tv3.lv

Negodprātīgajiem VID ierēdņiem draud melu detektora tests. Cik patiesībā tas precīzs?

Pēc iespējami negodprātīgo Valsts ieņēmumu dienesta darbinieku saraksta izveides šobrīd tiek izvērtēta iespēja veikt dienesta darbinieku pārbaudes arī ar melu detektoru. Cik bieži Latvijā līdz šim ticis izmantots melu detektors un cik tas ir precīzs?

2016. gada 13. martā 17:55

Melu detektoru kriminālistikā sauc par poligrāfu un Latvijā to izmanto kopš 1998. gada. Taču šobrīd ir tikai viens sertificēts tiesu eksperts, kas ar šo ierīci darbojas un viņš piekrita LNT Ziņām atklāt, kā tad melu detektors darbojas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pārbaudes procedūra ir ļoti laikietilpīga – iztaujāšana un kontroljautājumu uzdošana aizņem vidēji no pusotras līdz 3 stundām. Tad tam seko skrupuloza datu analīze un interpretācija – šis process var aizņemt nedēļu. Katru gadu pēc tiesu lūguma tiek veikti vairāki desmiti šādu ekspertīžu. Tiesā poligrāfa ekspertīzes izmanto kā papildu pierādījumus un visbiežāk kriminālprocesos. Pilnībā paļauties uz melu detektora rādījumiem gan nevar.

Kriminologs Andrejs Vilks uzskata, ka melu detektora laiki jau ir pagājuši un mūsdienās pieejamas daudz precīzākas kriminālistiskās metodes, kas ļauj atklāt, cik patiess ir cilvēks. Vibroskenerus Latvijā gan pagaidām neizmanto. Abi eksperti atzīst, ka pagaidām nav aparatūras, kas varētu sniegt 100% precīzu rezultātu.

Foto:

Skaties video!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm