tv3.lv

Mazirbē nosvinēti lībiešu svētki. Lībiešu valodā brīvi spēj sarunāties vien 30 cilvēki

Kurzemes piekrastes ciemā Mazirbē sestdien, 5. augustā, notika lībiešu svētki. Tajos akcentēta nozīmība bērnos raisīt interesi par izmirstošās līvu valodas apguvi un izteikta cerība, ka tuvākajā laikā Mazirbē tiks pilnībā atjaunos lībiešu tautas kultūras nams.

2017. gada 5. augustā 20:18

Lībiešu karogi pie mājām Mazirbē, kur šodien svin lībiešu svētkus, nenorāda, ka te dzīvo lībieši, bet gan drīzāk ir cieņas izrādīšana etniskajai grupai, kas reiz šeit dzīvoja gadsimtiem ilgi. Šobrīd Kurzemes piekrastē vairs nav neviena lībiešu ciema, bet vēl pirms Otrā pasaules kara lībieši bija dzīvojuši Kurzemes piekrastes zvejnieku 12 ciemos 60 kilometrus garā joslā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ieva Ernštreite
Līvu savienības vadītāja

Tādu īstenu lībiešu sētu, es domāju, jūs viņu redzētu Pitragā – tur varētu redzēt gan dzīvesveidu, gan nodarbošanos, gan arī – kā cilvēki dzīvoja. Lībiešu valoda neskanēs, jūs nevarēsiet ieiet mājās un ka kāds savā starpā runā lībiešu valodā. Tas droši vien, nebūs.

Lībieši ir strauji izzūdoša etniskā grupa Latvijā, tāpat arī lībiešu, saukta vēl par līvu valodu, ir gandrīz izmirusi, jo tajā kā ikdienas valodā praktiski neviens vairs nesarunājoties. Vēl 20.gadsimta sākumā lībiešu valodā runāja pusotrs tūkstotis cilvēki, tagad valodas pratēju skaits būtiski sarucis.

Valts Ernštreits
Lībiešu kultūras centra vadītāja vietnieks

Pēc pēdējiem tautas skaitīšanas datiem, sevi oficiāli par lībiešiem atzīst 250 cilvēki. Ja domā par tiem cilvēkiem, kas runā to lībiešu valodu, kas ir spējīgi sarunāties, tie ir kādi 30 cilvēki, bet tie, kuri apguvuši kādus pamatus, varētu būt ap simts.

Lībiešu dzīvesveids cieši saistīts ar jūru, tās krāsa arī karogā. Pateicībā par jūras dāsnumu – zivju došanu – lībiešu svētkos tradīcija ir ienest jūrā ozollapu vainagu. To dara tautastērpā. Jūra Mazirbē šodien bangojoša.

Sandijs Krastiņš
lībiešu svētku dalībnieks

Katru gadu tas vainags jūrā ir jādabū, un tas nedrīkst peldēt ārā krastā. Šoreiz ir šis stiprais vējš, un neatlika nekas cits, kā vienkārši ienest un uzlikt uz pāļa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lībiešu svētkus tagad par saviem sauc arī Bostonā, ASV dzīvojošais Juris Alksnītis, kurš tagad, pavisam nejauši, atklājis – viņa etniskā izcelsme ir saistāma ar lībiešiem. Juris speciāli braucis no ASV, lai pavadītu laiku Lielirbē, kurā reiz dzīvojuši viņa senči – lībieši.

Juris Alksnītis
lībiešu svētku dalībnieks

Dod piederības sajūtu tautai, ko es agrāk neapzinājos. Tas man ir kas jauns un īpašs. Papētot dzimtas rakstus, nostiprināju šo apziņu.

Savukārt Linda, kurai ir lībiešu izcelsme un arī viņas vīrs – lībietis, ir līvu valodas skolotāja vasaras nometnē bērniem. Viņa par savu pienākumu uzskata arī citus centienus uzturēt līvu valodu dzīvu.

Linda Zonne-Zumberga
līvu valodas skolotāja

Es arī veidoju Facebook lapu – lībiešu valoda, kurā katru dienu var iemācīties jaunu vārdu lībiešu valodā, un skatīties dažus mācību video.

Līvu valodai nav radniecības ar latviešu, taču tās ievērojami ietekmējušas viena otru, īpaši fonoloģijā.

Lībiešu valodas lietojuma izzušanai dažādi skaidrojumi – gan 18.gadsimta Lielā mēra epidēmija, gan arī padomju okupācijas centieni iznīdēt lībiešu tradicionālo piekrastes kultūru, jo PSRS robežapsardzības dēļ Kurzemes jūrmala tika pasludināta par slēgto zonu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm