Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

No Latvijas patlaban nevar izraidīt nelegālos ieceļotājus; divi afgāņi tādēļ draud izdarīt pašnāvību

Saistībā ar jaunā koronavīrusa Covid-19 dēļ pārtraukto aviosatiksmi no Latvijas patlaban nevar izraidīt nelegālos ieceļotājus, divi afgāņi pat izteikuši draudus izdarīt pašnāvību, ja viņiem neļaus pēc iespējas ātrāk pamest Latviju, vēsta TV3 Ziņas.

2020. gada 10. septembrī 20:20

Nelegālo imigrantu aizturēšanas centrā divi afgāņi draud izdarīt pašnāvību, ja Valsts robežsardze neizpildīs viņu prasību, proti, viņus pēc iespējas ātrāk aizvest atpakaļ uz Afganistānu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts robežsardze aizturēja afgāni Abdulu martā. Kāpēc – abām pusēm krasi atšķiras versijas. Afgānis saka, – bija te ieradies sportošanas dēļ. Robežsardze uzskata, ka veikts pārkāpums, un kā sodu tiesa viņam piemēroja piecus mēnešus Rīgas Centrālcietumā. Pēc izlaišanas pārvests uz stingrā režīma aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centru Muceniekos. Afgānis Abduls saka, ka vēlas nevis palikt Eiropas Savienībā, bet gan tieši atgriezties Afganistānā.

“Mana māte ir ļoti slima, tēvs vecs. Mana māte ir slimnīcā, divas reizes bijusi komā. Esmu vienīgais, kas varētu palīdzēt ģimenei. Šajā laiks, kopš esmu aizturēts Latvijā, esmu pazaudējis Afganistānā savu uzņēmumu – sporta klubu,” sacīja Abduls.

Vairākas nedēļas afgānis lūdzis Valsts robežsardzi īstenot deportāciju atpakaļ uz Afganistānu, bet tā nav notikusi. Amatpersonas skaidro – to nav iespējams izdarīt, jo Covid-19 dēļ nenotiek lidojumi uz valstīm ārpus Eiropas Savienības. Savukārt tās divas aviokompānijas, ar kurām teorētiski varētu sakombinēt lidojumu uz Afganistānu caur vairākām tranzītvalstīm, atteikušās vest izraidāmās personas.

“Šīs personas tiek īpaši marķētas pasažieru sarakstos, viņiem ir jāiegādā īpašas biļetes, un šīs biļetes ir jāsaskaņo ar attiecīgās aviokompānijas drošības dienestiem, un tikai pēc šo drošības dienesta akcepta mēs šādas biļetes varam iegādāties un maršrutu plānot. Līdz ar ko mēs nonākam zināmā strupceļā, jo mēs no šīm aviokompānijām nesaņemam apstiprinājumu, bet citu alternatīvu risinājumu mums nav,” sacīja Valsts robežsardzes atgriešanas un patvēruma lietu nodaļas priekšnieks Mareks Hoņavko.

Tagad gan Valsts robežsardze veic pārrunas, vai to tomēr būtu iespējams izdarīt, ja līdzi lidotu Latvijas robežsardzes konvojs. Tas Latvijai izmaksātu vairākus tūkstošus eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izrādās, problēmas vai, precīzāk sakot, neiespējamība nosūtīt nelegālos imigrantus atpakaļ uz viņu izcelsmes valstīm ir ne tikai ar Afganistānu, bet Latvijā vairākus mēnešus iestrēguši nelegālie imigranti no Vjetnamas, Gruzijas un pat Kubas.

“Izraidīšanas kopš Covid ir ļoti, ļoti apgrūtinātas. Ja raugāmies uz klasiskiem gadījumiem, kas ir Vjetnama, tad uz Vjetnamu mēs vispār nekādi nevaram dabūt cilvēku projām, jo vienkārši nav savienojamības lidojumos,” pauda Valsts robežsardzes atgriešanas un patvēruma lietu nodaļas priekšnieks.

Tikmēr Latvijā iestrēgušais afgānis draud, – ja Latvijas robežsardze neatradīs veidu, kā viņu pēc iespējas ātrāk deportēt uz Afganistānu, tad aizturēšanas centrā Muceniekos izdarīšot pašnāvību.

“Dažkārt es saku, ka man ir jādara pašam sev gals. Ja man nav iespēju atgriezties Afganistānā, lai glābtu brūkošo uzņēmumu un palīdzētu ģimenei, ir sasniegta sajūta – visi limiti izsmelti. Ir jāmirst. Mani limiti ir izsmelti. Es nepārdzīvotu, ja mamma nomirtu, kamēr esmu Latvijā. Tad es pats neredzu savai dzīvei vairs jēgu,” bezcerīgs ir afgānis.

Par afgāņu draudiem veikt pašnāvību Valsts robežsardzes telpās, iestādes vadībai neesot vērā ņemamas indikācijas, kuru dēļ personas būtu jāizolē viņu drošības labad.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nav tā pirmā reize, kad šādas personas izsaka šādus draudus. Ir iestrādātas metodoloģijas, kādā veidā ar šiem cilvēkiem strādāt, un Muceniekos ir arī mediķi, kas var veikt pārrunas.

Cerību afgānim gan dod fakts, ka tagad no starptautiskās lidostas “Rīga” paveras iespējas atkal lidot uz vairākiem galamērķiem. Tagad sāksies viss procesa saskaņojums ar jaunām iespējamām tranzīta valstīm un starptautiskajām aviokompānijām, kas līdz šim nav atteikušas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma