tv3.lv

Noslogotākā laboratorija Latvijā dienā veic ap 4000 Covid‑19 testu

Lai noskaidrotu, kādas ir testēšanas darba aizkulises, TV3 ziņas ielūkojās noslogotāko laborantu ikdienā. E. Gulbja laboratorija strādā diennakts režīmā – četri cilvēki dienā veic ap 4000 testu.

Mikus Gavars ir E. Gulbja laboratorijas molekulārais biologs Mikus Gavars. Tā ir privāta iestāde, kurai izdevies šī nepilnā gada laikā Covid-19 testēšanas jaudas audzēt no pirmā testa februāra beigās līdz 45 000 testu novembrī.

Filmēšanai TV3 ziņas vienojas par laiku, kas vismazāk traucē laboratorijas ikdienai. Lai dotos dziļāk, atbilstoši jāsaģērbjas. Halāti, bahilas un dezinfekcijas līdzekļi – tiek ievērotas visas prasības.

Noslogotākajai laboratorijai Latvijā ir visai nelielas telpas, kas izvietojušās noliktavu un biroju ēkas vairākos stāvos. Šaurajos gaiteņos sakrautas kastes. Pavasarī esot nonākts vien dažu stundu attālumā no tā, ka paraugi būtu jāņem bez maz ar pirkstu, stāsta biologs. Kociņi, uzgaļi – patlaban pasaulē viss ir deficīts. Tāpēc rezerves tiek gādātas milzu apjomos, bet tikpat ātri tās arī plok. Visas noliktavas esot aizkrautas līdz griestiem, jo, ja jāveic līdz 5000 testu dienā, nepieciešams apmēram 150 000 pipešu uzgaļu. Divus līdz trīs mēnešus tos turot noliktavā, tā piepildās.

Dzirdot, ka dienā tiek veikti 7000-9000 testu, prātā nāk milzu laboratorija ar daudziem speciālistiem. Taču realitāte ir cita. Patiesībā, nelielā telpā veic pusi no visiem Latvijas testiem. Darbs norit dienu un nakti. TV3 ziņas tajā viesojas mierīgākā brīdī, kad paraugi gaidāmi vien vakarā, kad arī darbs notiks, galvu nepaceļot.

Lai labāk saprastu, dienā attiecīgajā telpā veic ap 4000 testu. Salīdzinājumam “Centrālā laboratorija” uztaisa uz pusi mazāk, bet, piemēram, valsts zinātniskais institūts “Bior”- tikai ap 300 testu dienā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šonedēļ sasniegts jauns rekords – Latvijā noslogotākajā laboratorijā uztaisīja 4600 testu vienā dienā.

Divas darba virsmas, divas laborantes. Maiņā strādā četri, maksimums pieci cilvēki. Dienu sāk pusdeviņos no rīta, bet pabeidz – nākamās dienas rītausmā. Pēc tam divas diennaktis ir brīvas – vienu noguļ nekustoties, otrajā ir spēks arī iziet ārā. Un tad jau atkal klāt nākamā maiņa. Tādu cilvēku ir vien 15, un analīzes taisa visi. Amatus nešķiro. Te arī atbilde, kāpēc īsziņas par analīžu rezultātiem daudzi saņem tieši naktī.

“Ēst ir laiks. Nav daudz, bet ir. Nu… pie visa pierod! No sākuma liekas tas daudz, bet vienas dienas rekords nākamajā jau ir norma,” stāsta laboratorijas molekulārais darbinieks.

E. Gulbja laboratorijas molekulārais biologs Mikus Gavars

“Ja gadījumā uz vientuļas salas ļauj ņemt līdzi trīs lietas, ņemiet trīs mūsu darbiniekus, ilgi noturēsieties. Reģistratūra strādā līdz diviem, trim naktī, šoferi brauc diennaktīm. Tas nav vienas nedēļas vingrojums. Nekas nebeidzas, un nekas tūlīt arī nebeigsies.”

Iepriekšējā dienā mājās Mikus pārradies trijos naktī, bet par nogurumu nesūdzas. Vairāk priecājas, ka vispār ir darbs un skumji nosmaida – jebkurš bārmenis droši vien būtu gatavs ar viņu šobrīd mainīties vietām.

Tad, kad testēšanas process pabeidzies, laboratorijas speciālists izskata rezultātus. Pozitīvo pietiek – katra līknīte ir pozitīvs. Process, cik vien iespējams, automatizēts, lai izvairītos no cilvēku faktora. Nogurumā, kad caur rokām izgājuši pusotrs līdz 2000 paraudziņu, svarīgi, ka radīta sistēma, kas izķer kļūdas.  Jāvelta laiks arī secinājumiem, jo nekur nav teikts, ka piedzīvojam pēdējo šāda veida pandēmiju. Prieks esot par milzīgo pieredzi, kas šā gada laikā iegūta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nu, ko, visiem kopā jāsaņemas un uz vienu mēnesi jāsaspringst! Gribu aicināt atcerēties, ka 21.gadsimtā mums ir ne tikai tiesības, bet arī pienākumi visiem kopā. Lai ātrāk atveseļotos, ir jātiek ar šo galā, un to var  tikai tad, ja mēģina darīt. Līdz šim ir pamatotas aizdomas, ka lielais vairums lūgumus ne pārāk ievēro. Nav jau nekas sarežģīts. Vīruss mīl daudz cilvēkus šaurā telpā. To vajag pagaidām ierobežot,” saka E. Gulbja laboratorijas molekulārais biologs.

Vīruss ir reāls, speciālists atgādina. Lielajam vairumam izpaužas viegli, citiem – smagi, bet ar to pietiek, lai bloķētu slimnīcas, kurās arī bez Covid-19 ārstu tāpat jau pietrūkst. Visas sabiedrības atbildība ir viņus nosargāt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm