Līdz šim anulēts tikai viens viltus vakcinācijas pret Covid‑19 sertifikāts; piektdien būs vēl 11

2021. gada 19. augustā 21:02

Kad Valsts policija aizturēja divas organizētās noziedzības grupas par vakcinācijas fakta imitēšanu, tika gūti dokumentāri pierādījumi par vairāk nekā 200 viltus ceļā vakcinācijas sertifikātu ieguvušajiem, bet līdz šim policija Nacionālajam veselības dienestam nosūtījusi informāciju tikai par vienu cilvēku, kura sertifikāts jāanulē, vēsta TV3 Ziņas.

Epidemiologi vēlētos, lai ātrāk uz priekšu virzītos viltus ceļā iegūto vakcinācijas sertifikātu anulēšana, taču viņi vai par anulēšanu atbildīgais Nacionālais veselības dienests to nevar pasteidzināt. Lai arī Valsts policija kratīšanu laikā izņēma sarakstus ar vārdiem un uzvārdiem, kam it kā veikta vakcinācijas fakta imitēšana, tas vēl automātiski nenozīmē krāpniecību.

Gita Gžibovska, Valsts policijas pārstāve

“Šis process ir laikietilpīgs, jo policija visas procesuālās darbības veic atbilstoši kriminālprocesa likumam. Uzsāktajos procesos ir liels informācijas apjoms. Jau rīt, 20. augustā, tiks nosūtīta informācija par vēl 11 gadījumiem, lai arī šīm personām anulētu sertifikātus.”

Lai arī Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izprot policijas apsvērumus par lietas virzīšanas ātrumu, tomēr epidemiologi akcentē, – katru dienu šie viltus vakcinācijas sertifikātu turētāji rada apdraudējumu sabiedrības veselībai kopumā.

Ilze Arāja, Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve

“Tā ir viltus drošības sajūtas radīšana apkārtējiem – blakus stāvošais ir pārliecināts, ka man blakus ir vakcinētais. Lielākais risks ir onkoloģijas pacientiem, hematoloģijas pacientiem.”

Procesu pasteidzināt nekādi nevar Nacionālais veselības dienests. Lai arī pie viltus vakcinācijas organizētājiem tika atrasti saraksti ar vārdiem un uzvārdiem, tas nenozīmē, ka automātiski uzreiz visiem var anulēt sertifikātus. Katru gadījumu policija pārbauda individuāli.

“Tas ir pēc noteiktas procedūras, kārtības, ko viņi ievēro. Mēs neesam tie, kas pārbauda visus lietas apstākļus un nepieņemam lēmumus. Mēs esam tie, kas tikai tehniski veic anulēšanu. Darbs ar konkrēto lietu, informēšanu un tamlīdzīgi, tas ir Valsts policijas jautājums,” paskaidroja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vakcinācijas fakta imitēšana varētu būt plašāka nekā līdz šim policijas aizturētās grupas, – pieļauj Valsts policija, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēc saņemtajiem signāliem no dažādām vietām Latvijā. Kukuli vai nu pieprasa vakcinācijas veicēji, vai arī cilvēki to paši piedāvā ģimenes ārstam.

Nacionālajā references laboratorijā saka, ja pat par šiem gadījumiem neuzzinās tiesībsargi, tad krāpniecība vienalga atklāšoties slimnīcā. Ir dots rīkojums katram hospitalizētajam Covid-19 slimniekam, kurš datos parādās kā vakcinēts, veikt specializētās analīzes.

Sergejs Ņikišins, RAKUS Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas vadītājs

“Ir iespējams konstatēt, vai cilvēkam ir antivielas pret Covid-19 vīrusu, ir iespējams atšķirt vakcinācijas antivielas no antivielām, kas veidojas pēc pārslimošanas. Par katru no šiem gadījumiem būs atsevišķs ārstu konsilijs, kas lems, jo zinām, ka daļai cilvēku var neizveidoties antivielas, kas ir imūnsupresēti.”

Cilvēki, kas maksājuši par vakcinācijas fakta viltošanu, tiks sodīti. Lai no soda izvairītos, Valsts policija sola amnestiju tiem, kas paši pieteiksies policijā un atzīsies. Līdz šim jau tā izdarījuši vairāki cilvēki.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm