tv3.lv

Medikamentu drošuma prasību dēļ var pieaugt to cena

Sestdien, 9. februārī, visā Eiropas Savienībā stājas spēkā jaunas drošuma prasības zālēm. Turpmāk aptiekās un slimnīcās, izsniedzot medikamentus, vajadzēs pārliecināties, vai tie nav viltoti. Tomēr jaunā sistēma var arī izraisīt zāļu cenu pieaugumu.

2019. gada 9. februārī 10:00

Atbilstoši Eiropas prasībām Latvijā ieviesīs jaunas zāļu drošuma pārbaudes. Tā iespaidā var paaugstināties medikamentu cenas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Darbs pie šā jaunā zāļu verifikācijas sistēmas regulējuma Eiropā sākās jau gandrīz pirms 10 gadiem, un eksperti atzīst, – medikamentu viltojumi Vecajā kontinentā ir nopietna problēma. Jaunā sistēma paredz, ka ikvienu zāļu paciņu ražošanā marķēs ar unikālu kodu, kuru pēc tam pārbaudīs gan aptiekās, gan slimnīcās.

Šis regulējums attieksies uz visām recepšu zālēm, kā arī vienu bezrecepšu medikamentu – omeprazolu, kam ir liels viltojuma risks. Darbs pie jaunās sistēmas sākās tāpēc, ka 2011. gadā Eiropā konstatēja kopumā pusotru miljonu viltotu zāļu iepakojumu.

“Tas tiešām apdraud pacientu dzīvību. Viltojumi tika atrasti ne tikai pretdrudža zālēm un galvassāpju tabletēm, bet arī onkoloģijai un smagām, nopietnām saslimšanām domātām zālēm,” norāda Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) valdes locekle Santa Bičkoviča-Vavžika.

Iesaistītas puses patlaban esot gatavas strādāt ar jauno sistēmu. Turklāt pastāv pārejas posms – arī pēc regulējuma spēkā stāšanās varēs turpināt tirgot medikamentus, kas ražoti līdz tam, kamēr vien to pieļaus konkrēto zāļu derīguma termiņš.

“Ņemot vērā, ka ir pietiekami daudz produktu, kas saražoti iepriekš, iztrūkumiem un pārtraukumiem nav pamata,” skaidro LZVO vadītāja Inese Erdmane.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aptiekās šī verifikācija notiks raiti, pie kases medikamentu noskenējot. Jaunā drošības sistēma gan prasījusi investīcijas no ražotājiem, tāpēc tai var būt ietekme uz medikamentu cenām.

“Prognozes ir dažādas, katrs ražotāja gadījums būtu jāvērtē individuāli. Tas, ko runā Eiropa, tas varētu varētu būt robežās no 8 līdz 14 centiem par vienu zāļu iepakojumu, bet tas ir, tīri skatoties vidējās izmaksas,” norāda Veselības ministrijas Farmācijas departamenta vecākais eksperts Artūrs Grīgs.

Līdz šim Latvijā nav konstatēti medikamentu viltošanas gadījumi, taču tas nenozīmē, ka tādu nav.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm