Mazāk gaismas un siltuma: kā taupa Rīgas kultūras pilis un būdiņas

Reaģējot uz augošajām elektroenerģijas un siltuma izmaksām, Rīgas pašvaldībā tiek izskatīta iespēja mainīt kultūras iestāžu darba laiku, – “tv3.lv” informē Rīgas domē. Iestāžu slēgšana pagaidām netiekot apsvērta un nav plānota arī biļešu cenu celšana. Toties ieviesti taupības pasākumi.

Rīgas dejotājiem, dziedātājiem, teātra spēlētājiem un citiem amatierkolektīvu dalībniekiem jārēķinās, ka galvaspilsētas kultūras iestādēs noteikta pastiprināta telpu uzraudzība nodarbību laikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tas darīts tāpēc, lai panāktu vēdināšanas un sildierīču lietošanas nosacījumu izpildi taupības apstākļos. Tas ir tikai viens no soļiem, kā pilsētas kultūras iestādes reaģējušas uz straujo elektrības un apkures izmaksu pieaugumu.

Karaliski rēķini kultūras pilīs

Salīdzinot ar gada sākumu, līdz septembrim elektroenerģijas izmaksas galvaspilsētas kultūras iestādēs bija pieaugušas četras reizes, bet siltuma tarifs rudens sākumā jau bija pakāpies 2,5 reizes, – norāda domē.

Ko tas nozīmē lielākajiem Rīgas kultūras objektiem? Piemēram, Mežaparka Lielās estrādes elektrības patēriņš augustā bija 74 467 kw/h, kas prasīja 47,7 tūkstošus eiro (cena ar PVN), kamēr gada sākumā par šādu patēriņu estrādei būtu jāmaksā vien 11,9 tūkstoši eiro. Tātad, četrkārtīgs izmaksu pieaugums.

VEF Kultūras pils elektrības izdevumi augustā sasniedza 25,8 tūkstošus eiro, salīdzinot ar 5,6 tūkstošiem eiro janvārī, kad elektrības patēriņš bija tikai nedaudz mazāks nekā augustā.

Līdzīga aina ir arī Kultūras pilī “Ziemeļblāzma”: gada sākumā elektrības izdevumiem bija nepieciešami 3,7 tūkstoši eiro, augustā – jau 22 tūkstoši eiro, ņemot vērā arī elektrības patēriņa pieaugumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tālāk būs jāskatās, vai iestāde komunālo maksājumu sadārdzinājumu spēs segt no pašu ieņēmumiem, piemēram, telpu nomas, vai arī būs nepieciešama kāda papildu palīdzība. Kā skaidro pašvaldībā, pagaidām par telpu nomas maksas celšanu netiekot domāts.

Atslēdz silto ūdeni naktīs

Vienlaikus Rīgas kultūras iestādēs ieviesti taupības pasākumi. To vidū: samazināts apgaismojums laikā, kad nenotiek kultūras pasākumi; uz mazākām jaudām pārprogrammētas ventilācijas sistēmas; izslēgta daļa āra apgaismojuma nakts stundās; samazināta gaisa temperatūra telpās; pilnībā vai daļēji atslēgta siltā ūdens padeve un cirkulācija nakts stundās.

Visas pašvaldības kultūras iestādes strādā plānotajā apjomā, ievērojot Rīgā noteiktos energoresursu taupības nosacījumus, – atzīmē domē.

Pagaidām esot grūti prognozēt, kādu papildu līdzekļu apjomu prasīs pašvaldības kultūras iestāžu uzturēšana straujā izmaksu kāpuma dēļ, jo “elektroenerģijas un apkures cenu prognozes ir mainīgas”.

Iespējams, mainīs bibliotēku darba laiku

Kā viena no iespējām, kas patlaban tiekot vērtēta, ir galvaspilsētas kultūras iestāžu, piemēram, Rīgas Centrālās bibliotēkas filiāļu darba laika maiņa. Vienlaikus domē uzsver, ka biļešu cenu celšanu pašvaldības kultūras iestādēs neplāno.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jautājums par kultūras iestāžu darbinieku atlaišanu neesot darba kārtībā. “Iestāžu vadītāji ir pārskatījuši amatu sarakstus, darbinieku funkcijas un noslodzes, rodot iespēju samazināt vakances un palielināt atalgojumu daļai darbinieku,” atzīmē domē.

Tiesa, tiek veikti aprēķini, atsevišķu pozīciju izmaksas salīdzinot ar piedāvājumu ārpakalpojumā. Piemēram, tiek vērtēta iespēja samazināt ēku nakts dežurantu skaitu, pārejot uz videonovērošanas un apsardzes pakalpojumiem.

Uzziņa: Rīgas pašvaldības kultūras iestādes

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta padotībā ir vairāk nekā 300 pašvaldības dibinātas iestādes. To vidū:

  • 8 interešu izglītības iestādes, 9 mākslas un mūzikas izglītības iestādes;
  • Ziemeļrīgas kultūras apvienība ar 3 iestādēm: Mežaparka Lielā estrāde, VEF Kultūras pils, Kultūras pils “Ziemeļblāzma;
  • divi patstāvīgi kultūras centri;
  • Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība: koncertorganizācija “Ave Sol”, muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”, Rīgas Porcelāna muzejs, Aleksandra Čaka muzejs, Rīgas izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, Rīgas Kultūras centrs “Iļģuciems” un Rīgas Kultūras un atpūtas centrs “Imanta”;
  • Rīgas centrālā bibliotēka ar 26 filiālēm;
  • orķestris “Rīga”.
Žurnālists kopš 1992. gada. Atspoguļo sociālpolitiskus notikumus un procesus. Strādā ar pārliecību, ka uzticamas ziņas ir pirmās nepieciešamības prece ikvienam, kā arī vitamīni veselīgas pilsoniskās telpas veidošanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm