Multfilma “Savādā pasaule” sašūpo soctīklus – vai “brīdinājums” par LGBT tematiku bija nepieciešams?

Sociālos medijus pārņēmis sašutums par vienu no jaunākajām bērnu animācijas filmām “Savādā pasaule”, kurā atspoguļota LGBT tematika. Vispirms daļa soctīklotāju bija neapmierināti, ka filmas anotācijā nav iekļauts “brīdinājums” par šīs tēmas atainošanu. Savukārt, kad kinoteātri atrunu pievienoja, sākās otrs sašutuma vilnis, ka šis “brīdinājums” ir konkrētajai sabedrības grupai aizvainojošs. Bet ko rāda pasaules kino pieredze – vai šāds “brīdinājums” bija nepieciešams?

2022. gada 30. novembrī 11:23

Animācijas filma “Savādā pasaule” (“Strange World”) seko līdzi leģendāro pētnieku ģimenei, kas ceļo uz neizpētītām un bīstamām zemes dzīlēm, kurās sastopamas pašas neiedomājamākās radības. Taču nemitīgie savstarpējie konflikti šo misiju būtiski apdraud.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Filmiņas treilerī redzams, ka notikumu virpuļa centrā tiek ierautas trīs paaudzes: vectēvs, tēvs un dēls, kas aizrautīgi metas piedzīvojumā. No īsā ieskata noprotams, ka liela uzmanība patiesi tiek pievērsta ģimenes locekļu savstarpējām attiecībām, taču ne mirkli nav norādes, ka filmiņā atspoguļota arī LGBT tematika. Arī filmas izplatītājs “Latvian Theatrical Distribution” šādu informāciju kinoteātriem nav sniedzis, turpretim norādīts – animācijas filma piemērota cilvēkiem jebkādā vecumā, tostarp maziem bērniem.

Šobrīd iepazīstoties ar, piemēram, “Apollo Kino”, “Forum Cinemas” un “Cinamon”, sniegto informāciju par animācijas filmu “Savādā pasaule”, redzams – filmiņai norādīts vecuma ierobežojums, kas to iesaka skatīties bērniem no septiņu gadu vecuma, kā arī pievienots brīdinājums: “Šī Disneja studijas filma ataino LGBT tēmu.”

Šādas korekcijas veiktas pēc tam, kad influencere un Saeimas deputāta Ričarda Šlesera (LPV) padomniece Maija Armaņeva aizvadītās nedēļas izskaņā savā “Instagram” publicēja īsos stāstiņus jeb “stories”, kuros sekotājiem vaicā par atsauksmēm saistībā ar konkrēto filmiņu. Vēlāk atklājas, ka šāds jautājums uzdots sākotnējā brīdinājuma iztrūkuma dēļ.

Armaņeva sociālajā tīklā dalījusies ar vairāku sekotāju sašutuma pilnajām ziņām, ka, skatoties filmu, LGBT tematika bijis pārsteigums, jo par šo jautājumu vecāki vēl nav gatavi ar saviem bērniem runāt. Influencere gan vairākkārt uzsvērusi, ka nav pārsteigta par jauno “Disney” politiku integrēt arī šo nereti asās diskusijās ierauto tematu par ģimeņu un attiecību dažādību, taču iestājas par to, lai potenciālie skatītāji par šādu saturu tiktu brīdināti un attiecīgi varētu izvēlēties – filmu apmeklēt vai nē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nosodījumā krīt kinoteātri, bet tos informācijas vakuumā turējis filmas izplatītājs

Kā “tv3.lv” norāda “Forum Cinemas OU” filiāles Latvijā programmu vadītāja Elīna Liberte – kinoteātris apzinājis visus darbiniekus, kuri pēdējās dienās strādājuši un kuri uzrauga informatīvo e-pastu, kurā parasti tiek saņemtas kādas sūdzības, taču līdz šim par konkrēto animācijas filmu nekādas sūdzības nav saņemtas.

Par sašutumu ap “Savādo pasauli” Liberte dzirdējusi no kādas kolēģes. Reaģējot uz to, programmu vadītāja ārzemju portālos vairāk iepazinusies ar multenes saturu un vienpersoniski nolēmusi – animācijas filmas anotācijai kinoteātra mājaslapā jāpievieno brīdinājums un vecuma ierobežojums. Drīz pēc tam līdzīgas atrunas parādījušās arī citu kinoteātru mājaslapās.

Liberte piebilst, ka vasarā kinoteātros jau bija skatāma “Disney” animācijas filma “Bass Gaismasgads”, kurā arī bija atainota LGBT tēma. Taču arī toreiz sūdzības vai neapmierinātība no vecāku puses nav saņemta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Programmu vadītāja gan uzsver, ka filmu izplatītājs, kas šajā gadījumā ir “Latvian Theatrical Distribution”, bija sniedzis informāciju – filma paredzēta jebkāda vecuma auditorijai. Patiesībā normālos apstākļos filmas izplatītājiem vajadzētu kino programmu plānotājiem arī nodrošināt iespēju iepriekš noskatīties konkrēto filmu. Realitātē gan tā nenotiek. “Es diezgan reti kādu filmu redzu iepriekš, tāpēc principā vados pēc tā, ko norādījis izplatītājs,” skaidro Liberte.

Viņa turpina: “Tad nu šoreiz mēs attiecīgi reaģējām. Es gan joprojām nezinu, vai tas bija vai nebija pareizi, jo daži citi [filmu] izplatītāji mums brauc augumā, ka mēs tomēr esam progresīva sabiedrība[, tāpēc šāds saturs nebūtu īpaši jāizceļ]. Mēs nolēmām tomēr pielikt šo brīdinājumu, lai vecāki paši izlemj, cik gatavi ir bērnam redzēto paskaidrot u. tml.”

Arī “Cinamon Riga” pārstāve Valentīna Zvodska “tv3.lv” skaidro, ka iepriekš ar šāda satura problēmām kinoteātris iepriekš nav saskāries, kā arī par konkrēto filmu no klientiem nav saņemtas tiešas sūdzības. Zvodska vēl uzsver, ka filmu vecuma ierobežojumus, brīdinošus tekstus un citas ar filmu saistītas nianses nosaka filmu izplatītājs, līdz ar to aicina ar filmu saistītiem jautājumiem vērsties tieši pie izplatītāja.

“Cepiens” ir absolūti absurds

Vairākas dienas portālam “tv3.lv” ar animācijas filmas “Savādā pasaule” izplatītāju “Latvian Theatrical Distribution” neizdevās sazināties – zvanot uz publiski pieejamo saziņas tālruni, atskan paziņojus: “Numurs, uz kuru zvanāt, neeksistē.” Tāpat nav saņemta nekāda reakcija e-pasta saziņā vai filmu izplatītāja sociālajos tīklos.

Par pasaules kino pieredzi attiecībā uz jebkādu filmu brīdinājuma tekstiem un vērā ņemamu informāciju “tv3.lv” sazinājās ar platformas “Kino Kults” līdzdibinātāju un vadītāju Sergeju Timoņinu, kurš norāda – “Šī situācija ir absolūti absurda un kaut kādā ziņā līdzīga tam, kas notiek ar Daugavpili un Marka Rotko centru.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kino eksperts saprot, kāpēc “cepiens” izcēlies, taču, skatoties no kino profesionāļa viedokļa, tā tomēr nav pirmā animācijas filma, arī ne pirmā bērnu multfilma, kurā iekļauti LGBT elementi, tostarp arī ne pašam “Disney”. Kā arī iepriekš minēts, pirms sešiem mēnešiem “Disney” un “Pixar” laida klajā animācijas filmu “Bass Gaismasgads”, kurā sižetiski arī bija iekļautas LGBT tēmas. Attiecībā pret “Savādo pasauli” galvenā atšķirība no citām reizēm ir tā, ka kāds vecāks vienkārši to šoreiz pamanīja un izraisīja sašutumu.

Timoņins pastāsta, ka patiesībā, piemēram, “Netflix” straumēšanas platforma ieviesusi konkrētu marķējumu LGBT saturam. “Tas tiek izmantots kā absolūta reklāma, ja tā var teikt. Lai cilvēki, kuriem šāds saturs interesē, to varētu ērtāk atrast. Tas ir līdzīgi kā birkas vai žanri, piemēram, “Internet Movie Database”,” skaidro kino pazinējs.

Tviterotāji: “Brīdinājums” diskriminē konkrēto sociālo grupu

Jāpiebilst, ka pēc kinoteātru reakcijas uz sociālā medija “Instagram” sašutumu un “brīdinājuma” iekļaušanas multfilmas anotācijā, mikroblogošanas vietnē “Twitter” izcēlās jauns sašutuma filnis. Šoreiz savu neizpratni un protestu paudusi LGBTQ+ kopienu atbalstošā sabiedrības daļa, kura kinoteātriem lūgusi pārskatīt “brīdinājuma” nepieciešamību un pat nosodījusi to rīcību.

Piemēram, tviterotāja ar segvārdu Naktene pauž, ka turpmāk ar bērniem izvēlēsies doties uz citu kinoteātri nevis “Forum Cinemas”, un retoriski jautā, vai filmu anotācijās tiek iekļauti brīdinājumi arī par kino redzamiem ebrejiem, āfrikāņiem u. c.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kāds cits “Twitter” lietotājs Armands Onzuls norāda, ka šāda prakse ir konkrēto sabiedrības daļu dehumanizējoša, necienīga un pat diskriminējoša. Viņš acina šādu brīdinājumu praksi attiecībā pret LGBT pārtraukt.

Savukārt LGBT un viņu draugu apvienība “Mozaīka” mirkoblogošanas vietnē ievietojusi “Forum Cinemas” animācijas filmas “Savādā pasaule” apraksta laboto versiju, kuras brīdinājums pauž: “Šī Disneja studijas filma ir tikai animācija.”

“Brīdinājums” bija ļoti lieks

Taujāts, vai kinoteātriem vajadzēja “brīdinājumu” pievienot, jo pēc tā iekļaušanas sašūmējusies otra sabiedrības daļa, kas uzskata – tas ir aizvainojošs, Timoņins uzsver: “Ir skaidrs, ka šis cepiens būtu jebkurā gadījumā. Nedomāju, ka kinoteātri šobrīd vēlas iet kaut kādā krusta karā. Un šajā gadījumā mēs runājam tieši par kinoteātriem nevis par filmas izplatītāju, kurš ir faktiski un juridiski atbildīgs par šīs filmas izrādīšanu Latvijā. Kinoteātriem nāk pārmetumi, un tie, protams, vēlas no tiem atbrīvoties un turpināt savu darbu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kino pazinējs ar smaidu arī norāda – visticamāk, neviens no kinoteātriem nebija ieplānojis šo “cepienu” kā vairāku stundu vai pat dienu risināmu jautājumu. Tas vienkārši uzkrita uz galvas kā nevēlams sniegs. Vienlaikus Timoņins atzīmē, ka, viņaprāt, arī paši kinoteātri pieturas pie pozīcijas, ka šis “brīdinājums” bija ļoti lieks, bet šajā konkrētajā gadījumā varbūt nepieciešams.

“Man šķiet, ka mums arī nav nekāda regulējuma par to, ka būtu nepieciešams šādus brīdinājumus norādīt. Taču tas ir līdzīgi kā ar citām norādēm, piemēram, reitingiem par vecuma ierobežojumu – tam visam ir rekomendējošs raksturs, un kinoteātri paši izvēlas, ko no tā likt vai nelikt filmas aprakstā, un attiecīgi arī paši uzņemas atbildību,” paskaidro Timoņins un piebilst: “Domāju, ka šis drīz pāries un atgriezīsimies pie normālas dzīves.”

Šādu filmu parādīšanās kino – dabisks attīstības virziens

Vaicāta, cik pamatots ir sociālo tīklu sašutums, “Forum Cinemas OU” filiāles Latvijā programmu vadītāja Elīna Liberte teic, ka, viņasprāt, konkrētajā filmā LGBT tēma atspoguļota visai naivā un netiešā veidā, līdz ar to saturam nav nekādas vainas. Tomēr, iespējams, sabiedrība vairāk vai mazāk ir pieņēmusi vai samierinājusies, piemēram, ar praidu norisi, bet šīs tēmas ienākšana ģimenes saturā jau ir nākamais solis, kuru daudzi nesaprot un negrib pieņemt.

“Man arī pašai ir bērns, kurš gan vēl ir maziņš – viņam tikai drīzumā būs pirmie kino seansi. Taču es laikam esmu no tām progresīvajām mammām, kura neuzskata, ka tas būtu kaut kas šausmīgi slikts,” savā personīgajā viedoklī dalās Liberte.

Programmu vadītāja arī teic, ka, visticamāk, filmas, tostarp animācijas, kino pasaulē ienāks vēl vairāk un vairāk. Tas ir tikai normāli, jo ne tikai citviet pasaulē, bet arī Latvijā šādas ģimenes kļūst arvien vairāk, līdz ar to [šādu filmu parādīšanās kino] ir tikai dabisks attīstības virziens.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Liberte izteic cerību, ka nākamajās reizēs izplatītāji gan paši savlaicīgi kinoteātriem sniegs plašāku informāciju par filmā iekļauto saturu, lai kinoteātri varētu laicīgi izvērtēt, vai pievienot attiecīgos brīdinājumus un/vai ierobežojumus.

Jāpiebilst, ka vēlāk “Forum Cinemas”, reaģējot uz otru neapmierinātības vilni par “brīdinājuma” pievienošanu multfilmas aprakstam, paziņoja, ka norāde tomēr noņemta. Kinoteātris arī paudis atvainošanos, ja kādu šāda rīcība aizskārusi, un apņemšanos nākotnē lemt par labākajiem veidiem, kā informēt skatītājus par filmu saturu.

Žurnāliste
Raksta pa drusciņai no visa, bet īpaši būtiski ir jautājumi, kas saistīti ar vienlīdzību, līdztiesību, karjeru, zinātni, kā arī ar veselību – mentālo, fizisko un sistēmu kā tādu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm