tv3.lv

Laupītājkaijas Latvijas pētniekiem Antarktīdā zog profesionālo aprīkojumu

Lai gan ekspedīcijas dalībnieki ir pieraduši pie putniem un pingvīniem, kuru ziņkārīgie skatieni pavada pētniekus gan uz salām, gan Vernadska polārstacijas tuvumā, pēc skata nekaitīgie klijkaiju dzimtas pārstāvji pētniekiem sagādā papildu darbu, pārvietojot vai aiznesot rūpīgi izvietoto tehnisko aprīkojumu.

Ekspedīciju uz Antarktīdu Latvijas pētnieki Jānis Karušs, Kristaps Lamsters un Māris Krievāns sāka vairāk nekā pirms mēneša.

Latvijas pētnieki Antarktīdā atrodas šeit

Pašlaik pētnieki turpina īstenot iepriekš ieplānotos pētnieciskos darbus – tiek veikti pētījumi ar ģeoradaru, veicot radarogrammu izveidi pa savstarpēji perpendikulārām līnijām (profiliem). Tiek iegūti arī paraugi, kuru analīze tiks veikta pēc atgriešanās Latvijā.

Antarktīdas kontinentam lēnam tuvojas ziema. Gaisa temperatūra dienas laikā pieturas ap nulle grādiem, biežāk tiek novērots slapjš sniegs, reti ir saulainas dienas.

Sniega uzsnigšana radīja bažas par augsnes paraugu ievākšanu, tomēr pēc pusotras dienas lietus sekmēja sniega izkušanu un ekspedīcijas dalībnieki veiksmīgi turpināja augsnes paraugu noņemšanu.

Lai gan laikapstākļi ir salīdzinoši labvēlīgi, pat minūte bez aktīvas kustības ļauj izjust antarktiskos dabas apstākļus “līdz kaulam”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tumšie vakari Vernadska polārstacijā tiek aizvadīti sarunās ar tās darbiniekiem, kas savā karjerā ir pieredzējuši dažnedažādus interesantus atgadījumus gan saskarsmē ar Antarktīdas iemītniekiem, gan laikapstākļiem.

Foto: AFP/LETA

Pieredzes ceļā gūtās zināšanas Latvijas zinātniekiem noderēs turpmākiem pētījumiem polārajos reģionos.

Marta beigās Vernadska polārstaciju sasniegs kuģis, kas atvedīs ukraiņu pētniekus, kuri Antarktikā pavadīs turpmāko gadu. Pēc ilgākas uzkavēšanas polārstacijā kuģis kopā ar Ukrainas un Latvijas pētniekiem uzsāks ceļu no Antarktīdas uz Dienvidameriku.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm