tv3.lv

NVO ceļ trauksmi par Ukrainas bēgļu atbalstu pēc 90 dienu sliekšņa

Rīt, 24. maijā, jau būs trīs mēneši, kopš Krievija izvērsusi asiņaino uzbrukumu visā Ukrainā. Tas nozīmē, ka pirmajiem bēgļiem, kuri patvērušies Latvijā, strauji tuvojas brīdis, kad valsts atbalsts beigsies vai vismaz būtiski saruks. Jau šodien stājas spēkā izmaiņas, ar kurām bezmaksas ēdināšana nodrošināta vairs tikai 30, nevis 90 dienas. Nevalstiskās organizācijas ceļ trauksmi, ka ukraiņi, kuru vidū ir daudz māmiņu ar maziem bērniem, nevar tik īsā laikā nostāties uz kājām, lai sevi apgādātu.

Pirmajiem Ukrainas bēgļiem tūdaļ aprit zīmīgās 90 dienas kopš ierašanās Latvijā. Valsts spēja izguldīt un pabarot sāk izsīkt.

Ja par pirmajām 90 dienām varam būt lepni, ka, iesaistoties sabiedrībai, īsā laikā tika uzbūvēta sistēma bēgļu uzņemšanai, tad brīdis, kad bija jāplāno, ko darīt pēc šā zīmīgā termiņa beigām, gan ir nogulēts.

Ar tādu vēstījumu pie premjera šodien ieradās septiņu nevalstisko organizāciju pārstāvji: “Tavi Draugi”, “PROVIDUS”, “Latvijas Sarkanais Krusts”, “Gribu palīdzēt bēgļiem”, “Ukrainas atbalsta biedrība”, biedrības “Common Ground” un biedrības “Patvērums “Drošā māja”. Tās diendienā strādā ar Ukrainas bēgļiem un redz, kā viņiem Latvijā sokas.

Nupat jau bēgļu skaits sasniedzis 30 000 slieksni. Viesu namiem klāt tūrisma sezona, un tie cer, ka izguldītie ukraiņi atradīs citas mājvietas.

Nevalstiskais sektors valdībai pārmet tālredzības trūkumu un nešķirošanu, kuram palīdzība patiešām vajadzīga un kurš galā varētu tikt paša spēkiem. Rezultātā cieš tie, kuri pat gribēdami darba tirgū iekļauties nevar. Piemēram, māmiņas ar pavisam maziem bērniem.

Iniciatīvas “Common ground” koordinatore pārsteigta, ka nav izdevies pat iegūt datus, cik šādu Ukrainas māmiņu ar pirms bērnudārza vecuma bērniem Latvijā vispār ir. Tāpat vasaras brīvlaikā atbalsts vajadzīgs arī strādājošai skolēna māmiņai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Inese Dābola
iniciatīvas “Common Ground” koordinatore

“Ko tām māmiņām, kuras atradušas darbu, darīt ar bērnu vasaras periodā? Līdz šim nometnēm vai cita veida ārpus izglītības aktivitātēm nebija atbalsta. Šodien premjers minēja, ka varētu pārskatīt. Tas ir vēlu, jo jūnijs jau tūlīt, bet tas ir svarīgi.”

Premjers uzskata, ka uzdevumu augstumos nav bijusi Iekšlietu ministrija, kas nepietiekami koordinē bēgļu jautājumus. Nevalstiskais sektors gan īsti nepiekrīt – “uzgrūst” atbildību par visu problēmu loku vienai ministrijai – no pabalstiem līdz ēdināšanai un darba iespējām – neesot korekti.

Cik ilgi un kurus ēdina, kā arī kuras mājsaimniecības var saņemt pabalstu par izmitināšanu, katrs likumu lasa pa savam.

Evika Siliņa
Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre

“Tas svarīgākais – lai ir skaidri nosacījumi. Ir interpretācijas problēmas par pašu likumu. Runa ir par atbalstu mājsaimniecībām. No 1. maija var saņemt, ja turpina. Ja kaut kad aprīlī, tad ne. Tāda viena lieta izskanēja.”

Katrā ziņā skaidru risinājumu ilgtermiņam bēgļu organizācijas šodien vēl nesaklausīja. Vien prom devās, cerot, ka aicinājums nedomāt 90 dienu nogriežņos ir saklausīts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Agnese Lāce
“PROVIDUS” vadošā pētniece

“Ja mēs atbalstu nenodrošinām sākumā, radām “uz sistēmu” atkarīgus cilvēkus. NVO loma nav tikai atbalsta sniegšanā, mēs arī nevēlamies būt tikai kritizētāji. Mēs vēlamies būt iesaistīti atbalsta plānošanā, jo organizācijas, kas ikdienā strādā ar Ukrainas civiliedzīvotājiem, var palīdzēt izdomāt efektīvākus mehānismus, ne tikai uz tiem reaģēt.”

Un cerēt, ka ukraiņi drīz vien kļūs pilnībā neatkarīgi vai aizbrauks, problēmai vienkārši izzūdot, ir velti.

"Vairāk nekā 10 gadu laikā katrs Kristīnes sižets un īsfilma tapusi ar vislielāko atbildību pret skatītāju. Materiāls jau sen samontēts, bet Kristīne turpina domāt, ko un kā varēja labāk. Žurnālistika Kristīnei ļauj dot balsi tiem, kurus ikdienā nesadzirdam. Stāsta galvenā vērtība ir cilvēks. Vienmēr."

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm