Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
No 1. septembra Rīgā daļai vecāku par bērnu pusdienām skolā var nākties piemaksāt
No šā gada 1. septembra Rīgā daļai vecāku par bērna pusdienām izglītības iestādē var nākties piemaksāt 1-2 eiro dienā, kamēr daļai bērnu tiktu saglabātas brīvpusdienas, šodien preses brīfingā paziņoja Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.
Lai pārtikas cenu un citu izmaksu straujā pieauguma dēļ skolu ēdinātāji joprojām spētu bērniem nodrošinātu prasībām atbilstošu maltīti Rīgas skolās, pašvaldības koalīcija šodien vienojās no 1. septembra palielināt maksu par ēdināšanu visās galvaspilsētas izglītības iestādēs.
No jaunā mācību gada Rīgā viena bērna pusdienu maksa tiks palielināta no viena eiro un 42 centiem līdz 2 eiro dienā skolās, savukārt pirmsskolas izglītības iestādēs no 2,77 eiro līdz 4 eiro dienā.
Pašvaldībā lēš, lai ar jaunajām cenām, kas ir atbilstošas reālajai situācija, spētu ar brīvpusdienām nodrošinātu visus aptuveni 100 tūkstošus Rīgas skolēnu, katru gadi ir nepieciešami teju 17 miljoni eiro. Tādas naudas pašvaldībai gan neesot, tādēļ, visticamāk, no 1. septembra daļai vecāku par savu atvašu pusdienām skolās būs jāpiemaksā arī no savas kabats.
Domē norāda, brīvpusdienas pavisam noteikti joprojām saglabāsies 1.-4.klašu skolēniem, kur pusi izmaksu sedz valsts, tāpat arī visiem daudzbērnu, trūcīgo un maznodrošināto ģimeņu bērniem. Savukārt 5.-12.klašu skolēnu vecākiem var nākties piemaksāt pusi pusdienu izmaksu.
“Patlaban ir pāragri nosaukt precīzus skaitļus, bet orientējoši tas nozīmētu, ka skolēniem, kas ir 5.-12. klase par vienu maltīti vecākiem būtu jārēķinās ar līdzfinansējumu eiro dienā un pirmsskolās, kur mums ir trīs maltītes dienā, tie būtu orientējoši divi eiro dienā.”
Summas var būt arī mazākas, ja iepirkumā ēdinātāji būs gatavi skolēnu pusdienas gatavot par zemāku cenu. Vienlaikus pašvaldība paredz iespēju vecākiem arī atteikties no skolas ēdināšanas, ja tie uzskata, ka maltīti atvasēm spēj nodrošināt kādā citā veidā. Tāpat dome vēl cer, ka valdība tomēr līdz jaunajam mācību gadam ieklausīsies Rīgas un Pierīgas pašvaldību vēstulē, kurā tās aicināja palielināt valsts mērķdotāciju skolēnu pusdienām.
“Mēs mudināsim valdību gan pārskatīt šo lēmumu, kur izglītības ministrija negrasās pārskatīt ēdināšanas cenas šī gada konstekstā, bet paredzēt tam tomēr jau risinājumus, kas butu prakstiski, jo mēs nevaram nodrošināt nedz veselīgu, nedz garšīgu, nedz cita veida atblstošu ēdināšanu.”
Vienlaikus, pieaugošās cenas sarežģītā situācijā ar skolēnu ēdināšanu dzen arī citas pašvaldības, kurām arī tuvākajā laikā var nākties pārskatīt gan pusdienu maksu, gan arī to, cik plašam lokam piešķirt brīvpusdienas.
“Manuprāt, mums kopā būtu jāskatās uz šo pieeju valstī un atbalsta politiku, kas tad ir sabiedrības pienākums un kas būtu paša pienākums. Ir skaidrs, ka mēs, kā sabiedrībā vairs nevaram atļauties barot visus pēc kārtas, subsidēt visu sabiedrību un tā arī nav sociāla politika, jo nav vērsta pret tiem, kuriem visvairāk trūkst.”
Savukārt skolu ēdinātāji šodien uzsvēra, ja pašvaldības līdz rudenim maksu nepārskatīs, atsevišķi skolu ēdinātāji var būt spiesti arī pārtraukt savu darbību, jo pagatavot maltītes vairs nespēs un tas jau nozīmētu, ka bērniem siltas pusdienas skolās nebūs pieejamas vispār.
LETA jau ziņoja, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) šogad neplāno nodrošināt papildus līdzekļus augošajām skolēnu ēdināšanas izmaksām.
“Ministrija novērtē” Latvijas Ēdinātāju apvienības (LĒA) un Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas (IIĒA) iniciatīvu, tomēr, ņemot vērā valsts budžeta programmas “Dotācija brīvpusdienu nodrošināšanai 1.-4. klašu izglītojamiem” ierobežotos līdzekļus, papildu līdzekļi šim mērķim šobrīd nav paredzēti.
IZM skaidro, ka turpmākās atbalsta iespējas tikšot skatītas nākamā gada budžeta sagatavošanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu prioritāro pasākumu pieprasījumiem.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!