Mākslas muzejs aicina dāmas ziedot pandēmijā neizmantotās lūpukrāsas

2021. gada 13. oktobrī 9:20

Lai taptu mākslinieces Izoldes Cēsnieces mākslas instalācija, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina dāmas ziedot pandēmijā neizmantotās lūpukrāsas, vēsta “900 sekundes”.

Lūpukrāsu fenomens mākslinieci Izoldi Cēsnieci interesējis jau sen, jo tam ir sentimentāla pieskaņa. Māksliniece veidos instalāciju ar cilvēku tekstiem, kas ir tapuši pandēmijas ietekmē un rakstīs tos ar lūpukrāsām, kuras dāmas neizmantoja un neizmanto, jo jānēsā sejas maskas.

Izolde Cēsniece, māksliniece

“Daudzi šīs domas pieraksta, sākot no dzejas līdz filozofiskajām esejām. Un manā projektā viņi savus tekstus varēs iesniegt arī anonīmi.”

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā dāmas jau ir sākušas ziedot savas lūpukrāsas, kuras nesanāca bieži izmantot pēdējo 1,5 gadu laikā, īpaši pērnajā ziemā un kurām derīguma termiņš jau ir beidzies. Daļa šo lūpukrāsu nemaz nav lietotas. Rakstīt ar tām tekstus, pēc Izoldes teiktā, ir viegli.

“Kā mākslas instruments ir ļoti ērts. Rakstās ļoti ērti, un tas ir arī ekoloģiski, jo pie mums visu šķiro. Kāpēc tad lai nešķirotu lūpukrāsas,” spriež Cēsiniece.

Izstāde būs par tekstiem mākslā. Tajā piedalīsies simtiem mākslas darbu vairākiem māksliniekiem.

Izolde Cēsniece, māksliniece

“Tie būs gan no muzeja kolekcijas, gan būs arī jauni, tā kā mans projekts. Es vācu šos tekstus ļoti daudz, lai es varētu izveidot tādu bezgalīgu rulli, kuru varēs tīt un tīt, tāpēc tas saucas Sīzifa rullis.”

“900 sekundes” aptaujāja vairākas daiļās Mākslas muzeja darbinieces, kuras arī atzinušas, ka lūpukrāsas lieto daudz kūtrāk, nekā tas ir bijis pirms pandēmijas laika.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Pilnīgi noteikti mazāk, man šķiet, ka pusgadu vai vairāk es tiešām neizmantoju vispār. Es reizēm mājās, lai uzlabotu sev garastāvokli, uzkrāsoju, bet nesalīdzināmi, kā tas ir bijis agrāk,” atzīst LNMM Izglītības programmu kuratore Laura Dravniece.

“Daudzreiz mazāk izmantoju, tagad maska jānēsā visur. Stāvu un skatos uz neizmantotajām lūpukrāsām. Ceru, ka dzīve ir mainīsies, ka varēs izmantot, sakaltušās izmest un iegādāties jaunas,” pauž LNMM grāmatvede Anete Ieviņa.

“Nelietoju, tikai parasto higiēnisko lūpukrāsu. Nebija pasākumu, tur jau tā lieta… Varbūt saposos mājās uz Jauno gadu, tad uzliku lūpukrāsu, lai pašai prieks un vīram prieks,” atzīst LNMM vecākā grāmatvede Agita Vīgupa.

Atbrīvoties no savām nevajadzīgajām lūpukrāsām var, aizejot uz Latvijas Nacionālo mākslas muzeju Valdemāra ielā. Bet pandēmijas tekstus var sūtīt uz e-pastu [email protected]

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm