“Operācija kāzas” – filma par ebreju grupu, kas gribēja nolaupīt lidmašīnu, lai aizbēgtu no PSRS

Šonedēļ uz lielā ekrāna Rīgā izrādīs Latvijas un Izraēlas kopražojuma dokumentālo filmu par maz zināmiem nesenās vēstures notikumiem.

2017. gada 18. oktobrī 19:49

“Operācija Kāzas” ir stāsts par 12 PSRS ebrejiem, kuri pagājušā gadsimta 70. gados plānoja nolaupīt lidmašīnu, lai aizmuktu no savienības un dzīvotu Izraēlā. Čekisti avantūristus izskaitļoja, arestēja, viņiem draudēja nāves sods, taču pēc milzīga starptautiskā spiediena grupu atbrīvoja. Tas pavēra iespēju tūkstošiem ebreju legāli pamest PSRS.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Filmas varoni, Silvu Zalmansoni, TV3 Ziņas intervēja zīmīgā vietā – Stūra mājā. Čekas pagrabos 70. gados viņa ieslodzījumā pavadīja četrus mēnešus. Viņu vainoja terorismā. Silva bija 12 ebreju grupā, kas plānoja nolaupīt pasažieru lidmašīnu, lai aizmuktu uz Izraēlu. Plāns bija nopirkt visas 12 biļetes mazajā lidmašīnā, un tad sagūstīt pilotus, sasiet un aizlidot līdz Šveicei. Komandā bija pieredzējis kara lidotājs un medmāsa. Tomēr kāds nosūdzēja plānus čekistiem. Cietumā viņa lasīja grāmatas, pusstundu dienā varēja pastaigāt svaigā gaisā restotā pagalmā.

“Kad aicinājām pievienoties mūsu grupai, teicām – 50% iespējamība, ka mūs arestēs, 50%, ka gaisā notrieks. Bet savācās cilvēki, kuri tomēr uzskatīja, ka riskēt var, jo negribējām dzīvot aiz dzelzs priekškara, bet savā vēsturiskajā dzimtenē,” saka filmas varone.

VDK grupu notvēra, un tās līderiem piesprieda augstāko soda mēru, taču pasaules sabiedrības protesti izglāba viņu dzīvības un kļuva par iemeslu tā sauktajam “ebreju emigrācijas vilnim”, vairāku simtu tūkstošu izceļošanai no PSRS 70. gados. Filmu radījusi galvenās varones meita, kura par mātes piedzīvojumiem pati pirmo reizi uzzinājusi piecu gadu vecumā, redzot Izraēlas TV sižetu. Izraēlā šī grupa ir nacionālie varoņi, PSRS tika uzskatīti par teroristiem.

“Kad kopā ar māti esam šeit, nav nekādu īpašu sajūtu. Šī ir skaista, eiropeiska pilsēta. Kad bijām Krievijā, skaidri izjutu savas ģimenes posttraumatisko sindromu, jutos ienīsta!” atceras Zalmansone.

Režisorei izdevies pat nointervēt augstas raudzes čekistu, kurš piedalījās ebreju grupas tvarstīšanā. “Es patiešām gribēju saprast, kāpēc viņi neļāva cilvēkiem izbraukt? Atbilde bija: neviens neliedza izbraukt, varbūt vien 20 cilvēkiem tas tika liegts visā Padomju Savienībā. 20 cilvēkiem! Es filmā ieliku pagarāku fragmentu, jo man likās smieklīgi, kā var tā melot!” teic filmas režisore Anata Zalmansone-Kuzņecova.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zalmansoni Rīgā dzīvojuši septiņās paaudzēs, un zaudējuši tuviniekus nacistu laikā, taču tagad par savām mājām sauc Izraēlu, uz kuru bēga, riskējot ar visu. Filma par vēsturiskajiem ebreju avantūristu piedzīvojumiem skatāma 20. oktobra vakarā kinoteātrī “K-Suns”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm