Latvijas purvos lielā platībā pirmo reizi tiek stādītas sūnas ar mērķi atjaunot bijušos kūdras laukus

Piektdien, 18. maijā, Ķemeru Nacionālajā parkā pirmo reizi stādīja purvu. Latvijā uzsākts vērienīgs degradēto kūdrāju atjaunošanas eksperiments.

2018. gada 18. maijā 20:26

Ar 62 talcinieku palīdzību futbola laukuma lieluma kūdrājā sastādīti vairāk nekā 2200 kilogrami sfagnu sūnu. Šādā veidā tiks pārbaudīts, vai iespējama purvam raksturīgās veģetācijas atjaunošanās pēc kūdras izstrādes. Tāpat arī šajā zinātniskajā eksperimentā iecerēts noteikt efektīvāko sfagnu stādīšanas veidu, ko varēs izmantot bijušajos kūdras izstrādes laukos arī citviet Latvijā. Purva sūnas varētu stādīt neliela izmēra degradētos kūdrājos, kuru kopējā platība ir vairāk kā seši tūkstoši hektāru.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Māra Pakalne
Latvijas Universitātes bioloģijas doktore

Mūsu gadījumā mēs faktiski palīdzam šim kūdras laukam…faktiski ātrāk šiem purva augiem ieaugties. Tas ir eksperiments, kurš paātrina šo procesu. Ja sfagnus nestādīt, tas būtu ilgāk. Un varbūt paietu tie 10 gadi. Faktiski, ja šeit nebūtu paaugstināts ūdens līmenis, tāpat kā pirms tam, šeit nekas neaugtu.

Izstrādātie kūdras lauki ietekmē klimatu, jo izdala siltumnīcas efekta gāzes. Tāpēc vietas, kur ir veikta kūdras izstrāde, rekultivē – appludinot, stādot ogulājus, kokus un tagad arī sūnas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm