LNB būs apskatāmas īpašas Dziesmu svētku izstādes, parādot trimdas tautastērpus un bibliotēkā glabātās vērtības

Gaidot Dziesmu un deju svētkus, Latvijas Nacionālās bibliotēka (LNB) aicina uz divu izstāžu un krājuma izlases atvēršanu.

5. jūnijā 12:21

Kā portālu “tv3.lv” informē LNB Sabiedrisko attiecību vadītāja Agita Mačuka, 9. jūnijā plkst. 16.00 LNB telpā “Retumu pasaule” ar muzikoloģes Ilzes Šarkovskas-Liepiņas priekšlasījumu par Dziesmu svētku priekšvēsturi un Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas kora dziesmām tiks atklātas izstādes “Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē”, “Krājot Dziesmu svētkus” un krājuma izlase “Skaņu puķes, dziesmu dārzi”, kas vēsta par Dziesmu svētku vērtībām no pirmsākumiem līdz trimdai. Izstādes būs skatāma no 9. jūnija līdz 2. septembrim. Ieeja bez maksas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt bibliotēkas 1.stāva izstāžu zālē būs iespējams aplūkot izstādi “Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē”, ko rīko muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”. Izstāde stāstīs par tautastērpu kā spilgtu etniskās piederības zīmi, bet vienlaikus arī par latviešu daiļamatniecības daudzveidību, kas diasporas apstākļos ieguvusi emocionālu un sociālu aspektu. Izstādē aplūkojami 40 ārzemju latviešu tautastērpi, eksponētie priekšmeti un fotogrāfijas stāsta par dzīvi bēgļu nometnēs un trimdas latviešu kopienās.

Kā norāda Mačuka, LNB 4. stāva ātrijā varēs iepazīties ar izstādi “Krājot Dziesmu svētkus”, kurā apvienotas dažādas LNB Mākslas un mūzikas centra krājuma vērtības, aicinot apmeklētājus klausīties ierakstus, sekot līdzi partitūrām un varbūt pat dziedāt līdzi. Izstādē apvienoti Dziesmu svētku stāsti no dažādiem Latvijas vēstures posmiem. Izstādes audiālais materiāls sastāv no sešām Dziesmu svētkos atskaņotām dziesmām. Piemēram, Jāzepa Vītola “Gaismas pils” vēsturiskais stāsts ir saistīts ar 1986. gada Dziesmu svētkiem, kad dziesma, izsvītrota no programmas, tomēr pēc tautas pieprasījuma izskanēja. Izstādes apmeklētājiem būs iespējams vērot arī grafiskā dizaina pārmaiņas Dziesmu un deju svētku plakātu izlasē.

Savukārt LNB 5. stāva telpā “Retumu pasaule” apmeklētāji varēs iepazīties ar jaunu krājuma izlasi “Skaņu puķes, dziesmu dārzi”. Izstādes satura autore Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece un muzikoloģe Ilze Šarkovska-Liepiņa kopā ar dizaineri Lindu Jeromani krājuma izlasē pievērš uzmanību Dziesmu svētku tradīcijas izcelsmei, kas sniedzas vairāk nekā 150 gadus senā pagātnē.

Izstādē būs skatāmi autentiskie materiāli no LNB Reto grāmatu un rokrakstu krājuma, Sīkiespieddarbu krājuma un Mūzikas krājuma, kas atspoguļo Baltijas vāciešu dziedāšanas svētkus, hernhūtiešu dziedāšanas tradīciju, latviešu dziesmu krājumus, Dziesmu dienu Dikļos un Jāņa Cimzes “Dziesmu rotu”, aizvedot līdz pat Pirmajiem vispārīgajiem latviešu dziedāšanas svētkiem 1873. gadā.

Tāpat no 9. jūnija būs pieejami vairāki būtiski papildinājumi LNB veidotajā digitālajā kolekcijā “Dziesmu svētku krātuve”. Digitālā kolekcija būs pieejama arī angļu valodas lietotājiem, kā arī papildinājumi ir veikti personību sadaļā. Tuvāk būs iespēja iepazīties ar Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsvadītāju un virsdiriģentu dzīves gājumiem, kā arī ārpus Latvijas notikušo Dziesmu svētku galveno organizatoru, virsvadītāju un virsdiriģentu biogrāfijām.

Vienlaikus Dziesmu svētkiem par godu LNB ar īpašu krāsojamo lapu iepriecinās mazus un lielus mākslas mīļotājus. LNB Klientu apkalpošanas centrā 1.stāvā varēs saņemt lapu, kurā atainotas tādas ar Dziesmu svētkiem saistītas Latvijas kultūras kanona vērtības, kā tautastērps, Lielvārdes josta, kokles un Latvju dainas, kas radoši sadzīvo ar mūsdienīgām detaļām un fantāzijas tēliem. Krāsojamās lapas ilustrācijas zīmējusi māksliniece Māra Viška.

Muzikoloģes Ilzes Šarkovskas-Liepiņas lekcija par Dziesmu svētku priekšvēsturi tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Izstādes apskatāmas LNB darba laikā, norāda Mačuka.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm