atgriešanās ne vienmēr praktizējuši medicīnā, darījuši citas lietas.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Medicīnas personāla piesaiste Rīgai ar naudas kompensāciju maksāšanu neveicināšot jau esošo mediķu aizplūšanu projām no reģioniem. Šī programma paredzēta tikai tām personām, kas nebija strādājušas medicīnā kopš pērnā gada 12.marta, kad sākās ārkārtējā situācija.

Turklāt, lai no profesijas reiz aizgājušajām māsām tagad atvieglotu atgriešanos medicīnā, Veselības ministrija nu piedāvā 10 dienu intensīvo kursu, praktisko iemaņu atjaunošanai. Pieteikties ātrajam kursam varēs jau janvāra beigās.

“Programmu saturu – teoriju un praktiskās iemaņas – esam definējuši kopā ar klīnisko universitāšu slimnīcu galvenajām māsām, kuras tad arī ir pateikušas tās galvenās prasmes, ko ir kritiski svarīgi apgūt,” norāda Kļaviņa.

Savukārt Budzila pauž: “Tie nav cilvēki, kas neko nav zinājuši. Viņiem ir zināšanas, bet nav praktisko iemaņu.”

Austrumu slimnīcā un Latvijas Māsu asociācijā pieļauj, ka abas atbalsta programmas tiešām veicinās darbaroku pieplūdumu valsts medicīnā. Iepriekš ar reģioniem mērķētajām naudas kompensācijām izdevās piesaistīt 100 ārstus un 150 medmāsas reģionālajās un pašvaldību slimnīcās.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm