tv3.lv

No 25. janvāra publiskās vietās derēs tikai medicīniskās maskas un respiratori; saīsinās mājas karantīnu

No 25. janvāra publiskās vietās varēs lietot tikai medicīniskās maskas vai ne zemākas klases kā FFP2 respiratorus bez vārsta.

18. janvārī 15:47

Valdības šodien pieņemtie grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai paredz jau iepriekš apspriesto auduma sejas masku valkāšanas liegumu publiskās vietās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kas joprojām drīkstēs vilkt auduma sejas maskas?

Izglītojamie no septiņu līdz 12 gadu vecumam var nelietot minētos sejas aizsegus, ja viņi lieto nemedicīnisku jeb auduma aizsegu. Arī sabiedriskajā transportā bērni drīkstēs turpināt lietot nemedicīnisku aizsegu.

Kas vairs nedrīkstēs nevilkt sejas maskas?

Ar grozījumiem no noteikumiem tiek svītrots izņēmums, ka pirmās līdz trešās klases izglītojamie izglītības procesā mācību telpā var vispār nelietot sejas masku, un vairs nepastāvēs arī izņēmums, ka pilnībā vakcinētie vai pārslimojušie kontrolētā kolektīvā, piemēram, darbā, izglītības iestādē, amatieru kolektīvā, skolēni ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu mācībās klātienē, drīkst vispār nelietot sejas masku – omikrona straujās izplatības un infekciozitātes dēļ vairs nav pieļaujams cilvēku pulcēšanās vietās vispār nelietot sejas maskas.

Ko darīt trūcīgajiem?

Valdības sēdes laikā Valsts kancelejas direktors un Operatīvās vadības grupas vadītājs Jānis Citskovskis pauda, ka maznodrošinātām personām tiks nodrošinātas 50 maskas, kas aprēķināts kā pietiekams apjoms divu mēnešu periodam.

Kāpēc vispār tādas izmaiņas?

Veselības ministrija (VM) skaidro – pētījumi liecina, ka medicīnisko sejas masku efektivitāte, salīdzinot ar citu materiālu sejas aizsegiem, ir augstākā un sasniedz vismaz 90%, bet sejas maskas nepietiekami aizsargā pret ļoti sīku daļiņu, tai skaitā vīrusu, ieelpošanu. Savukārt respiratori bez vārsta aizsargā no izelpoto daļiņu nonākšanas apkārtnē un no apkārtējā vidē esošo daļiņu ieelpošanas.

Kas vainas auduma sejas maskās?

Pareizi lietojot medicīnisko sejas masku vai respiratoru, var garantēt to efektivitāti. Savukārt nemedicīniskajiem sejas aizsegiem nav nekādu konkrētu prasību vai standartu, un tie var būt gan ļoti kvalitatīvi ar augstu aizsardzību, gan ļoti nekvalitatīvi ar ļoti zemu aizsardzības pakāpi. Nemedicīnisko sejas aizsegu lietošana ir pamatota tad, kad ir ierobežota medicīnisko sejas masku un respiratoru pieejamība un ir nepieciešams tos saglabāt ārstniecības personām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Citi valdības lēmumi

Izmaiņas attiecībā uz izolācijā un mājas karantīnā pavadāmo laiku

Saskaņā ar jaunākajām Eiropas Slimību profilakses centra rekomendācijām un vajadzību nodrošināt darba nepārtrauktību stratēģiski svarīgajās nozarēs samazināts cilvēkam izolācijā vai mājas karantīnā pavadāmais laika posms. Taču noteikti papildu drošības pasākumi –  papildu testēšana un FFP2 respiratoru bez vārsta lietošana darba vietās. Izmaiņas neattiecas uz nevakcinētajiem – viņiem spēkā ir iepriekšējā kārtība.

Vakcinētiem vai pārslimojušiem cilvēkiem, kuri noteikti kā kontaktpersonas:

  • Jāatrodas mājas karantīnā 10 dienas;
  • Pēc iespējas ātrāk jāveic testu laboratorijā vai testēšanas punktā, ja testa rezultāts negatīvs, var turpināt veikt darba pienākumus, 10 dienas lietojot FFP2 respiratoru bez vārsta un 3. vai 4.dienā veicot atkārtotu testu (negatīvs);
  • Vai var turpināt strādāt klātienē, katru rītu septiņas dienas veicot negatīvu ātro antigēna paštestu.

Izolācijas laiks ar Covid-19 inficētajiem:

  • Izolācijā var doties arī pēc pozitīva Covid-19 paštesta, darba pienākumus var atsākt pildīt 8. dienā, ja vismaz 24 stundas nav bijuši saslimšanas simptomi;
  • nodarbinātiem sabiedrībai kritiskās nozarēs jāievēro trīs dienu izolācija un, ja vismaz pēdējās 24 stundas nav slimības pazīmju, jāveic laboratorisks tests, ja testa rezultāts negatīvs, tad drīkst atgriezties darbā klātienē.

Šajos gadījumos 10 dienas pēc inficēšanās apstiprināšanas jālieto FFP2 respirators un jāizvairās no ciešiem kontaktiem ar citiem cilvēkiem.

Mājas karantīna skolēniem un bērnudārzniekiem, kuri noteikti kā kontaktpersonas:

Jāatrodas mājas karantīnā 10 dienas vai var turpināt apmeklēt izglītības iestādi, ja septiņas dienas katru dienu veic izglītības iestādes organizētu antigēna testu. Atsākot apmeklēt izglītības iestādi, nav jāuzrāda laboratoriskās testēšanas rezultāts vai ārsta izziņa.

Izolācijas laiks skolēniem un ar Covid-19 inficētiem bērnudārzniekiem:

Var atsākt apmeklēt izglītības iestādi 8. dienā, ja pēdējās 24 stundās nav bijuši slimības simptomi. Atsākot apmeklēt izglītības iestādi, nav jāuzrāda laboratoriskās testēšanas rezultāts vai ārsta izziņa.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm