Nacionālajā vēstures muzejā apskatāms LNT Ziņu un “900 sekunžu” dāvinājums

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) krājumā ik gadu nonāk vairāki tūkstoši jaunu eksponātu, taču kopumā muzeja pārraudzībā ir vairāk nekā viens miljons dažādu priekšmetu.

2019. gada 13. decembrī 8:02

Tur nonākušas arī liecības par LNT Ziņu dienestu un raidījumu “900 sekundes”. LNT dāvinājums kopā ar daudzām citām atjaunotās Latvijas liecībām turpmāk stāstīs par konkrētu mūsu valsts attīstības posmu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viens no jaunākajiem LNVM eksponātiem ir simtgades karoga, kas jau ir izstādīts ekspozīcijā.

“Šā gada maijā karogs ar īpašo futlāri un grāmatu ar karoga stāstiem nonāca muzeja krājumā un simboliski noslēdz izstādi par šīs dienas notikumiem. Mēs varam teikt, ka 90. gadi un 21. gadsimta sākums ir joprojām atvērtais laukums, un muzejnieki to labi saprot, ka tā ir mūsu aktīvā krājumu vākšanas misija,” stāsta LNVM jaunāko laiku nodaļas vadītājs Toms Ķikuts.

Tāpat muzeja jaunieguvums ir bērnu ratiņi, kas ražoti 50. gadu beigās un 60. gadu sākumā Vācijas demokrātiskajā republikā. “Pietiekami unikāls, cita tāda krājumā nebija un pieņemts lēmums to paņemt,” bilst Ķikuts.

LNVM nonākuši jauni eksponāti arī no LNT televīzijas – kamera, dažādas balvas, tehnika, vizuāli materiāli, vēl tehnika montāžai, arī mikrofoni, ar ko ikdienā strādā reportieri, akreditācijas, kasetes un vēl daudz kas cits. Tā kā no 6. janvāra LNT raidījums “900 sekundes” vairs nebūs redzams LNT kanālā, bet TV3, muzejā paliek arī eksponāts no “900 sekundēm”.

“Jo katrs priekšmets ir avots tam pētniekam, šodien mums grūti iedomāties, ka tāds LNT priekšmets ir avots tādā pētniecības nozīmē, bet, ja mēs tagad paskatāmies pirmo Latvijā iespiestās avīzes numuru vai sena laikraksta klišeju, mums diez vai radīsies jautājums, vai tas ir avots par mediju attīstību Latvija,” saka Ķikuts.

Gluži kā LNT tagad būs atrodams vien muzejā, tāpat arī Latvijas Krājbanka. Taču ne visi priekšmeti jaunākās Latvijas vēsturē muzejā nonākuši skumīgu bankrotu dēļ.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Latvijas gadsimts” – tāds nosaukums dots muzejā pašlaik esošajai ekspozīcijai. Šeit ar dažādu priekšmetu palīdzību stāstīts par to, kā Latvija atkopās pēc Padomju Savienības jūga. Militārā atdzimšana, zemessardzes lielā nozīme un armijas pirmās misijas ārpus Latvijas. Tāpat arī sports un Latvijai tik vajadzīgie sportistu sasniegumi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm