tv3.lv

“Māksliniekam jau tā neziņa ir ierasta”; arī mākslas pasaule izjūt Covid‑19 krīzi

Šajā nedēļā pasaulē tiek atzīmēta UNESCO mākslas baudīšanas diena. Apzināti vai ne, bet gleznotājai Alisei Mediņai šonedēļ atklāta izstāde. Kamēr Alise norāda, ka izmaiņas nav lielas, jo māksliniekiem neziņa ir ierasta, gleznu izsoļu namos izjūtams pircējus kritums.

2020. gada 16. aprīlī 7:41

Raidījums “900 sekundes” ir daudz stāstījis par ēdināšanas uzņēmumiem, arī, piemēram, par viesnīcu biznesu un vēl daudz citādām lietām, tādēļ šajā reizē nolēmis painteresēties, kā jūtas mākslas pasaule.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Alises Mediņas izstāde saucas ”Pilsētas simfonijas”.  Viņas uzgleznotie darbi ar tukšajām pilsētu ielām ir teju šī laika liecība. Arī Alisei pašai šī sakritība šķiet amizanta.

“Interesanti sakrīt, ka bez cilvēkiem visur.  Tas nebija tā, ka es to paredzēju, ka būs tukši ap šo laiku, bet ir laikam, kur cilvēks skrien. Viņš vēl pēdējais bēg,” saka Alise.

Izstāde ”Pilsētas simfonijas” jau bija ieplānota pagājušajā rudenī. Tas gan bijis vienīgais, kas Alises profesionālajā ikdienā ticis plānots. Gleznotāja norāda, ka tagadējie vīrusa mazināšanas ierobežojumi viņas plānus ietekmējuši maz, jo vienkārši nav bijuši plāni ko izjaukt.

“Tā mākslinieka, tā neziņa jau ir konstanta. Citiem – būs alga, nebūs, bet man, visticamāk, jau nebūs. Tā konkrēti mākslinieks jau netiek ietekmēts, jo man nekas nebija zināms par savu tuvāko nākotni,” stāsta māksliniece.

Savukārt izsoļu nama un galerijas vadītājs Jānis Piesis norāda, ka mākslas darbu tirdzniecība Latvijā tāpat kā pārējās nozares izjūt pircēju trūkumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ir sastingums, bet viņš nav pilnīgs, ir pircēji, kuriem ir kaut kas interesants, savi klienti, kas gaida darbus no konkrēta mākslinieka, apsīkums ir, bet nav tā, ka apstājies pavisam,” norāda izsoļu nama/galerijas ”Jēkabs” vadītājs Jānis Piesis.

Pavasaris mākslas darbu izsolēm ierasti bijis aktīvs laiks, tagad arī tiek rīkotas izsoles, taču tās notiek retāk un ir pārceltas uz internetu. “Mākslas darbiem ir tā spēja pārnest to vērtību visām krīzēm un juku laikiem pāri, bet jābūt labai mākslai,” uzsver Piesis.

Galerija ”Jēkabs” joprojām ir atvērta, tāpēc laiku pa laikam ienāk cilvēki un pauž gandarījumu, ka laikā, kad muzeji slēgti šeit var aplūkot darbus klātienē. Mākslas darbi, tomēr jābauda un jātirgo klātienē, tāpēc arī mākslas galerijā gaida, kad tagadējie ierobežojumi vairs nebūs nepieciešami.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm