tv3.lv

Mākslas instalācijas veidošanai saziedotas pandēmijā neizmantotās lūpu krāsas; dāmas tās lieto retāk

Lūpu krāsu pēdējā gada laikā dāmas lieto retāk – secināms pēc tā, cik daudz pandēmijā neizmantoto lūpu krāsu saziedotas māksliniecei Izoldei Cēsniecei, kas no tām veidos mākslas instalāciju, vēsta “900 sekundes”.

Māksliniece veido instalāciju ar cilvēku tekstiem, kas ir tapuši pandēmijas ietekmē, un raksta tos ar lūpu krāsām, kuras dāmas neizmantoja un neizmanto, jo jāvalkā sejas maskas. Šie teksti pārsvarā ir no sociālajiem tīkliem, tie ir ļoti personiski. Arī šis, kas arī tiks šajā instalācijā.

“Pandēmijas laikā mani nepameta sajūta, ka laiks slīd caur pirkstiem. Un pirmo reizi es to nevarēju kontrolēt. Viss, kas notika un kā jūtos, nebija mana vaina… Bet kaut kādi mistiski apstākļi, ko es vispār nevaru ietekmēt,” skaidro māksliniece.

Vācot attiecīgos tekstus, māksliniece ir pamanījusi, ka cilvēki pandēmijas laikā kļuvuši citādāki.

Izolde Cēsniece
māksliniece

“Cilvēki izolācijas laikā daudz izsakās ļoti personiski, arī sociālajos tīklos. To nav par šo laiku tik daudz, bet nu nevar izvairīties, kā mēs jūtamies pandēmijas laikā. Tas atspoguļojas katrā tekstā.”

“Personiski par svarīgāko, kā arī neviens neatsaka, ļauj tos izmantot,” Izolde stāsta. Izvēlētais teksts sākumā ir izdrukāts uz papīra, pēc tam māksliniece to uzraksta ar lūpu krāsu. Tagad ir aprakstīta aptuveni trešā daļa.

Izolde tekstus vāc jau vairākus mēnešus, lai varētu izveidot bezgalīgu rulli, kuru varēs tīt un tīt, tāpēc tā nosaukums ir “Sīzifa rullis”. Uz Latvijas Nacionālo mākslas muzeju dāmas nesa desmitiem pandēmijā neizmantoto lūpu krāsu. Kopumā to ir vairāk par simtu.

Izolde Cēsniece
māksliniece

“Konceptuālais šarms ir tās lietotajās lūpu krāsās, bet man te ir daudz jaunu. Es īsti nezinu, kas ir šīs ļoti daudzās lūpu krāsas un kas ir ļoti tumšas. Man ir aizdomas, ka tās “Zoom” labāk izskatās. Daudzi strādā attālināti, un “Zoom” ir uz palikšanu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izoldes Cēsnieces instalācija būs viena no tiem darbiem, kas piedalīsies Latvijas Nacionālajā mākslas muzeja izstādē “Es_text”, kas būs par tekstiem mākslā.

Leonards Laganovskis
izstādes ”Es_Text” kurators

“Sākumā tie teksti kā tajās gleznās no 1965. gada, tie parādījās tā kā tāds fakts. Te mēs redzam Borisu Bērziņu, kas atnāca vēlāk un lietoja tekstu ļoti nopietni. Jāņa Pauļuka darbi, Džemmas Skulmes darbi. Šī vecākā paaudze ļoti labi pārstāvēta, kā arī nāk klāt jaunie mākslinieki, kuriem šī izteiksmes valoda ir cita.”

Izstādē par tekstiem mākslā kopumā piedalīsies 70 mākslinieku ar vairāk nekā 200 darbiem. To atklās 4. februārī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm