tv3.lv

“Lietuvieši bišķiņ par traku uzvedas!” Pierobežā bažas par Covid‑19 izplatību

2020. gada 27. augustā 20:20

Latvijas pierobežas iedzīvotāji satraukušies par arvien lielāku Covid-19 izplatību Lietuvā un dalās bažās, ka lietuvieši visai pavirši ievēro pašizolācijas prasības, vēsta raidījums TV3 Ziņas.

Piemēram, Skaistkalnē, kuru no Lietuvas šķir vien pārdesmit metru tilts pār upi, vietējie ir nemierīgi. Kontakta ar lietuviešiem te daudz, taču Lietuva ir tuvu tam, lai Covid-19 saslimstības rādītāji to ievietotu “sarkanajā sarakstā”.

Covid-19 straujā izplatība Lietuvā un iespēja, ka atkal varētu tikt slēgta robeža, ir viens no karstākajiem sarunu tematiem Skaistkalnē. Ja lietuvieši uz šejieni brauc pēc grādīgās dziras, tad latvieši bieži šķērso robežu, lai Biržos iegādātos pārtiku – desas, gaļu, kas esot lētāka nekā dzimtenē. Arī degvielu pērkot Lietuvā, var ietaupīt. Abpusēja kustība notiek pamatīgos apmēros.

Lietuvā noteikumi stingrāki – pat veikalos jāvalkā sejas maskas, tādēļ daudzi brauc atpūsties un uzdzīvot pāri robežai. To novērojuši arī skaistkalnieši.

“Tie lietuvieši bišķiņ par traku uzvedas. Aizbrauc uz Jūrmalu, tur 80% ir leiši! Tāpat paziņas bija Ogres pilsētas svētkos, tur arī puse no visa kontingenta lietuvieši. Nu labi kāds tirdziņš, koncerts. Viņi visur brauc!”  redzētajā dalās Skaistkalnes pagasta šoferis Āris Gothards.

Vietējos māc bažas, ka lietuvieši visai pavirši ievēro pašizolācijas prasības, atgriežoties no tālākām zemēm, un faktiski apdraud arī Latvijas iedzīvotājus. “Ļoti daudzi ir ar norvēģu, zviedru, angļu numuriem. Atbraukuši atvaļinājumā, ne viņi sēž karantīnā, “dod riņķī”! Pārsvarā jau pie mums! Mūs viņi diezgan apsēduši,” bažīgs ir Āris.

Arī medmāsa Rita Kuzma apliecina, ka Skaistkalnes iedzīvotāji ir stresā par kaimiņvalsts iedzīvotāji bezatbildīgo attieksmi pret Covid-19 prevencijas pasākumiem, bet neko nevar iesākt. Paši mazgā biežāk rokas, tīra tās, visādi citādi izsargājas, kā arī veic visādus citus prevencijas pasākumus, sociāli distancējas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Covid-19 draudi liek dzīvot neziņā Skaistkalnes vidusskolas vadībai, kas gan ar TV3 Ziņām atsacījās runāt, sūtot visus jautājumus uzdot pašvaldībā. Aizkadrā skolas pārstāve atzīst, – sporta zāle ir maza, bija iecerēts, ka aukstā laikā skolēni varētu doties sportot uz halli pie lietuviešiem, kuriem modernākas telpas, tagad viss “zem jautājuma zīmes”.

Pašvaldība ar lietuviešu kolēģiem ciešus kontaktus neuztur, tādēļ nav pat prognozes, kā situācija varētu izvērsties. “Tuvi kontakti ar Lietuvas pusi netiek uzturēti, zinām, ka gatavojas mūs uzņemt, bet viss atkarīgs no Covid-19 situācijas,” pauda Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals.

Tagad pagastā daudzviet izvietoti aicinājumi distancēties, pašvaldības telpās roku dezinfekcijas līdzekļi, bet pie veikaliem aizvien vērojami auto ar lietuviešu numuriem.

Robežas slēgšanu skaistkalnieši piedzīvoja pandēmijas pīķī pavasarī – tad tilta otrā pusē lietuvieši bija uzslējuši posteni, par robežas šķērsošanu draudēja bargs sods.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm