tv3.lv

Opozīcija grib grozīt Satversmi: atkal rosina ideju par tautas vēlētu prezidentu

Saeima ceturtdien vērtēs piecu opozīcijas deputātu ierosinājumu atvērt grozījumiem Satversmi, lai tajā mainītu pantu par valsts prezidenta ievēlēšanu. Grozījumu autori uzskata, ka ir īstais brīdis, lai atgrieztos pie idejas par tautas vēlētu valsts prezidentu.

Tautas vēlēts prezidents prasa izmaiņas Satversmē. Grozījumu autori rosina mainīt Satversmes 35. pantu, nosakot, ka ”Valsts prezidentu ievēlē tauta uz četriem gadiem vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās un aizklātās vēlēšanās”. Bet Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību paredzēts noteikt atsevišķā likumā. Pašlaik valsts pamatlikuma 35. pants noteic, ka Valsts prezidentu ievēlē Saeima uz četriem gadiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vienlaikus rosināts svītrot Satversmes 36. pantu, kurš noteic, ka Valsts prezidentu ievēlē, atklāti balsojot, ar ne mazāk kā 51 Saeimas locekļu balsu vairākumu.

Grozījumus ierosinājuši “Saskaņas” deputāti: Valērijs Agešins, Jānis Urbanovičs, Andrejs Klementjevs, Jānis Tutins un Artūrs Rubiks.

”Latvijas iedzīvotāji paši vēlas lemt, kas vadīs valsti,” uzskata Satversmes grozījumu autori, piebilstot, ka tā papildināma un labojama ar lielu atbildību.

Pamatojumā uzsvērts, ka Valsts prezidenta krēsls nedrīkst būt politiska tirgus priekšmets. Iedzīvotājiem esot jābūt tiesībām patstāvīgi izvēlēties ”vispiemērotāko cilvēku, autoritāti, kas spēs efektīvi vadīt valsti”.

”Šajā amatā jābūt cilvēkam, kuram ir zināšanas, iemaņas, prasmes un priekšstats par to, kā mazināt sabiedrības sašķeltību un uzlabot iedzīvotāju labklājības līmeni,” rakstīts ierosināto izmaiņu anotācijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Satversmes grozījumu autori uzskata, ka tautas vēlētam prezidentam plašākas pilnvaras nav nepieciešamas, jo valsts vadītājam jau pašlaik esot ”visas iespējas rīkoties efektīvi un atbildīgi”.

Deputāti arī prognozē, ka tautas izraudzītam valsts prezidentam sabiedrība ”vairāk uzticētos” nekā parlamenta ievēlētam valsts vadītājam.

Par valsts pamatlikumā noteikto prezidenta ievēlēšanas kārtību un pilnvarām jau bijušas diskusijas gan pirmajā neatkarības laikā, gan pēc neatkarības atjaunošanas.

Vairākas iniciatīvas par tautas vēlētu prezidentu iepriekš apspriestas arī Saeimā, tomēr līdz šim tās nav rezultējušās konkrētā lēmumā.

Žurnālists kopš 1992. gada. Atspoguļo sociālpolitiskus notikumus un procesus. Strādā ar pārliecību, ka uzticamas ziņas ir pirmās nepieciešamības prece ikvienam, kā arī vitamīni veselīgas pilsoniskās telpas veidošanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm