tv3.lv

Mediķu un pacientu organizācijas aicina vēl nemīkstināt ierobežojumus

Kāda varētu būt izejas stratēģija, lai pēc Covid-19 izplatības mazināšanās atgrieztos normālākā ikdienā? To šodien bija paredzēts apspriest Veselības ministrijas stratēģiskajā padomē. Tajā iekļautās ārstu un pacientu organizācijas par nākotni vēl pat negribēja īsti runāt, jo problemātiska ir šodiena. Lai arī daļa sabiedrības ir nogurusi no ieilgušās pandēmijas, tomēr vēl esot jāpaciešas, vēsta TV3 Ziņas.

Ārstniecības personālu un pacientu pārstāvošās organizācijas un slimnīcu vadītāji šodien lūguši nemīkstināt ikdienas ierobežojumus, neveikt izmaiņas vakcinācijas sertifikātu uzrādīšanās sistēmā vēl vismaz divas nedēļas. Tieši pēc tik ilga laika tiek prognozēts omikrona izplatības pīķis. Lai arī pašlaik lielākā daļa neslimo smagi, taču inficētais medicīnas personāls ir izsists no ierindas, un ir apgrūtināta palīdzības sniegšana joprojām tiem daudzajiem, kas inficēti ar delta paveidu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jevgēņijs Kalējs
Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs

“Sāpīgākais jautājums – ap 400 ārstu, mediķu ir vai nu inficējušies vai karantīnā. Faktiski jau tagad mēs sākam šķirot pacientus, kuriem sniegt pirmo palīdzību, kuriem varētu atlikt, un, ja šis stāvoklis pasliktināsies, šī šķirošana būs pilnīgi neizbēgama.”

Arī pacientu interešu pārstāvji lūdz vēl neatcelt ikdienas ierobežojumus sabiedrībai, ja vien tas var apturēt vīrusa izplatību. Dažādu kaišu hroniskie slimnieki šajās nedēļās atkal izjūt sekas, ka uz Covid-19 nodaļām aizsaukts personāls no citām nodaļām, arī ambulatoro pakalpojumu sniegšanas.

Baiba Ziemele
“Latvijas Pacientu organizāciju tīkls” vadītāja

“Pacienti sūdzas par pēkšņi pārceltām vai atceltām vizītēm, kas vēl vairāk ierobežo pieejamību veselības aprūpes pakalpojumiem, piemēram, konsultācijām un izmeklējumiem. Ja tas vēl vairāk ierobežo tikšanu pie ārsta, tas pasliktina situāciju pacientam.”

Apgrūtināta ir pat ģimenes ārstu konsultāciju saņemšana, jo ar vīrusu inficēti praksēs strādājošie.

Līga Kozlovska
Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja

“Mūsu asociācija uzskata, ka pagaidām, kamēr ir ārkārtas stāvoklis līdz 28.februārim, ierobežojumus nevajadzētu pārtraukt. Saslimstības biežums, pacientu skaitļi jau paši par sevi norāda. Tas nozīmē, ka mūsu darba apjoms ne samazinās, bet palielinās.”

Uzklausot šīs bažas, Veselības ministrija tuvākajā laikā neplāno strauji mainīt kursu, nemaz nerunājot par sekošanu Lietuvas piemēram, kas nedēļas beigās atteiksies no vakcinācijas sertifikātu sistēmas. Lai arī premjers Kariņš izteicies, ka atsevišķās vietās sertifikātus varētu neuzrādīt, veselības ministrijas stratēģiskā padome šodien par to pauda skepsi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Oskars Šneiders
veselības ministrijas pārstāvis

”Pēc omikrona viļņa pārvarēšanas plānots saglabāt pamata drošības pasākumus, piemēram, medicīnisko masku un respiratoru lietošanu, distances ievērošanu, vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātu izmantošanu, maksimālā cilvēku skaita noteikšanu liela mēroga pasākumos un tamlīdzīgi. Citus drošības pasākumus varētu pakāpeniski mazināt.”

Jānis Vētra
Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes loceklis

“Nešaubāmies, ka ir jāsaglabā esošā sertifikātu sistēma, ir nepieciešams uzsvērt balstvakcinācijas nozīmīgumu. Ir ārkārtīgi svarīgi nodrošināt, lai mēs izvairītos no atkārtotas slimnīcu pārslodzes, kad tas apgrūtina ne tikai Covid-19 slimnieku, bet jebkuras citas slimības ārstēšanu.”

Daļā sabiedrības arvien biežāk izskan jautājums – kāpēc turpināt lietot sertifikātu?

Mediķi atbild – saslimstības pieaugumā ir jāizmanto jebkura iespēja mazināt nekontrolētus kontaktus, pulcēšanos. Turklāt, tā kā vēl neesot notikusi omikrona masveida pārnese uz riska grupām, neesot zināmas sekas tam.

Tā kā sestdien Lietuva atceļ vakcinācijas sertifikātu sistēmu, līdzīgu soli drīzumā varētu spert Igaunija. Sociālajos tīklos jau rodamas vēsmas, ka latviešu nauda pakalpojumu saņemšanā aizplūdīs uz kaimiņvalstīm.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm