tv3.lv

Padomju pieminekļu demontāžas likumu Saeima pieņem pirmajā lasījumā

Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā pieņēma likumprojektu, kas paredz demontēt Rīgā, Uzvaras parkā, esošo monumentu, kā arī citus padomju un nacistisko režīmu slavinošus ojektus. Likumprojektu pirmajā lasījumā atbalstīja 64 deputāti, pret bija 18 parlamentārieši.

Saskaņā ar likumprojektu ”Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā”, kuru steidzamības kārtā izskata Saeima, citus demontējamos objektus līdz 30.jūlijam noteiks Ministru kabinets.

Kopumā Latvijas teritorijā ir ap 300 pieminekļu, piemiņas plākšņu un memoriālo objektu, kas veltīti padomju okupācijas režīmam un armijai.

Likumprojekts noteic, ka objektu demontāža jāveic līdz šī gada 15.novembrim, un to darīt būs pienākums pašvaldībai, kuras teritorijā objekts atrodas. Plānots, ka demontāžu primāri finansēs no fizisko un juridisko personu šim mērķim paredzētajiem ziedojumiem, ja tādi ir. Pārējos nepieciešamos līdzekļus finansēs vienādā apmērā no valsts un attiecīgās pašvaldības budžeta līdzekļiem.

Saeimas debates par padomju pieminekļu demontāžas likumu bija karstas. Tribīnē kāpa gan pozīcijas, gan opozīcijas deputāti, kuri pauda atbalstu padomju pieminekļu naujaukšanai, kamēr vairāki “Saskaņas” deputāti kritizēja šo ieceri.

Piemēram, deputāts Edgars Kucins (S) aicināja kolēģus “sākt domāt, ko jūs darāt”. Viņš debatēs uzsvēra, ka ar pieminekļa nojaukšanu tikšot izrādīts “vājums” un “piespēlēts Krievijai”. Viņš norādīja, ka līdzīgi pieminekļi kritušo karavīru piemiņai atrodas gan Ukrainā, gan Vācijā un citās Eiropas Savienības valstīs.

Deputāts Krišjānis Feldmans (JKP), aicinot atbalstīt likumu, uzsvēra, ka šī, iespējams, ir vienīgā iespēja, lai dotu izšķirošu triecienu komunisma un lielkrievu šovinisma atdzimšanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā vēstīts, likumprojektā ietverti arī objektu demontāžas īpašie noteikumi, tostarp noteikts, ka attiecīgā pašvaldība ir tiesīga ierosināt demontāžu neatkarīgi no objekta piederības uz bez saskaņošanas ar zemes vai objekta īpašnieku vai tiesisko valdītāju. Tāpat projekts aptver jautājumu par iepirkumu procedūras īpašajiem noteikumiem. Tostarp pašvaldībai paredzētas tiesības veikt iepirkumus ar objekta demontāžu saistīto darbu īstenošanai, nepiemērojot publisko iepirkumu reglamentējošās tiesību normas.

Demontēto objektu oriģinālās detaļas vai fragmentus ar atzītu māksliniecisko vērtību vai izglītojošu nozīmi paredzēts nodot glabāšanai Latvijas Okupācijas muzeja krājumā.

Likuma mērķis ir nepieļaut Latvijas kā demokrātiskas un nacionālas valsts vērtību noniecināšanu un apdraudējumu, kā arī paust nosodošu nostāju gan pret PSRS, gan nacistiskās Vācijas prettiesisko okupācijas varu, īstenoto politiku un veiktajiem noziegumiem.

Tāpat likuma mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par notikumiem Latvijas teritorijā Otrā pasaules kara laikā un pēckara periodā, tādējādi stiprinot sabiedrības vēsturisko atmiņu, kā arī nodrošināt vēsturiskā taisnīguma atjaunošanu – novērst nepatiesu, neprecīzu un neobjektīvu vēsturisko notikumu atspoguļojumu un godināt Latvijas tautas pretestību gan PSRS, gan nacistiskās Vācijas okupācijas varai.

Plānots noteikt, ka likums neattieksies uz pieminekļiem, piemiņas zīmēm, plāksnēm un vietām, arhitektoniskiem vai mākslinieciskiem veidojumiem, kuri atrodas karā kritušo karavīru apbedījuma vietās, kā arī padomju vai nacistiskā terora upuru piemiņas vietās.

Plānots, ka likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Žurnālists
Uzdod neērtus un kritiskus jautājumus, izgaismo nejēdzības un neizpildītos solījumus, liek atbildēt par sabiedrības līdzekļu racionālu izlietojumu. Eksperimentālists ar skaidru redzējumu par modernas formas stāstiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm