tv3.lv

Onkologs: Patlaban vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu ir vienīgais veids, kā novērst onkoloģiskās saslimšanas

Patlaban vakcinācija pret vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu (CPV) ir vienīgais veids, kā novērst onkoloģiskās saslimšanas, trešdien Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rīkotajā diskusijā sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes Onkoķirurģijas klīnikas onkologs-ķirurgs Guntis Ancāns.

25. maijā 16:42

Viņš norādīja, ka CPV var izraisīt, piemēram, taisnās zarnas vēzi, balsenes vēzi, tūpļa kanāla vēzi, kā arī dzemdes kakla vēzi, un vīruss nešķiro cilvēkus pēc dzimuma vai tautības, proti, tas jebkuram var atrast kādu epitēlijšūnu, kur attīstīties un vairoties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ancāns atzina, ka, skatoties desmit līdz 20 gadu griezumā, saslimstība, piemēram, ar taisnās zarnas audzējiem attīstītajās valstīs mazinās, tomēr tajās par 70% palielinās saslimstība ar tūpļa kanāla vēzi un plakanšūnu vēzi. Savukārt Latvijā, piemēram, vidēji 1000 pacientu gadā saslimst ar kolorektālo vēzi, bet 22 ar tūpļa kanāla vēzi.

Viņaprāt, Latvija ir spērusi lielu soli, lai kaut ko darītu ar onkoloģiskajām saslimšanām pēc desmit gadiem, taču, lai mazinātu to izplatību, ir nepieciešama pietiekama vakcinēto pacientu aptvere.

Patlaban vakcinācija pret vēzi izraisošo CPV pieejama arī 12 gadus veciem zēniem, tādējādi novēršot zināmu diskrimināciju, jo iepriekš pret CPV tika vakcinētas tikai meitenes. Piemēram, 2020.gadā 72% meiteņu sāka vakcināciju un 67% pabeidza, bet 2021.gadā vakcināciju sāka tikai 50%, ko var saistīt ar Covid-19 pandēmiju, norādīja SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Larisa Savrasova.

Tāpat šogad valdība lēma, ka turpmāk valsts apmaksāta vakcinācija pret vēzi izraisošo CPV būs pieejama arī 13 un 14 gadus veciem zēniem, tādējādi nodrošinot dzimumneitrālu pieeju vakcinācijai.

Savrasova informēja, ka līdz aprīļa beigām pret CPV tika vakcinēti 500 puiši, no kuriem 350 ir pabeiguši vakcinācijas kursu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Infektoloģe, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska atgādināja, ka vakcīna nav ārstnieciska un esošo infekciju ar kādu no CPV tipiem tā nevar izārstēt, taču var ietekmēt to un panākt, lai nerodas jaunas infekcijas. Cilvēki var reinficēties ar jauniem tipiem visas dzīves laikā, un vakcīnas mērķis ir novērst jaunu reinficēšanos, skaidroja Zavadska.

“Cilvēka imūnā sistēma nepalīdzēs atbrīvoties no CPV, tas attīstīsies un tā rezultātā būs audzējs. Lai nākotnē nebūtu jādomā par to, cik maksā terapija, kādu ļaunumu un bēdas saslimstība ar audzēju ienes ģimenē, problēma būtu jāiznīcina saknē, panākot sabiedrībā 80% vakcinācijas aptveri,” uzsvēra Zavadska.

Ancāns piebilda, ka cilvēki, kuri ģimenē saskārušies ar onkoloģiskajām saslimšanās, ir īpaši jūtīgi pret šo apstākli, viņi baidās saslimt, uztraucas par sevi un pēcnācējiem un interesējas par to, cik liela varbūtība ir saslimt un kā no tā izvairīties. Šie cilvēki vairāk interesējas par to, kā izvairīties no saslimšanas ar vēzi, nekā tie, kuri nekad nav ar to saskārušies, viņš atklāja.

Lai arī pētījumi par vakcīnām pret onkoloģiskajām slimībām attīstās, tuvāko piecu vai desmit gadu laikā taustāmu rezultātu nebūs, nožēlu pauda onkologs-ķirurgs. Viņš skaidroja, ka vakcinēšanās pret CPV nozīmē pasargāt sevi no infekcijas, kuras blakusprodukts ir onkoloģija, taču vakcīna pret onkoloģiskām slimībām pagaidām nav izstrādāta.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm