Latvijas mūzikas attīstība renesansē apkopota vienā grāmatā

Pētniece Ilze Šarkovska-Liepiņa ir ieguvusi Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinību par grāmatu, kurā ir apkopts mūzikas mantojums Latvijā no 15. līdz 17. gadsimta sākumam.

Latvijas Universitātes doktore Ilze Šarkovska-Liepiņa ar jaunizdoto grāmatu atklāj vienu no vēstures baltajiem plankumiem, kas līdz šim nebija pienācīgi aplūkots.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Renesanses laikmeta ietekme Latvijas mūzikā tiek apskatīta no 15. gadsimta līdz 17. gadsimta sākumam. Pētniece norāda, ka viņa savā darbā centās iespējami detalizētāk aplūkot tā laika mūziku.

“Es centos kā mozaīkas gabaliņus šīs visas mūzikas izpausmes likt kopā, vienotā ainā. Atklājās brīnišķīga personība, sākot ar Bukartu Vallisu dzejnieku literātu, franciskāņu mūku un mūziķi,” stāsta Šarkovska-Liepiņa.

Renesanses laikmeta mūzika Latvijā attīstījās vairākos virzienos. Pētniece norāda, ka viņa apskatīja ne tikai garīgās mūzikas izmaiņas, bet arī tā dēvētos laicīgos skaņdarbus.

“Sākot ar liturģiskiem dziedājumiem, sākot ar korāļiem, ar sadzīves mūziku un beidzot ar to, kas skanēja dažādās procesijās,” bilst Šarkovska-Liepiņa.

Pētnieces darbu ir novērtējuši arī Latvijas Zinātņu akadēmijas eksperti. Darba “Latvijas Mūzika renesansē” ir atzīta par vienu no aizvadītā gada labākajiem pētījumiem minētajā jomā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zinātniece Ilze Šarkovska-Liepiņa norāda, ka mūzikas pētījums daudz ko pastāsta par tā laika sadzīves norisēm: “Jā, protams, tie bija vāciešu mūziķi, kas bija iebraukuši Latvijas teritorijā, jo Latvijas toreiz vēl nebija. Pēc tam viņi dzīvoja šeit ilgi un viņi ietekmēja latviešu kultūru, jo latvieši jau nedzīvoja izolācijā.”

Zinātnieces Ilzes Šarkovskas-Liepiņas pētījums aizklāj vēl vienu balto plankumu vēsturē. Grāmatā apskatītās laika liecības labi parāda vēl topošās Latvijas un latviešu iekļaušanos Eiropas kultūrtelpā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm