tv3.lv

No 11. oktobra pakalpojumu sniedzējiem jāizvēlas: strādāt drošā, daļēji drošā vai nedrošā režīmā

2021. gada 30. septembrī 19:45

No 11. oktobra stāsies spēkā jaunie noteikumi Covid-19 izplatības ierobežošanai. Pakalpojumu sniedzēji varēs izvēlēties strādāt drošā, daļēji drošā vai nedrošā režīmā. Savukārt no novembra vidus darba devēji drīkstēs uzteikt darbu darbiniekam, kurš atsakās vakcinēties vai veikt regulārus Covid-19 testus.

Šonedēļ valdībā pieņemtie Covid-19 ierobežošanas pasākumi nosaka, ka komersantiem būs jāizvēlas un vienlaikus arī jānorāda veids, kā viņi sniegs pakalpojumus – drošā, daļēji drošā vai nedrošā režīmā.

Drošais jeb zaļais režīms: visiem ir Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikāts. Daļēji drošais jeb dzeltenais režīms: visiem ir Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikāts vai negatīvs tests. Nedrošais jeb sarkanais režīms: kur pakalpojuma sniedzēji ir vakcinēti, pārslimojuši, bet klientiem prasības netiek izvirzītas. Izņēmumi ir tirdzniecība, sabiedriskais transports, pasta pakalpojumi, saimnieciskie pakalpojumi ārtelpās.

“Šīs prasības stājas spēkā ar 11. oktobri, un vienlaikus otrs būtiskais datums ir 15. novembris, kurā darba devējiem ir jāizlemj, kuriem no darbiniekiem var tikt izvirzīta prasība par obligātu vakcinēšanos vai testēšanu. Ja tiek izvirzītas prasības par obligātu testēšanu – izmaksas uz darbinieku pleciem, ja nevienojas ar darba devēju,” teic Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis.

Labklājības ministrijā (LM) tikmēr informē, ka darba devējiem pēc 15. novembra būs vairākas iespējas, kā rīkoties gadījumos, ja darbinieks atsakās strādāt epidemioloģiski drošos apstākļos – proti, vakcinēties vai regulāri veikt Covid-19 testus.

“Ja objektīvi darba devējam nav iespējas pārstrukturēt darbību un piedāvāt attālinātu darbu pienākumu izpildi, bet darbs jāveic klātienē, uzrādot sertifikātu, tad darba devējam un darba ņēmējam ir vairākas risinājuma iespējas. Var savstarpēji vienoties par grozījumiem darba līgumā un turpināt darba tiesiskās attiecības ar citiem nodarbinātības noteikumiem, darbinieks var tikt atstādināts no darba, darbiniekam var tikt noteikta dīkstāve, var vienoties par darba attiecību izbeigšanu, arī darbiniekam ir tiesības uzteikt darba līgumu, savukārt darba devējam nav liegts meklēt jaunus darbiniekus,” norāda LM Darba attiecību un aizsardzības politikas departamenta direktora vietniece Ineta Vjakse.

Vienlaikus vairākas izmaiņas no 11. oktobra skars ēdināšanas nozari – arī drošajā režīmā strādājošajiem būs jāievēro strikti Covid-19 ierobežošanas pasākumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ēdināšana uz vietas telpās var nodrošināt no plkst. 6.00 rītā līdz plkst. 00.00. Vienlaikus prasības uz darbu šajā jomā, kas var strādāt gan zaļajā, gan dzeltenajā režīmā un attiecībā uz zaļo režīmu, bez vakcinētiem un izslimojošiem varēs piedalīties arī bērni. No 12+ jābūt līdzi testiem, bērniem, kas ir līdz 12 gadu vecumam, šāda veida testam nav nepieciešamības,” teic Valantis.

Vienlaikus ierobežos arī pilngadīgu personu skaitu pie viena galdiņa – proti, arī drošajā režīmā pie viena galdiņa ne vairāk kā seši pieaugušie, divu metru distance vai norobežojoša siena starp gadiņiem, nedrošajā – pie galda drīkst apkalpot tikai vienu mājsaimniecību. Tas pats attiecas arī uz ēdināšanu ārā. Jāpiebilst, ka, stājoties spēkā jaunajam Covid-19 pārvaldības regulējumam, Valsts policija turpinās rīkot zibakcijas pandēmijas ierobežojumu kontrolei. Tāpat policija sola pārbaudes, vai darba devēji “nepievērs acis” uz prasību par Covid-19 drošības sertifikātiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm