Mediķi: Veselības aprūpes sistēma Latvijā ir katastrofas priekšā

2021. gada 6. oktobrī 20:00

Veselības sistēma Latvijā ir katastrofas priekšā, un politiķiem ir jābeidz “raustīt deķi” katram uz savu pusi, ignorējot medicīnas ekspertu palīgā saucienus – ar tik skarbiem paziņojumiem trešdien, 6. oktobrī, nāca klajā visu veselības aprūpes sistēmā iesaistīto ārstu pārstāvji.

Saslimstība ar Covid-19 Latvijā ir sasniegusi tādus apmērus, ka ir nepieciešams noteikt pulcēšanās ierobežojumus visā sabiedrībā, attiecinot tos arī uz vakcinētajiem. Nu jau arī potēšanas tempa strauja palielināšana vairs nespētu apturēt saslimstības izplatību.

Uga Dumpis, infektologs, Latvijas Universitātes profesors

“Šādā situācijā, esot šādai saslimstībai, ir nepieciešams starp cilvēkiem samazināt kontaktus uz pusi. Ideāli tas būtu samazināt kontaktu skaitu starp nevakcinētajiem. Diemžēl Latvijas situācijā tas nav iespējams, sevišķi zinot, kā mums iet ar kontroli un ierobežojumiem, tāpēc es neredzu citu variantu, kā izrādīt solidaritāti gan vakcinētajiem, gan nevakcinētajiem vismaz sākotnēji ieviest vienādus ierobežojumus. Mēs aicinātu politiķus visaugstākajā līmenī rīt pieņemt lēmumus, citādāk vēl vienas nedēļas saslimstības kāpums novedīs pie katastrofas.”

Aizvadītajā naktī pie slimnīcām veidojušās ātrās palīdzības automašīnu rindas, medicīnas iestādēm nespējot uzņemt jaunus pacientus.

Liene Cipule, NMPD direktore

“Sabiedrībai vēlos lūgt tikai vienu – jums jāsaprot, ka jums ir jāsolidarizējas ar mediķiem. Tas nozīmē, ka jums jābūt gataviem parūpēties par sevi pašiem, jums ir jāparūpējas, lai mājās ir viss nepieciešamais drudža ārstēšanai, jums ir jāpadomā ar kādu mašīnu jūs dosieties uz ārstniecības iestādi, ja dispečers atbildēs – jā, jums ir vajadzīga palīdzība, bet mēs jums palīdzību nenosūtīsim. Jums ir jāatsvaidzina pirmās palīdzības principi, jo jums būs nepieciešama palīdzība un būs jāgaida brigāde.”

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca jau no nākamās pirmdienas, 11. oktobra, pārtrauks dienas stacionāra pakalpojumus un daļu no plānveida operācijām. Stradiņa slimnīcā norāda, ka ārkārtējā situācija jau ir pie veselības aprūpes sistēmas durvīm. Bet ģimenes ārsti jau spiesti paziņot, ka primārajā aprūpē iestājies pilnīgs haoss.

Ainis Dzalbs, Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis

“Man ļoti sāp sirds, ka mums – mediķiem – ir jārunā par šiem jautājumiem, es jūtos, ka mēs esam pamesti likteņa varā – primārajā veselības aprūpē ir iestājies pilnīgs haoss, anarhija un dezorganizācija, es gribētu paziņot, ka Latvijā primārajā veselības aprūpē ir iestājusies ārkārtas situācija, man nav tiesību juridiski to paziņot, bet katram iedzīvotājam ir jāzina, ka patlaban ir iestājušies tādi apstākļi, ka pieprasījums pēc pakalpojumiem ir tik liels, ka mēs nespējam apmierināt visas vajadzības, nespējam palīdzēt akūtiem un hroniskiem pacientiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tas ir mūsu izmisuma solis. Mēs esam apokalipses priekšā, šobrīd stāvoklis ir daudz smagāks, nekā tas ir bijis iepriekš – tas rada mūsos bažas un izmisumu, mēs vēršamies pie cilvēkiem, lai rastu izpratni,” norādīja Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Kārlis Rācenis.

Vienlaikus ārsti ceļ trauksmi, – paralizēta veselības aprūpes sistēma, kas ir rezultāts politiķu nespējai reaģēt krīzes apstākļos – klaji ignorējot un necienot mediķu sagatavotos priekšlikumus. Mediķi akcentē, – politiķiem ir jābeidz izmantot pandēmija politiskās cīņās un nekavējoties jāglābj veselības aprūpes sistēma no sabrukuma.

Roberts Fūrmanis, Latvijas ārstu biedrības viceprezidents

“Latvijas veselības aprūpes speciālisti ir nonākuši krustugunīs starp sabiedrību un politiķiem. Ir absolūti nepieņemami, ka valdība nespēj ieklausīties, nespēj respektēt, ko viņiem saka profesionāļi. Nebija nekādi ārēji iemesli, lai šos priekšlikumus neņemtu vērā un nepieņemtu vakardien. Tā ir ņirgāšanās par veselības aprūpes sistēmu visos līmeņos, situācija ir sasniegusi galējo līmeni, slimnīcas būs pārslogotas.”

“Valdība bakstās, muļļājas ar lēmumu pieņemšanu. Ko mēs visi nesadzirdējām no prezidenta, to, ka mēs vairs nespēsim nodrošināt Satversmē postulēto, ka ikvienam ir tiesības uz dzīvību un veselību. Ko viņš par to domā kā jurists?” vaicāja Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis, pneimonologs Alvils Krams.

Mediķi uzsver, ja arī rīt valdība turpinās vilcināties ar lēmumu pieņemšanu, sekas izjutīs visi Latvijas iedzīvotāji. Jau no šodienas Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes izbrauks tikai uz tiem gadījumiem, kur cilvēkiem draud dzīvības briesmas. Valdība par situācijas stabilizēšanas pasākumiem solījusi lemt rīt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm