Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Latvijas sabiedrība joprojām ir pielaidīga jautājumā par bērnu pēršanu, liecina pētījums
Trešdaļa vecāku aptaujās atzinuši, ka savu atvašu audzināšanā izmanto dažādus miesas sodus. Speciālisti akcentē, ka šīs “audzināšanas tradīcijas ir jālauž” un pēršana nekādā veidā bērnu nemāca un nedisciplinē. Gluži pretēji – dara nedrošu un veido par agresīvu cilvēku.

Latvijā likums skaidri un gaiši pasaka, ka nevienā gadījumā vai situācijā nav pieļaujams bērnu fiziski sodīt. Taču sabiedrībā vardarbība pret bērniem joprojām ir plaši izplatīta un attieksme pret to mainās pārāk lēni.
Pirms teju desmit gadiem 40% cilvēku uzskatīja, ka bērna sišana nav pieņemams audzināšanas veids. Tagad šim uzskatam piekrīt puse aptaujāto. Turklāt trešdaļa vecāku Latvijā savu atvašu audzināšanā izmanto dažādus miesas sodus – fiziska sodīšana nenozīmē tikai pēršanu.
Speciālisti norāda, ka bērnu sitēji, visticamāk, paši augot, pieredzējuši šāda veida disciplinēšanu un nezina citus – pozitīvas audzināšanas – veidus. Daudzi vecāki pieraduši savu pozīciju ģimenē noturēt ar varu.
It viss, ko mēs darām apzināti, ar mērķi nodarīt sāpes, un fiziski pieskarties un ietekmēt, tātad tā ir kniebšana, košana, grūstīšana, dedzināšana un vēl lietas, kas varbūt ne tik ļoti sasitās ar fizisku vardarbību, piemēram, ēdiena spiešana vai tieši nedošana, sodīšana ar neēšanu.
Fizisku sodu ietekmē bērni izaug nedroši, nevienam neuzticas un bieži ir agresīvi. Turklāt miesas sodi atstāj ne vien sekas veselībai, bet arī dzīvībai, jo vardarbības upuri daudz biežāk izdara pašnāvības nekā tie bērni, kas nav fiziski sodīti.
Bērna sišana kā audzināšanas metode:
2009. gadā – 39% nekad nevajadzētu
2017. gadā – 49% nekad nevajadzētu
Kādas disciplinēšanas metodes esat izmantojis, lai sodītu savu bērnu?
70% aizliegumus, ierobežojumus
67% kliegšanu, kritizēšanu
32% miesas sodu
10% nekad neesmu sodījis bērnu
Vai zināt, ka Latvijā bērnu fiziska sodīšana ir aizliegta?
46% – jā
54% – nē
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!