tv3.lv

“Ļoti svarīgi būt veiklam, nebūt nervozam.” Iepazīsti Latvijā izzūdošu profesiju – stikla pūtējs

2020. gada 6. martā 8:17

Stikla pūtējs – šī profesija jau sen ir retums Latvijā. Lētās preces no Ķīnas un citām Austrumu valstīm izkonkurēja reiz populāro Līvānu stikla fabriku, un arī aroda pratēju gandrīz vairs nav.

Tomēr nelielas stikla pūšanas darbnīcas darbojas līdz šai dienai. Vienā no stikla pūšanas darbnīcām viesojās TV3 raidījums “900 sekundes”.

Stikla pūtējs Juris Duvonskis un mākslinieks no Jaunzēlandes – Bevans Taka – ir nopietni mācījušies un praktiski trenējušies, lai varētu darboties ar karsto stiklu viegli, nepiespiesti un precīzi.

“Te ir ļoti svarīgi būt veiklam, nebūt nervozam, lai viss notiktu mierīgi, bet ātri,” saka Dunovskis.

Stikla pūtējs studēja Latvijas Mākslas akadēmijā, tur viņš apguva stikla dizaina izglītību. Taču kā darboties jeb pūst stiklu Juris mācījās ASV. Savukārt Bevans mācījās Jaunzēlandē un arī Venēcijā, tur viņš apguva dažādus paņēmienus, kas viņu padara par īpaši labu meistaru.

Savu darbnīcu Juris Dunovskis izveidoja 2008. gadā. Šādā darbnīcā ir iespēja veidot darbus nelielos apmēros, bet īpaši radoši.

“Tā meistarība ir liela, viens cilvēks var veidot ļoti dažādas lietas. Rūpnīcā cilvēks dara vienu lietu un neko citu neprot. Šeit cilvēks ir daudz universālāks nekā vecajās rūpnīcās,” bilst Dunovskis.

Jura dzīvesbiedre Egle Kartanaite-Dunovska arī piedalās tajā, lai stikla darbi varētu priecēt cilvēkus.

Šobrīd Latvijā ir trīs darbnīcas, kur stikla pūtēji paši veido meistardarbus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm