Noderīga informācija banku klientiem. Kā turpmāk varēs veikt maksājumus?

Bankas pamazām atvadās no kodu kartēm un ievieš jaunus autentifikācijas rīkus. Atsevišķu banku internetbanku lietotāji visā Latvijā jau sākuši saņemt informāciju no kredītiestādēm par to, ka no 1.aprīļa ar ierastajām kodu kartēm maksājumi būs apgrūtināti vai pat neiespējami. Kā turpmāk varēs veikt maksājumus?

2017. gada 16. februārī 20:00

Autentifikācijas nosacījumu izmaiņas internetbankās nosaka Eiropas Savienības paaugstinātās drošības prasības. Galvenais šo pārmaiņu uzdevums ir izslēgt iespēju nokopēt plaši izmantoto kodu karšu datus, ko varēja izmantot zādzībām. Tā vietā katru reizi būs jāizmanto unikāls no jauna ģenerēts kods.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tā kā Eiropas Savienība nenosaka vienotu risinājumu, katra banka var piedāvāt atšķirīgu autentifikācijas rīku risinājumu. Visas bankas piedāvā kodu kalkulatorus. Izmēru ziņā tie var būt ļoti dažādi un tikai daļu var ērti ievietot makā. Ja banka piedāvā gan lielos, gan mazos, plānākie kalkulatori ir dārgāki. Tādēļ vairumam klientu bankas iesaka pāriet uz mobilajām aplikācijām.

Šādai tendencei turpinoties mobilais tālrunis kļūs par galveno maksājumu instrumentu.

Bankas piedāvā arī citus autentifikācijas risinājumus, piemēram, “mobilo digipasu”, “mobile scan”, mobilo kodu lietotni un “smart ID”. Tie visi īpaši pielāgoti lietošanai mobilajos tālruņos.

Daļa mobilo aplikāciju varēs darboties arī bezsaistes režīmā bez interneta zonas pārklājuma. Tas gan nenozīmē, ka kodu kartes uzreiz var izmest papīrgrozā. Daļa banku pieļaus arī to lietošanu maksājumiem līdz 30 eiro, maksājumiem starp saviem kontiem un iekšbankas maksājumiem. Ja jāpārskaita lielākas summas kodu kartes varēs lietot komplektā ar papildu autorizāciju – īsziņu uz mobilo tālruni. Šim nolūkam mobilā tālruņa numurs līdz aprīlim jāreģistrē bankā.

Vienlaikus četras Latvijas bankas – “Swedbank”, “Citadele”, DNB un “Meridian Trade Banka” – ļaus klientiem veidot tā saucamo balto sarakstu, kurā varēs personīgi norādīt uzticamu pārskaitījumu saņēmēju datus, piemēram, radiniekus, komunālo pakalpojumu sniedzējus un citas iestādes. Šajā gadījumā pārskaitīt būs atļauts arī naudas summas virs 30 eiro, taču maksimālos pārskaitījuma griestus noteiks katra banka atsevišķi. Jāpiebilst, ka internetbankās joprojām būs iespējams autorizēties arī izmantojot e-parakstu. Bankas sola, ka piesakot jaunu autentifikācijas rīku līdz 1.aprīlim, par to nebūšot atsevišķi jāmaksā, taču pēc 1.aprīļa autentifikācijas rīka maiņa varētu būt maksas pakalpojums.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm