Migrantu plūsma pie Baltkrievijas robežas neapsīkst: vai Latvija kļūst par karsto punktu?

Neatliekamās palīdzības mediķi pēdējā gada laikā vairāk nekā simts reižu devušies uz Latvijas – Baltkrievijas robežu, lai sniegtu pirmo palīdzību nelikumīgajiem robežas šķērsotājiem. Latvijas teritorijā nogādātie vai nokļuvušie migranti bieži ir novārguši un nereti guvuši apsaldējumus. Šogad vien kopumā novērsts vairāk nekā 800 personu mēģinājums nelikumīgi šķērsot šo robežu, 49 cilvēkiem humānu apsvērumu dēļ to ļauts darīt.

Līdzīgi kā iepriekšējā ziemā, arī šā gada sākumā Baltkrievijas varas iestādes izmantojušas apstākļus, ka gaisa temperatūra ir krasi pazemināta, zemes virsmu sedz salīdzinoši bieza sniega kārta, šādos klimatiskajos apstākļos būtiski palielinot personu skaitu, kuras mērķtiecīgi novirza nelikumīgai Latvijas robežas šķērsošanai, – “tv3.lv” informē Valsts robežsardzē (VR).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Situācija uz Latvijas-Baltkrievijas “zaļās” robežas saglabājas saspringta. Robežsargiem ik pārdienas nākas atturēt trešo valstu pilsoņus no nelikumīgas valsts robežas šķērsošanas. Uz Latvijas – Baltkrievijas valsts robežas hibrīdapdraudējums no Baltkrievijas varas iestāžu puses aizvien turpinās,” aktuālo stāvokli raksturo VR.

Atņem apavus un apģērbu

“Konstatēti atsevišķi gadījumi, kad šīm personām pirms to novirzīšanas uz Latvijas Republikas teritoriju, tiek atņemti apavi un apģērba daļas, apzināti un noziedzīgi pakļaujot personas veselības un dzīvības briesmām,” atzīmē robežsardzē.

Lai novērstu cilvēku veselības un dzīvības apdraudējumu, robežsargiem nereti nākoties izsaukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes, lai sniegtu pirmo medicīnisko palīdzību Latvijas teritorijā nogādātajiem vai nokļuvušajiem novārgušajiem un nereti apsaldējumus guvušajiem cilvēkiem.

Apsaldējumi, traumas, apendicīts…

Pagājušā gadā NMPD brigādes kopumā devušās 124 izsaukumos uz robežpunktiem uz Latvijas – Baltkrievijas robežas, lai sniegtu palīdzību nelikumīgajiem robežšķērsotājiem, – “tv3.lv” informē neatliekamās palīdzības dienestā. Šogad uz robežpunktiem Baltkrievijas tuvumā bijuši 28 izsaukumi.

Pusē no visiem šā un pagājušā gada izsaukumiem (75 gadījumi) pacienti nogādāti ārstniecības iestādēs, bet 77 gadījumos palīdzība sniegta uz vietas. Mediķu palīdzība uz robežas bijusi nepieciešama gan nelegāli Latvijā nonākušajiem piegušajiem (sievietēm un vīriešiem), gan bērniem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izsaukumos uz robežu lielākoties mediķiem nācies sniegt palīdzību sadzīvisku vai sezonālu traumu gadījumos, piemēram, roku apsaldējums vai kājas traumas. Pirmā palīdzība sniegta arī saistībā ar hronisku slimību paasinājumu, piemēram, pacientiem ar cukura diabētu, muguras sāpēm.

Ātrā palīdzība uz robežu saukta arī akūtu saslimšanu gadījumos, kad no Baltkrievijas iekļuvušie cilvēki sirguši, piemēram, ar gremošanas un zarnu trakta darbības traucējumiem, apendicītu, respiratorām vīrusa saslimšanām, Covid-19 un ādas iekaisumiem.

Kā skaidro NMPD, neatliekamās palīdzības sniegšanas posmā nelikumīgajiem robežšķērsotājiem nav fiksēti ne pašnāvības mēģinājumi, ne arī nāves gadījumi.

Iegrūž cilvēkus kritiskā stāvoklī

Atbildot uz jautājumu, cik cilvēku gājuši bojā uz Latvijas – Baltkrievijas robežas kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas 2021. gada 11. augustā, VR informē, ka Latvijas pusē pie robežas nav konstatēti valsts robežu nelikumīgi šķērsojušo personu nāves gadījumi.

Bet pērnā gada 19. decembrī konstatēts gadījums, kad “paši imigranti pāri Baltkrievijas – Latvijas valsts robežai nogādājuši divus Afganistānas pilsoņus – caur pagaidu žogā iepriekš izdarītu bojājumu Latvijas teritorijā burtiski tika ievilkts viens cilvēks un pēc brīža iegrūsts arī otrs cilvēks, abi ar izteiktām apsaldēšanās pazīmēm un kritisku veselības stāvokli.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Robežsardzē uzsver, ka tika operatīvi reaģēts un personām sniegta pirmā neatliekamā palīdzība: “Abas personas nekavējoties tika hospitalizētas un nogādātas Rēzeknes slimnīcā. Diemžēl viens no cietušajiem sakarā ar smagas pakāpes hipotermiju Rēzeknes slimnīcā mira.”

Šogad Latvijā ielaisti 49 cilvēki

Šogad vien (līdz 7. martam) novērsts 854 cilvēku mēģinājums nelikumīgi šķērsot Latvijas – Baltkrievijas valsts robežu. Humānu apsvērumu dēļ robežas šķērsošana nav liegta 49 cilvēkiem.

Robežsardzē atzīmē, ka katrs gadījums tiek vērtēts individuāli un atsevišķos gadījumos humānu apsvērumu dēļ netiek liegta valsts robežas šķērsošana. Pērn humānu apsvērumu dēļ kopumā uzņemti 217 cilvēki (85 Irākas, 56 Irānas, 23 Afganistānas, 14 Sīrijas, 11 Šrilankas, 8 Baltkrievijas, 6 Indijas, 3 Pakistānas, 3 Ēģiptes, 3 Jemenas, 2 Gvinejas, 1 Eritrejas, 1 Krievijas un 1 Bangladešas valstspiederīgais).

“Euronews”: Latvija kļūst par karsto punktu

Raidsabiedrība “Euronews”, atsaucoties uz novērotājiem, vēsta, ka Latvija kļūst par migrācijas karsto punktu. Tas esot saistīts ar to, ka Polija un Lietuva ir nostiprinājušas savas robežas ar Baltkrieviju, izbūvējot augstus dzeloņstiepļu žogus un stiprinot robežkontroles kapacitāti, tādēļ migrantu plūsma novirzījusies uz Latviju.

“Mēs pat nezinām, cik cilvēku pagājušajā gadā gāja bojā uz Latvijas robežas, nemaz nerunājot par viņu vārdiem un uzvārdiem,” “Euronews” citē migrācijas pētnieku Tomu Ancīti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā norādījis Ancītis, migranti uz robežas regulāri iet bojā – pamatā mežos, kur ziemā valda skarbi apstākļi. Pēc migrācijas pētnieka aplēsēm bojāgājušo skaits varētu sasniegt pat trīs cilvēkus mēnesī.

“Ārsti bez robežām” pamet Latviju un Lietuvu

Pērnā gada nogalē starptautiskā nevalstiskā organizācija “Ārsti bez robežām” aicināja Lietuvas un Latvijas varasiestādes pārtraukt atraidīt migrantus uz robežas ar Baltkrieviju, norādot, ka lielajā aukstumā šie cilvēki gūst smagus veselības traucējumus.

Uz robežas atraidītajiem migrantiem nākas vairākas nedēļas uzturēties mežos, apdraudot veselību un dzīvību, atzīmēts ziņojumā. Vairākiem hospitalizētajiem migrantiem nācies veikt amputācijas.

Kā norāda “Ārsti bez robežām”, 2022. gada laikā Lietuva uz robežas ar Baltkrieviju migrantu atstumšanu veikusi vairāk nekā 8000 reižu, bet Latvija – vairāk nekā 4000 reižu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jāpiebilst, ka starptautiskā organizācija ir paziņojusi arī par savas darbības pārtraukšanu gan Latvijā, gan Lietuvā, paužot bažas par migrantu stāvokli un norādot uz šķēršļiem atbilstoša atbalsta sniegšanā.

Valsts robežsardzē uzsver, ka rīkojas tā, lai netiktu apdraudēta cilvēku veselība un dzīvība: “Atturētiem no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas, cilvēkiem tiek sniegta humānā palīdzība, tajā skaitā arī nepieciešamā medicīniskā palīdzība.”

Lukašenko režīma atriebība

Kā vēstīts, 2021. gadā Lukašenko režīms organizēja masveida nelegālo imigrantu plūsmu uz Eiropas Savienību (ES), lai destabilizētu situāciju tās robežvalstīs, īpaši Polijā un Lietuvā, kā Latvijā, lai atriebtos par to izrādīto atbalstu baltkrievu opozīcijai.

Reaģējot uz migrantu krīzi, Polijas, Lietuvas un Latvijas valdības ierobežoja piekļuvi robežām un šajās teritorijā izsludināja ārkārtas stāvokli. Latvijā kopš 2021. gada 11. augusta pierobežā ar Baltkrieviju izsludinātā ārkārtējā situācija ir vairākkārt pagarināta un aizvien ir spēkā.

Žurnālists kopš 1992. gada. Atspoguļo sociālpolitiskus notikumus un procesus. Strādā ar pārliecību, ka uzticamas ziņas ir pirmās nepieciešamības prece ikvienam, kā arī vitamīni veselīgas pilsoniskās telpas veidošanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm