tv3.lv

Maznodrošinātie un trūcīgie savā pašvaldībā var bez maksas saņemt 50 medicīniskās maskas

No otrdienas lietot sejas auduma maskas būs aizliegts. Atļautas tikai medicīniskās maskas un respiratori. Tās nopirkt lielai daļai sabiedrības varot būt finansiāli grūti – tā pieļauj pašvaldību sociālajos dienestos. Tāpēc valsts sagādājusi bezmaksas medicīniskās maskas vismaz ļaudīm ar ļoti zemiem ienākumiem.

Kravas ar valsts iepirktajām medicīniskajām maskām ir nogādātas visām pašvaldībām vien pagājušajās nedēļas beigās, lai gan iepirkums veikts jau pērn rudenī un par medicīniskajām maskām, respiratoriem kā vienīgajiem atļautajiem līdzekļiem valdība paziņoja pirms divām nedēļām. Tagad sociālajiem dienestiem, kas šīs medicīniskās maskas spēj sākt izdalīt vien dienu pirms jaunās prasības spēkā stāšanās, nākas iespringt.

Aivars ir starp tiem Tukuma novada 1200 maznodrošinātajiem un trūcīgajiem, kam bez maksas pienākas valsts sagādātās atļautās maskas. Vienreizlietojamo medicīnisko sejas masku cena veikalos mēdz būt pārdesmit centu. Cilvēkiem ar plānāku maku prioritāte gan ir pārtika. Ja medicīniskās maskas neizdalītu pašvaldība, tad Aivars nespētu pildīt valdības prasību, ka turpmāk atļautas ir vien medicīniskās maskas vai respiratori.

“50 centi viena maska, šī zilā, medicīniskā. 50 centu. Tas jau briesmīgi dārgi iznāk. Ja katrai dienai vajag pa 50 centiem, tad jau ir ļoti dārgi,” saka Tukuma iedzīvotājs.

Pašvaldībām kopumā nogādāti vairāk nekā 63 000 iepakojumi ar maskām. Tas ir valstī reģistrēto trūcīgo un maznodrošināto personu skaits. Lai saņemtu valsts nodrošinātās bezmaksas medicīniskās sejas maskas, ļaudīm no novadu tālākajiem punktiem nav obligāti jābrauc uz sociālo dienestu pilsētā. Tā pieteikt un saņemt var arī pagastu pārvaldēs.

“Katram mājsaimniecībā dzīvojošajam cilvēkam pienākas viena kaste maskas, tas ir, 50 masku. Ja ģimenē ir trīs personas, saņem trīs kasetes jeb 150 masku. Ja cilvēkam ir pārvietošanās grūtības, tad sociālais darbinieks var aizvest šīs maskas uz dzīvesvietu,” pauž Tukuma novada Sociālā dienesta vadītāja Ina Balgalve.

Ar kādiem ikmēneša ienākumiem cilvēks uzskatāms par maznodrošinātu, slieksnis katrā pašvaldībā atšķiras. Piemēram, Preiļos tie ir 272 eiro. Ja ir kaut viena eirocenta vairāk, medicīniskās maskas par brīvu saņemt nevar. Preiļu labklājības pārvaldē pieļauj, ka ļoti lielai daļai iedzīvotāju var būt grūtības no rītdienas sākt pildīt prasību, ka derīgas ir tikai medicīniskās maskas un respiratori.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mūsu klientiem ir ļoti svarīgi saņemt bezmaksas maskas, jo ir mazi ienākumi. Citiem vispār nav ienākumi. Nav iespēju iegādāties maskas,” norāda Preiļu novada Labklājības pārvalde sociālā darbiniece Žanna Silionova.

Iemesls, kāpēc valdība lēma aizliegt auduma maksas, ir to epidemioloģiskais nedrošums. Liela daļa no tām ir tik plānas un caurlaidīgas, kas vīrusu var saķert visai viegli.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm