Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
“Ne tikai mans, bet arī visas Latvijas dārgums!” Tēlnieka Folkmaņa mazmeita izveido mīļu video par savu vectēvu
Janvārī Latvijas Okupācijas muzejs izsludināja konkursu “Cilvēki – Latvijas novadu dārgumi”. Tajā skolēni tika aicināti pastāstīt sev nozīmīga cilvēka dzīvesstāstu.

Viena no konkursa uzvarētājām Skaistkalnes vidusskolas 8. klases skolniece Lelde apkopoja informāciju par savu vectēvu – tēlnieku Induli Folkmani.
Es veidoju video par vectēva dzīvi, savācot bildes un dažādus vēstures avotus – laikrakstus.
Stāstu par savu vectēvu – nopelniem bagāto tēlnieku un Triju Zvaigžņu ordeņa saņēmēju – Lelde sāka veidot skolā, projektu nedēļas ietvaros. Vēlāk muzeja konkursā, pārstāvot Vecumnieku novadu, viņas darbs tika atzīts par vienu no labākajiem.
“Interesantākais bija izpētīt visas bildes. Jo ikdienā ir jāsteidzas, ir ikdienas rutīna – jāiet uz pulciņiem, uz skolu. Šī bija tāda iespēja, ka varēja aiziet parunāties,” stāsta Folkmane.
Veidojot video, Lelde daudz laika pavadīja sarunās ar vectēvu un atzīst, – šis laiks kopā esot nenovērtējams un stāstu vectēvam netrūkst. Tā kā tēlnieka veidotie pieminekļi atrodas vairāku stundu brauciena attālumā no ģimenes mājām, līdz šim tēlnieka mazmeita tos bija redzējusi tikai bildēs.
“Tas liels prieks, ka es beidzot varu apskatīt kādu no viņa veidotajiem darbiem, jo īsti tādas iespējas nebija bijušas,” min Folkmane.
Tēlnieks savulaik izveidojis pieminekli Pirmā pasaules karā kritušo piemiņai. Tā stāsts ir vairāk nekā 45 gadus vecs. Pirms Otrā pasaules kara skici šim darbam izveidoja tēlnieks Kārlis Jansons.
Tajā laikā akmens postaments bija uztaisīts, bet Kārļa Jansona darbs apstājās. Es jau atceros, kad mēs puikas te staigājām, tad te bija šitas akmens, bet nekā nebija galā.
Ideoloģisku iemeslu dēļ darbu turpināt varēja tikai Atmodas laikā – kopā ar Jansona dēlu. Izskatot skices un atceroties stāstus, abi tēlnieki nolēma pieminekli atjaunot. Ceļš līdz gatavam darbam nebija viegls, – tā kā piemineklis bija jālej bronzā, bet Latvijā šādas lietuves nebija, ģipša modeli veda uz Tallinu.
“Mašīna ar pieminekļa modeli, ģipša modeli, avarēja, iegāzās grāvī. Darbs daļēji bija vēlreiz sadauzīts,” atminas Folkmanis.
Taču 1992. gadā šis piemineklis Pirmā pasaules karā kritušo piemiņai beidzot tika uzstādīts pie Bauskas pils. Sava darba mūža laikā Indulis Folkmanis ir atjaunojis vēl septiņus un izveidojis 15 pieminekļus. Tagad tēlnieka biogrāfija un stāsti turpina dzīvot viņa mazmeitas veidotajā video.
“Indulis Folkmanis ir ne tikai mans, bet arī visas Latvijas dārgums, un es ar viņu ļoti lepojos,” min Folkmaņa mazmeita.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!