tv3.lv

Miega apnojas pacientiem vajadzētu atturēties no auto vadīšanas, uzskata Satiksmes ministrija

Pērn veikts apjomīgs pētījums, kas atklāja, ka Latvijā ir diezgan daudz cilvēku, kuri sirgst ar īpaši bīstamiem hroniskiem miega traucējumiem jeb obstruktīvās miega apnojas sindromu. Izstrādāti un spēkā stājušies valdības noteikumi, kuru mērķis ierobežot šādu slimnieku sēšanos pie stūres. Tomēr pieņemtais likums realitātē nestrādā.

2016. gada 8. martā 8:17

Ja cilvēks pats nav ieinteresēts ārstam atklāt aizdomas par miega apnoju vai pats šādu problēmu neapzinās, medicīniskās komisijas speciālistam to atklāt ir teju neiespējami. Noteikumus izstrādāja Satiksmes ministrija un pašiem ierēdņiem tagad nākas atzīt, ka tie ir nepilnīgi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Medicīnas komisijām, kuras lemj par autovadītāja veselības stāvokli, praktiski nekas par šiem noteikumiem nav zināms – ne par to, vai tas tiešām ir jāveic, kam tas jādara; cik tas izmaksās. Neiroloģe Dace Tjurina LNT ziņām šobrīd situāciju var komentēt tikai vēlējuma izteiksmē.

Mediķe saka, – lai ieviestos noteikumus varētu īstenot, medicīnas komisijas būtu jāveido tā, lai būtu pieejams ārsts, kurš saistīts ar miega medicīnu. Latvijas gadījumā tas varētu būt neirologs vai psihiatrs.

Pēc Satiksmes ministrijas sacītā, nākotnē tik un tā nāksies saskarties ar to, ka medicīnas izziņas bez miega speciālista slēdziena nebūs iespējams saņemt.

Lai nenobiedētu autovadītājus, miega apnojas diagnosticēšanas un ārstēšanas aizsācējs Latvijā ārsts Juris Svaža aicina aizdomu gadījumā veikt izmeklējumus, jo ārstēšanās var būtiski uzlabot slimnieku dzīves kvalitāti un arī novērst traģiskas dažu sekunžu miega sekas pie stūres.

Citviet pasaulē jau izstrādāts kritēriju kopums, kas ikvienam mediķim ļautu ātri vien atpazīt pacientus, kuri ir riska grupā. Mediķis norāda arī uz šīs problēmas juridisko aspektu, kas nav sakārtots Latvijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pašlaik miega speciālisti sadarbībā ar atbildīgo iestāžu pārstāvjiem strādā pie tā, lai Satiksmes ministrijas izstrādātie noteikumi būtu precīzāki, un cer to paveikt pusgada laikā.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm