Madonas Smeceres silā sācies Latvijā pirmais suņu kamanbraukšanas čempionāts

Nopirku haskiju, izvedu paskriet ar divriteni un tagad septiņpadsmit gadus vēlāk man ir septiņpadsmit suņi – tā savu ceļu uz suņu kamanu sacīkšu sportista karjeru raksturo vairākkārtējais pasaules čempions Igors Traczs no Polijas. Viņš šodien Madonā piedalījās suņu kamanu sacīkšu Pasaules kausa posmā, kas Latvijā notiek pirmo reizi.

2017. gada 18. februārī 22:16

Smecersila sporta kompleksu pie Madonas šodien vieglāk atrast pēc dzirdes, nekā pēc norādēm. Jau braucot pa šoseju no meža dzirdamas neskaitāmu suņu rejas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sestdien te pirmoreiz Latvijā notiek pasaules kausa posms suņu pajūgu skriešanās sacīkstēs. Un tas pulcējis prāvu pulku skatītāju, aptuveni 70 sportistus no septiņām valstīm un aptuveni divus simtus sacīkšu suņu. Latvijā saimnieku un suņu kopīgas skriešanās sportaveidi ir salīdzinoši populāri. Vairāk gan vasaras disciplīnās, kā skriešana ar divriteni vai velokartu, jo ziemas pēdējos gados ar sniegu nelutina. Tādēļ, piemēram, Ilzei Dombrovskai šī bija debija četru suņu pajūga disciplīnā.

Foto

“Iegādājoties suni ar skaistām zilām acīm. Un tad suns sāks demolēt māju, un tad cilvēks sāk interesēties, ko ar viņu darīt. Un vispareizākais ceļš ir suni nodarbināt un arī cilvēks pievēršas sportiskām aktivitātēm,” teic sacensību dalībniece.

Populārākie sacensību suņi ir piemīlīgie haskiji, kaut profesionāļi atzīst, ka labākus sportiskos rezultātus var panākt ar citām sugām. Piemēram, seškārtējais pasaules čempions, Igors Traczs no Polijas sacīkstēs piedalās ar paša veidotas sugas suņiem, kuros apvienoti vācu īsspalvas dzinējsuņi un kurti. Tomēr arī viņam pirms 17 gadiem viss sācies ar Sibīrijas haskiju.

“Dzīvoklī viņam bija garlaicīgi, tāpēc sākām kopā braukt ar divriteni. Pēc diviem gadiem skrēju jau ar diviem suņiem, tad trīs. Tad pirms desmit gadiem, kad man bija seši suņi, pārdevu dzīvokli, nopirku māju un pievēross sacīkstēm profesionāli. Tagad man ir septiņpadsmit suņi un es trenēju jaunos sportistus,” norāda sacensību dalībnieks no Polijas Igors Traczs.

Saskaņā ar sporta veida teoriju, viens suns var pavilkt divtik, cik pats sver. Suņu kamanu skriešanās notiek kategorijās ar diviem, četriem vai neierobežotu suņu skaitu aizjūgā. Tāpat populārs ir skijorings – interesanta disciplīna, kurā suns velk slēpotāju līdzīgi kā citā skijoringā to dara motocikls.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saskaņā ar noteikumiem, suņus nedrīkst dzīt ar varu, viņiem ir jāskrien pašiem. Un kaut dzīvnieku trenēšana sacensībām ir mēnešiem ilgs process, gadās arī, ka skrējējam ienāk prātā apstāties un atpūsties, vai, piemēram, remdēt slāpes ēdot sniegu. Tādēļ ne visi sportisti ir apmierināti ar rezultātu.

“Šī trase suņiem ir sarežģīta, jo viņiem nav daudz pieredzes ar skriešanu pret kalnu. Sevišķi grūts bija pirmais pagrieziens, jo suņi gribēja griezties ārā no trases,” teic sacensību dalībniece no Lietuvas, Jolanta Blui.

Daudz suņu ir arī starp skatītājiem. Piemēram, Signe un viņas haskijs Džesika sacensībās nemaz negrib piedalīties. “Mēs tā kā vairāk mājās mīlestībai viņu turam. Izskrienas tāpat, pa mežu pastaigā, nav obligāti jāpiedalās sporta veidos visādos,” viņa saka. Savukārt Iveta atzīst, ka labprāt paskrietu, bet viņas Samojedu sunim Semai tam vienkārši pietrūkst sugasbrāļu: “Patīk ziema un aukstums. Mēs neskrienam, jo mēs Madonā principā esam vienīgie, un mums vajag kompāniju, ta vēl trīs ir jāatrod.” Sacensības notiks divas dienas, kad tiks arī apkopoti galīgie rezultāti.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm