Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Mediķi: Autisma ārstēšanā brīnumlīdzekļu nav
Ārstējot bērnus ar autiskā spektra traucējumiem, vecāki bieži vien līdzekļus nežēlo – taču gadās arī neveiksmīgi piemēri. Tie ir dažādi brīnumlīdzekļi, kas ātri, un bieži vien dārgi – sola iespēju bērnus izārstēt. Pārsvarā šīs zāles vai tehnoloģijas tiek reklamētas internetā – taču mediķi aicina šos piedāvājumus nopietni izvērtēt, lai nepadarītu bērna stāvokli vēl smagāku.

Rīdziniece Līga Štāla plastmasas kastē glabā desmitiem homeopātisko pilienu un graudiņu, kas tika izrakstīti viņas meitai vairāku gadu garumā. Agrā bērnībā meitenei bija nopietnas problēmas ar miegu, viņa arī ļoti vēlu sāka runāt. Tika mēģināti arvien jauni un jauni preparāti, līdz mamma pati atmeta ar roku.
“Nu tad pierakstāmies uz nākamo mēnesi, paskatīsimies progresu, pierakstāmies uz pusotru mēnesi paskatīsimies progresu, lapiņa ar tādā un tādām zālēm, vizīte maksā dārgi. Es laikam piekusu to brīnumu gaidīt kad būs tas rezultāts uz to īpašo kombināciju vai to pareizo tabletīti, kad mans bērns sāks runāt un būs normāls Nu tā nenotiek,” viņa saka.
Tikai septiņu gadu vecumā meitenei tika diagnosticēts Aspergera sindroms. Par to, cik pūļu, naudas un laika tika iztērēts bezjēdzīgā ārstēšanā mamma cenšas nedomāt. Bet citi vecāki, diemžēl, joprojām uzķeras uz brīnumlīdzēkļiem, kuri visbiežāk skaisti reklamēti internetā.
Autiskā spektra traucējumu ārstēšanas veidu meklēšana internetā līdzinās mēģinājumam padzerties no ugunsdzēsēju šļūtenes. Informācijas ir ļoti daudz, un tā ir ļoti agresīva.
Latvijas Autisma apvienībā ir piedzīvots gan delfīnterapijas uzliesmojums, gan savādi geli, pēc kuru lietošanas bērni nokļuva pie gastroenteroloģiem. Bet pēdējā laikā brīnumlīdzekļu industrija izmisušiem vecākiem piedāvā it kā efektīvus fizikas izgudrojumus.
“Viss kas ir saistīts ar vadiem un vadiņiem ap ķermeni, cepurītēm, un arī dažādu skaņu. (..) Modes lieta ir iedarboties uz smadzenēm un smadzeņu viļņiem un tad mainīt smadzeņu darbības principus,” saka Latvijas Autisma apvienības priekšsēdētāja Līga Bērziņa.
Autiskā spektra traucējumi nav slimība, tas ir smadzeņu attīstības variants, un izārstēt to nevar, atgādina bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs.
“Pašlaik nav zināma neviena viela, neviena fizikāla iedarbības metode, kas pierādīti ietekmētu smadzeņu attīstību. Tas kas attīsta mūsu smadzenes ir treniņš, un atkārtošana, un autiskā spektra traucējumu gadījumā tā būtu mērķtiecīga rehabilitācija,” norāda bērnu psihiatrs.
Homeopātija, delfīnterapija, galvas strāvošana – nevienai no šim metodēm neesot pat teorētiskā pamatojuma. “Un kas vēl svarīgāk ir – ka nav nekādu zinātnisku pamatojumu kas būtu ticami un stabili ka ka tas ir efektīvāks par placebo,” teic Bezborodovs.
Pirms tērēt naudu, laiku un spēku, speciālisti iesaka vecākiem kritiski izvērtēt tā vai cita brīnumlīdzekļa efektivitāti. Un nekādā gadījumā neaizvietot ar to ilgstošu un mērķtiecīgu autiskā bērna apmācību un rehabilitāciju.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!