Likumā būs norma, lai pasargātu trauksmes cēlēju no darba devēju atriebības

Valsts kanceleja sola mēneša laikā rast risinājumu likumam par trauksmes cēlējiem, lai ziņotāju pasargātu no atriebības, piemēram, lai netiktu atbrīvots no darba vai pazemināts amatā un citas sankcijas. Trauksmes cēlējs ir persona, kas atbildīgajām iestādēm var ziņot par savā darbavietā novēroto korupciju, valsts vai pašvaldību naudas izšķērdēšanu, ir pietiekami pierādījumi par draudiem veselībai vai dzīvībai plašākai sabiedrībai un vides drošībai.

2017. gada 6. februārī 13:59

Dana Reizniece-Ozola, finanšu ministre, ZZS

Es priecātos, ja būtu tāds instruments, piemēram, Valsts ieņēmumu dienesta kontekstā mēs bieži dzirdam cilvēkus runājam pa kaktiem vai kaut kur sačukstoties, ka tur ir problēma, bet cilvēki baidās ziņot un nosaukt personas un lietas īstajos vārdos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: LNT

Topošajā likumā būs ietverta ziņotāja aizsardzības norma, lai to pasargātu no darba devēja atriebības. Tad pret darba devēju varētu uzsākt administratīvo lietu, ja trauksmes cēlējs ir atbrīvots no darba, pazemināts amatā vai tas izjutis cita veida negatīvas sekas. Kura iestāde uzņemsies trauksmes cēlēja aizsardzību, šodien valdībā tā arī nekļuva skaidrs.

Dzintars Rasnačs, tieslietu ministrs, VL/TB-LNNK

Četras iestādes cita par citu vairāk nevēlas tik plašu jautājumu loku uzņemties – ne policija, ne KNAB, ne Valsts darba inspekcija. Tur ir plašs jautājumu spektrs – būvniecība, vide, korupcija, krāpšana, kukuļošana, privātais sektors. Ļoti plašs jautājumu loks.

Savukārt priekšlikumam piešķirt 91 000 eiro trauksmes cēlēju speciāla kontaktpunkta izveidei iebildumus cēla Finanšu ministrija. Trauksmes cēlēju likuma virzītāja – Valsts kanceleja – uzsver, ja likumpārkāpumu un risku ziņotājus neaizsargās, tad cilvēki nemaz neinformēs par tiem. Situācijā, kad darba devējs atriebtos darbiniekam trauksmes cēlējam, tad šis ziņotājs būtu pamests viens pats izvēlē – vai nu samierināties ar atriebību vai taisnību un kompensāciju meklēt tiesā. Šodien gan izskanēja cerība, ka ar laiku varētu izveidoties pat speciāla advokātu un juristu darbības niša tieši trauksmes cēlēju aizstāvībai. Viņu interese tad būtu saņemt noteiktu procentu no tiesas piespriestās kompensācijas, kas darba devējam būtu jāizmaksā darbiniekam.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm